Tilasin triopsin munia...

Sopivat olosuhteet?

Ajattelin, että tälle palstalle kuuluu. En ole akvaarioharrastaja, mutta tilasin postimyynnistä triopsin munia. Vasta kun olin tilannut aloin ajatella, että nekin ovat oikeita eläviä olentoja, ja tarvitsevat jotain tarvikkeita. En tahtoisi mitään "isoa" akvaariota, ajattelin niille jotain kohtuullisen kokoista muovi- tai lasiastiaa. Toisaalta mitään "pulputtimia" en haluaisi (pienikin ääni häiritsee untani, enkä voi laittaa niitä keittiöön, huone on niin kylmä). Kuulemma riittävän laakeassa vesiastiassa vesi hapettuisi paremmin.

Ja sitten aloin miettiä, että taloyhtiö on suorittanut turkiskuoriaisimyrkytyksen 3 ½ kk sitten. Saavatko triopsit ilmasta myrkkyä, eli pitäisikö niiden kasvatus jättää myöhemmälle, vaikka ensi kesään? Yksittäiset banaanikärpäset pysyvät jo elossa, mutta triopsien herkkyydestä en tiedä.

Mitä olette syöttäneet aikuisille triopseille?

0

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Rakas

        Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
        Ikävä
        54
        2888
      2. Pidit itseäsi liian

        Vanhana minulle? Niinkö?
        Ikävä
        61
        2721
      3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

        1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
        Maailman menoa
        41
        2254
      4. Joko olet luovuttanut

        Mun suhteen?
        Ikävä
        63
        2017
      5. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

        Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
        Maailman menoa
        40
        2012
      6. Haluaisitko oikeasti

        Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
        Ikävä
        55
        1985
      7. Mitä se olisi

        Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
        Ikävä
        41
        975
      8. Toivoisitko

        Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
        Ikävä
        113
        904
      9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

        Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        123
        869
      10. Sotekeskus

        Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
        Ähtäri
        37
        844
      Aihe