Että onko mahdoton idea että ottaisimme talliimme pienen ponin vaikka shettiksen kaverina olisi vuohi mutta käykö se? Vai onko sen pakko olla hevonen tai poni? Olen siis 12 vuotias tyttö minä huolehtisin ponista pää asiassa mutta toki koko perhe oisi mukana hoitamisessa. En ole käynyt vakituisilla ratsastus tunneilla mutta olen ollut todella paljon hevosten ja ponien kanssa tekemisissä. Poni olisi siis lemmikki että ei mikään ratsu eikä kisa poni ja olemme tosi eläin rakas perhe ja meillä on jos jonkun näköisistä karvakorvista kokemusta että poni saisi todella rakastavan kodin :). Eli kertokaahan oisiko tuo täysin mahdoton aaajatus? Ja unohin sanoa että laiduntahan meillä riittäisi..
haluisin tietää...
3
118
Vastaukset
- katherine__
Hevonen on laumaeläin ja tarvitsee toisen hevosen seuraksi. Ei se toinen poni tule paljoakaan sen kalliimmaksi kuin vuohi tai lammas, joten ihan vaan on pelkästään omaa tyhmyyttä olla ostamatta kahta ponia.
Ensimmäisenä kannattaa huomioida, että ponit tarvitsee kunnon tallin tai pihaton. Tästä tulee vuoden päästä voimaan ihan EU-säädökset, pihatoksi ei riitä mikään ladonnurkka tai katos. Oletteko valmiit rakentamaan kunnon tilat poneille?
Toiseksi huomoi, että shettikset lihoo helposti ja välttämättä niitä ei pysty pitämään laitumella koko kesää. Laidun on toki kiva, mutta hyvä ja riittävän iso tarha tulee myös olla talven ja osan kesästä varalle. Tarhan rakentaminen ei ole ihan halpaa sekään, jos haluaa kunnollisen tarhan, josta ponit ei karkaa ja joka ei ole aivan mutavelliä syksyllä.
Tarha tulee voida myös jakaa puoliksi, jos ponit ei tule toimeen samassa tarhassa.
Kolmanneksi ponit tulee jollain keinolla pystyä iiikuttamaan. Toki jos ne on isossa tarhassa ja ruokitaan riittävän vähän, ei välttämättä kunnon ratsastustreeniä tarvita, mutta niitä tulee silti lähes päivittäin juoksuttaa, taluttaa tms. Jos olet noin kokematon, pystytkö hoitamaan ponien liikutuksen? Entä jos ponit heittäytyy hankaliksi, osaatko toimia (poni esim. jyrää taluttaessa tai puree)? Poni ei todellakaan ole sama asia kuin vaikkapa koira.
Ei tuo mahdoton ajatus ole, mutta vaatii vähän pohtimista.- ponista haaveileva :)
Kiitos että vastasit! Joo sitten varmqan hankkisimme 2 ponia. Ja meillä on oma talli jo valmiina ja siellä on joskus ollut kaksi hevosta ennen kuin muutimme tänne joten tilaa olisi siis ja sillä laidun asialla tarkoitin että meillä on sitäkin että ponien ei tarvitsisi olla koko kesää sisällä ja ei myöskään aina ulkona tietenkään :D. Kyllä tietysti liikkuttaisin niitä koska eihän ne voi vain tallissa möllöttää sehän olisi kamalaa! Mitä shettis suunnilleen maksaa? Tallissamme on nyt kovin hiljaista kun sieltä kuoli pari lammasta ja vähän aikaq sitten vuohi :'(.
- ponista haaveileva :)
ponista haaveileva :) kirjoitti:
Kiitos että vastasit! Joo sitten varmqan hankkisimme 2 ponia. Ja meillä on oma talli jo valmiina ja siellä on joskus ollut kaksi hevosta ennen kuin muutimme tänne joten tilaa olisi siis ja sillä laidun asialla tarkoitin että meillä on sitäkin että ponien ei tarvitsisi olla koko kesää sisällä ja ei myöskään aina ulkona tietenkään :D. Kyllä tietysti liikkuttaisin niitä koska eihän ne voi vain tallissa möllöttää sehän olisi kamalaa! Mitä shettis suunnilleen maksaa? Tallissamme on nyt kovin hiljaista kun sieltä kuoli pari lammasta ja vähän aikaq sitten vuohi :'(.
Ja olen käynyt hyvin läpi kaikkia hevosten ja sairauksia ja muutenkin luulisin osaavani toimia suhkot hyvin eri tilanteissa :). Osaan satuloida ja suitsia, puhdistaa karsinoita , koota ja purkaa suitset, ratsastaa kaikissa perus askellajeissa, taluttaa, ruokkia, puuhdistaa kaviot jne... Eli siis kaikki perus jutut. Olen käynyt eri talleilla hoitelemassa heppoja ja tekemässä talli hommia kun siihen on saatu tilaisuus :D.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413878Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3513011Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt111915Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91635Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41099- 71944
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874- 44784
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23781- 67769