Näyttää ja haisee digijärkkärin videokuvilta

>>>

4

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nykyisin filmataan paljon sarjoja hyvillä pro järkkäreillä jotka maksavat lisähäkkyröineen vain murto-osan oikeista pro videokameroista. Kuvasta sinä et niitä erotä millään muotoa, järkkärin videokuva torin saattaa olla parempi onhan niissä ehkä 20M kenno kun taas hyvässäkin videokamerassa pikseleitä on vain täysHD:n verran eli pyöreästi 10% edellisestä.

      Jos haluat filmata järkkärilläsi julkaistavaa materiaalia tarvitsen hielan lisälaitteita jotta kuvaa kehtaa esitellä. Kamera pitää vakauttaa ja siihen on olemassa erilaisia "häkkyröitä" olemassa.

      Pari esimerkkiä:

      http://www.rajalacamera.fi/glidecam-body-pod-for-prohd-ser/245GLCBPHD/dp?openGroup=726

      http://www.rajalacamera.fi/glidecam-x-22-/245GLCX22/dp?openGroup=726

      Tuossa pari eri hintaista esimerkkiä.

      Tässä esimerkki videokamerasta jolla saanee vastaavia videonpätkiä:

      http://www.rajalacamera.fi/sony-pmw-ex3/44PMWEX3BOM/dp?openGroup=446

      Tuon maksimi erottelu on täysHD 1920 x 1080, eli tuo noin 2M.

    • lasitavaraa

      Olen ymmärtänyt että hyvin korkeatasoista videokuvaa tuottavat kamerat valmistaa nykyisin mm Canon, että se on sektori johon Canon on viime aikoina erityisesti panostanut. Näin luin jostakin Canonin johtajan vuosiarviosta. En tiedä kun ei ole kokemusta. Minusta ne kamerat eivät tunnu mitenkään edullisilta.
      Havainto siitä videon alusta kohdasta n. 2.20. Siinä on nuori nainen ja taustalla bokehpalloja. Ne ovat erittäin teräväreunaisia, tuostahan voisi joku asiantunteva tehdä päätelmiä. Minusta elokuva tai tv -linssit eivät perinteisesti ole piirtäneet tuolla tavalla, vaan palloista tulee pyöreämpiä ja pehmeämpiä.

    • >>>

      Ohjelmassa pisti silmään kuvaajan leikittely tarkennuksella ja makrokuvauksella, jollaista ei näe uutiskameroista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe