Turunen (Ps):Isänmaallisuus vaatii uhrautumaan

On tuettava myös ulkomaalaisia yrityksiä jotka haluavat toimia Suomen maaperällä.
http://www.lansi-savo.fi/Uutiset/12983162.html
954
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Perussuomalaiset hallitusvastuuseen niin Suomeen rantautuu taatusti liuta ulkomaalaisia konkurssikypsiä firmoja avustusten toivossa.

Äänestä

"Kun korealaisomistaja ei ryhtynyt pääomittamaan 50 miljoonalla eurolla telakkaansa, ei siihen sijoittanut Suomen valtiokaan – siis jo lupaamansa 28 miljoonan euron innovaatiotuen päälle.
Taustalla kummitteli Wärtsilä Meriteollisuuden konkurssin haamu.
Käsikirjoitus muistuttaa pelottavan samankaltaiselta kuin Wärtsilä Meriteollisuuden kujanjuoksu, joka päättyi konkurssiin 23.10.1989.

Valmet ja Wärtsilä yhdistivät heikosti kannattaneet telakkatoimintonsa vuonna 1986. Valmetilta periytynyt tilauskanta entiseltä Neuvostoliitolta oli myyty liian alhaisella hinnalla. Virhelaskelmat johtivat ensin 200-400 miljoonan markan tappioihin, jotka kasvoivat projektien edetessä MILJARDIIN markkaan."

http://www.talouselama.fi/uutiset/wartsila meriteollisuuden konkurssihaamu pelotti/a2161783

Persuilla on taas tuo pölhöpopulismi mielessä, käpykaartissa kun ei tarvitse kantaa vastuuta mistään. Valtion (veronmaksajien) rahoja lupaillaan milloin mihinkin.

Äänestä
  • Mieluummin Suomeen tuleviin yrityksiin kuin tyhjään Kreikkakaivoon. Työllistää ne edes vähän aikaa.

    Äänestä

  • Ps oikealla tiellä kirjoitti:

    Mieluummin Suomeen tuleviin yrityksiin kuin tyhjään Kreikkakaivoon. Työllistää ne edes vähän aikaa.

    Niin, aina mieluummin korealaisille pääomasijoittajille ja pankkiireille kuin yhteiseen rahaliittoon kuuluville duunareille.

    MIELUUMMIN KASVOTTOMILLE YRITYKSILLE KUIN IHMISILLE - kaikuu persujen taisteluhuuto Soinin suusta.

    Äänestä

Persujen uusi mietelause:

Pas.kanna omiin housuihisi, lämmittää ainakin hetken!

Äänestä
  • Kyllä sen ei tarvii lämmittääkään kun tän talouskriisin ja taantuman ajan... Sitten uudella nousukaudella ei enää tarviikkaan lämmittää.

    Äänestä

Alvi 10% ylös, että korealaisten taskut saadaan täyteen ja veroparatiisiin rahaa, huutaa täällä nuijat!

Äänestä
  • Miksi emotelakat ei takaa myös Suomen telakan tilauksia?

    Äänestä

  • Pääoma katoaa kirjoitti:

    Miksi emotelakat ei takaa myös Suomen telakan tilauksia?

    Onko vain putsata Suomen kassa ja jättää, kuin koirapaskansa.. konkkafirma Suomen syliin/riesaksi?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pohjaton kassa kirjoitti:

On tuettava myös ulkomaalaisia yrityksiä jotka haluavat toimia Suomen maaperällä.
http://www.lansi-savo.fi/Uutiset/12983162.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu