hei! oon 13 vuotias tyttö joka on n.164-166cm pitkä ja paina n.43.3 kg, eli liian vähän. tiiän sen ite ja oon yrittäny lihottaa mut se ei vaan onnistu...haluisin lihottaa 51 kiloon joten tarviin teidän apuu...kertokaa hyvii ja edullisii lihotusvinkkejä. harrastan ratsastusta ja käyn tallilla taluttamassa 1-3 h viikos, mut en ratsasta niin usein. mulla tuskin mitään anoreksiaa ole, koska menkat on alkanu ja en ajattele että syön liikaa yms. ajattelen päinvastoin.
liian laiha...help me
liian laiha
2167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sä oot tosi nuori, joten on ihan normaalia, että sun paino on vielä noin alhaalla. Ei ton ikäsenä kannata alkaa mitään lihotuskuureja harrastaa, jos olo on ihan hyvä ja energiaa riittää. Kyllä se paino sieltä sitten pikkuhiljaa nousee, kun ikää tulee lisää :) Älä turhaan murehdi painostas, kuhan vaan syöt terveellisesti ja tarpeeksi usein. Noin nuorena aineenvaihdunta on vielä niin nopeeta, ettei sitä painoa oikeesti oo ees helppo nostaa. Mut kyllä ne naiselliset muodot sieltä sit iän mukana tulee. Me kaikki vaan kehitytään eri vauhtia. Että nyt vaan huspois anoreksia-palstalta ja keskittymään siihen elämiseen painon sijaan!
Moi! Ite olin kans 13-vuotiaana vielä todella laiha, oikee ruipelo. Sitten kun kuukautiset alkoivat seiskaluokan lokakuussa, muotoja alkoi tulla ja aloin lihota kasilla. Vuodessa tuli n. 10kg!! No, sen takia sairastuinkin sitten bulimareksiaan kasin ja ysin välisenä kesänä. Nyt olen lukion ykkösellä.