Puheenjohtajistossa yhden pitää olla nainen. Vaikuttaa täysin siltä, että nyt paikalla on vain kiintiönainen ilman mitään todellista osaamista.
Onneksi puolivälissä eduskuntakautta ensikesän puoluekokousta ajatellen on noussut esiin kyvykäs nainen, Arja Juvonen. Tämä on huomattu julkisuudessakin. http://www.iltalehti.fi/m/uutiset/2013010616520806_uu.shtml
Mäntylä oli vain sisäsiisti välivaiheen mannekiini. Ensikesän puoluekokouksessa vaihdamme Mäntylän tilalle kyvykkään Juvosen.
Onneksi puolivälissä eduskuntakautta ensikesän puoluekokousta ajatellen on noussut esiin kyvykäs nainen, Arja Juvonen. Tämä on huomattu julkisuudessakin. http://www.iltalehti.fi/m/uutiset/2013010616520806_uu.shtml
Mäntylä oli vain sisäsiisti välivaiheen mannekiini. Ensikesän puoluekokouksessa vaihdamme Mäntylän tilalle kyvykkään Juvosen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ruohonen-Lerner on parempi! Juvonenkin on hyvä, mutta Pirkolla on karismaa enemmän.
Pirkko kylläkin mutta Mattila ;-D
Ei sillä, ettei Ruohonen-Lerner olisi hyvä, mutta jotenkin tuntuu Mattila sopivan 1. varapuheenjohtajaksi paremmin. Voihan puheenmiehistössä olla vaikka parikin naista.
Mäntylä on näyttönsä antanut eikä miltään osin vakuuttanut. Oli hätäpakkovalinta kun Tampereella ei muita oikein ilmaantunut. "Kiintiönainen" oli sitten valittava, ja tietysti se, joka oli tyrkyllä valittiin.
Toivottavasti ensikesän kokouksessa on oikeasti muutakin tarjolla kuin kiintiöpakko. Toivotaan, että pari Pirkkoa ja Arja olisi tarjolla ensi kesänä.
Ajattelin, että voisimme kai me vaihtaa samalla naisen myös puheenjohtajaksi.
Tietenkin Soini omistaa koko puolueen ja myös määrää kaikesta, mutta silti puheenjohtajuutta on jo jotenkin kierrätettävä ja nyt olisi ehkä paikallaan valita tehtävään pätevä nainen.
Jos kaikkia miellyttävää naisehdokasta ei löydy puolueen listoilta, sellainen ehtii vielä ilmestyä ja liittyä puolueeseen ennen puoluekokousta. Katsellaan ja kuunnellaan, ja ilmoittakaa kaikista pätevistä naisista, jotka olisivat houkuteltavissa uudeksi puheenjohtajaksi.
Elämme siis toivossa!
Kannatettaan täysin rinnoin!
Nainen uudeksi puheenjohtajaksi!
Kun on Juvosen uraa tässä useamman vuoden seurannut, niin on hienoa että naisen kyvykkyys on huomattu! Varmasti pärjäisi hyvin Mäntylän tilalla.
Mie kannatan Kikeä
Olisi ihan suotavaa jos varapuheenjohtajuuksista kiinnostuneet tulisivat ajoissa ulos ja ilmoittuisivat.
Jussi Niinistökin vasta harkitsee.
Herätys vätykset ja ilmottakaa mielenkiinnostanne siis aikouisten oikeesti, että ehtii vertailla eikä tarvitse "ostaa sikaa säkissä" niin kuin Tampereella.
Tuksu Tukiainen olisi sopiva valinta huuhiloiden varapuheenjohtajaksi.
Eerola on huhujen mukaan halukas uusimaan paikkansa yhtenä varapuheenjohtajista. Pitäneekö paikkansa? Toivottavasti. Siinä on pätevä henkilö.
Eerola jatkaa, vaikka Sisulaisten invaasio persujen sisälle yritetäänkin puoluetoimiston toimesta estää. Siellä herättiin Soinin kannalta liian myöhään. Jo lähes 1000 Sisulaista nöyryyttää Soinia puoluekokousäänestyksissä, jos vain tahtoo. Höpöhousu Saarakkalasta ei ollut Soinin haastajaksi, kuten tänään lehdistä nähtiin.
Hieno homma, ei vain ole sattunut silmään vahvistusta Eerolan haluista jatkaa. Kiitos
Onko kukaan muu nyt varapuheenjohtajista antanut olevansa halukas jatkamaan kuin Eerola?
Kannatan Teuvo Hakkaraista! Kuka muu on koskaan pistänyt köyhille piikin auki pubissa?
Yöt on nukkumista varten. Et tietenkään käy töissä ?
Wätyspäivystys toimii palstalla 24/7. Siihen on palstalla roikkuvien 2- 3 soiniWätyksen paras totutella.