Kaikille palstan tuulipukupelaajille on varmasti tuttua R-kioskilla ravaaminen monta kertaa päivässä mukamas katsomassa sitä kaunista myyjätyttöä vaikka sisäinen himo onkin päästä raapustamaan niitä veikkauksia ja hakkaamaan syyttömiä pelikoneita. Muuten, tämähän on yksi maailmanhistorian suurimpia arvoituksia mutta ratkaistaan se nyt: onko RAY:n koneet säädelty jotenkin viemään ja tuomaan tietyt määrät tai tiettyinä aikoina vai perustuuko toiminta 100% tuuriin?
R-kioski, RAY:n koneet ja pitkäveto
pelimies on erimies
4202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei niitä RAY:n koneita ole säädetty, ihan tuuriin ne perustuu.
Kerrankin olin pelaamassa kolikkopeliä ja kone syötti jatkuvasti mulle voittoja.
Piti käydä kotoa hakemassa reppu, kun taskut oli täynnä kolikkoja.
Reppukin täyttyi kolikoista ja lopulta kone meni tilttiin ja ilmotti, että kone suljettu, voittoja ei voida maksaa, rahat loppuneet.
Kone automaattisesti ottaa yhteyttä huoltomieheen, joka käy täyttämässä koneen kolikkokidan.
Te, jotka luulette, et se huoltomies tyhjentää niitä koneita, ei, se täyttää kolikkopeliautomaatteja kolikoilla.
En mä enää töissä ole, kiertelen tyhjentämässä kolikkopeli automaatteja.
Kolikkopeli automaatille täytyy mennä just, kun se huoltomies on käyny täyttämässä sen koneen.
Sitten siinä voikin aloittaa koneen lypsämisen.
Kattelin tos, et viikonlopun saldo on 20 kiloa kolikoita, et ei huonompi tili.
Hah, mitäpä sitä pankkiautomaatilta omalta tililtä rahaa nostamaan, kun saman voi tehdä RAY:n peliautomaateilla, nehän on pankkiautomaatteja, jotka antaa sulle rahaa.
Mä jätin pitkävedon pelaamisen, kun siitä ei voita mitään ja joutuu monta tuntia ootteleen voittoa, jos edes voittaa.
RAY:n automaateilta voiton saa saman tien, ei tarvi ootella.
Ei oo rehellisiä masiinoita. Koneet ikään kuin vittuilevat mulle ja aiheuttavat addiktion. Prkl toimeentulotuki on rynkytetty parissa tunnissa alas :/
samoin minulla menevät eläkkeet, kun niitä koneita on niin mukava pelata. saisivat vain laittaa s-markettiin ja r-kioskille tuolit hedelmäpelien eteen, kun ei näillä vanhoilla jaloilla meinaa enää jaksaa seisoa pelin edessä aamusta iltaan.
Itellä tulee pelattua tosi harvoin, mutta kun pelaan niin mulla on joku tietty summa millä oon valmis panostaa, yleensä max 10 euroa. En laita kerralla kaikkee koneeseen, sillä esim. 3 euron sijoitus tuplapottiin voi tuoda yllättävän nopeasti kolmekymppii voittoo, jolloin enempää on turha edes pelata, ei siitä tunnin pelaamisen jälkeen oo yhtään enempää voitolla. Ne jotka, on sattuneet joskus voittamaan esim. 150 euroa, niin eivät ole voitolla pitkässä juoksussa.
Kyllähän noi ihan hauskoja pelejä on, kunhan rajoittaa tietoisesti pelaamisen tiettyyn kertasummaan.
Myönnän, että takavuosina tuli pelattua ihan liikaa noita pelejä ja kyllähän toi avustuksen puolelle on silloin menty.
Parasta on tehdä koneille "pistokokeita". Joskus olen seurannut, kun joku tyhjentää koneeseen esim. viisikymppiä ja pääsen sitten kokeilemaan, josko kone olisi tarpeeksi täynnä ja hyvällä tsägällä voitan juurikin noi edellisen pelurin häviämät rahat ittelle. Joskus päivän eka peluri tyhjentää pankin ja ottaa esim. sen 200 euroo koneesta. Silloin voi olla ankeaa seuraavalla 20 pelurilla :)