raaka ruokinta?

miettijä

onko pakko antaa freteille raakaa ruokaa? jos on pakko niin mitä?

4

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fretti

      Fretti pärjää nappularuualla, kunhan antaa fretille tarkoitettuja nappuloita. Niissäkin on huimasti eroja, joten kannattaa olla tarkka laadun suhteen. Tällä hetkellä paras fretin nappularuoka, mitä markkinoilla on, on Totally Ferret.

      Lihaa ei siis pakko ole antaa, mutta raakaruualla on monia positiivisia vaikutuksia, ja siksi siitä on tullut frettienkin parissa niin suosittua. Raakaruokinta (luisten lihojen syönti) mm. ehkäisee hammaskiven muodostumista ja poistaa jo muodostunutta hammaskiveä, ja näin ollen ehkäisee myös ientulehduksia. Muita raakaruokinnan plussapuolia ovat mm. verensokerin pysyminen tasaisempana ja raakaruoka myös aktivoi frettiä aivan eri tavoin kuin nappuloiden syöminen.

      Raakaruokinta mahdollistaa myös sen, että fretille on mahdollista suunnitella yksilöllinen ruokavalio sen omien tarpeiden mukaan. Fretille sopii parhaiten kanan-, kalkkunan-, pienten jyrsijöiden- ja lampaanliha (lampaanlihaa saa antaa 1-2krt/vko). Punaista lihaa, kuten esimerkiksi naudan ja porsaan liha, ei tule antaa ollenkaan.

      • fretti

        Niin ja tosiaan, raakaruokinta frettien kanssa on aika tarkkaa, jotta fretti varmasti saisi kaiken tarvitsemansa. Kannattaa lukea frettifoorumeilla olevia raakruokintakeskusteluja, siellä puhutaan paljon siitä, mitä kaikkea fretille kannattaa antaa ja mitä ei.


      • miettijä
        fretti kirjoitti:

        Niin ja tosiaan, raakaruokinta frettien kanssa on aika tarkkaa, jotta fretti varmasti saisi kaiken tarvitsemansa. Kannattaa lukea frettifoorumeilla olevia raakruokintakeskusteluja, siellä puhutaan paljon siitä, mitä kaikkea fretille kannattaa antaa ja mitä ei.

        mistä saa raaka ruokaa? miten hammaskiveä hoidetaan tai ientulehdusta? kuinka paljon rahaa menee kuukaudessa?


    • Syanidi

      Hammaskiveä hoidetaan ssiis juuri raakaruoalla, jokka ehkäisee myös ientulehduksia. Jo syntyneen ientulehduksen hoitoon taas tarvitaan antibiootteja. Raakaruokaa saa useimmista eläinkaupoista (esim. musti&mirri, faunatar) ja www.vauhti-raksu.net ja www.kennelrehu.fi jotka toimittavat suoraan kotiovelle.

      Frettien raakaruokintaan on muitakin syitä, kuin ylläluetellut. Hammaskiven ehkäisemisen lisäksi raakaruoassa ei ole terveyshaittoja aiheuttavaa viljaa, kuten kuivaruoassa. Kuivaruokinta vaikuttaa negatiivisesti fretin yleiskuntoon ja terveyteen sekä aiheuttaa terveyshaittoja ja sairauksia kuten mm. insulioomaa. Raakaruokinnasta taas on hyötyä sairauksissa ja niiden hoitovaiheessa, se pitää fretin yleiskunnon hyvänä ja ravintoarvot täyttyneenä, pitää fretin turkin kunnossa ja pehmeänä (kuivaruoka ei pidä!) ja fretin terveys on raakaruokitulla fretillä keskimääräisesti aina parempi kuin kuivaruokitulla. Kuivaruoassa ei myöskään ole rasvapitoisuuden sesonkivaihtelua kuten raakaruokinnassa tehdään joten kuivaruokitut fretit jäävät usein ikävä kyllä ilman tarpeellista rasvamäärää pimeään vuodenaikaan, joka taas aiheurtaa sen että keväällä paino putoaa liian alas ja fretti jää alipainoiseksi sillä kuivaruoalla paino-ongelmaa on vaikea korjata.

      Fretin raakaruokinnasta voit lukea tarkempaa tietoa täältä:
      http://taskuvarkaani.blogspot.fi/2012/09/fretin-ruokalautanen.html?m=0

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      120
      3521
    2. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      220
      2527
    3. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      214
      1965
    4. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      49
      1792
    5. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      52
      1177
    6. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      67
      997
    7. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      18
      895
    8. Miltä tuntuu kun

      On asioita joita ei rahalla voi ostaa?
      Ikävä
      109
      879
    9. Koulussa puukotus

      Tapuli kaupungissa, ollaanhan me maailman onnellisin kansa. Voi puhäjysäys.. millä mittarilla onnellisuus on mitattu,, p
      Helsinki
      26
      811
    10. Ensimmäinen kuukausi palkatatta

      Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty
      Kansallinen Kokoomus
      71
      767
    Aihe