Eli, minulla on 5m rasite, joka kulkee kiinteistölleni. Nyt kun naapuriksi on muuttanut uusi omistaja, roska-astiani on ollut tienvieressä rasitteen "ojan" puolella, kysymys kuuluukin, onko hänellä oikeus siirtää roska-astiaani tästä keskelle tietä? Toivottavasti saitte selostuksestani selvää. :)
roska-astia ongelma
3
223
Vastaukset
- Näin se menee
Rasite on vain se alue joka se on. Joten sun roska-astian pitää sijaita sen rasite-alueen sisällä. Sillä alueella voit sitten itse päätää missä se on. Keskellä tai reunassa, kunhan on rasitealueen sisällä.
- sohvatiikeri2
Chekkaapa vielä rasitesopimuksesta rasitteen tyyppi ja vertaa sitä kiinteistönmuodostamislain 154 § mukaisiin tyyppeihin. Jos sinulla on vain oikeus kulkuyhteyteen (11) eikä oikeutta jätteiden kokoamispaikkaan (10), maanomistajalla on oikeus poistattaa roska-astiasi rasitealueelta.
Tosin, harva niin niuho on... - outoa sakkia
Aloittajan viestissä ja naapurin tekemisissä ei nyt oikein ole mitään järkeä.
Miksi kukaan siirtelisi toisen roska-astiaa tien vierestä keskelle tietä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark894695Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2044615"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1113081Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m223057Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p962980Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1382278Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.332177- 892153
- 202112
Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi391958