ELÄKEYHTIÖIDEN HALLINNOINTI KALLISTA ?????

MIKSI näin

Professori Keith Ambachtsheer ihmettelee Suomen eläkejärjestelmän korkeita hallintokuluja. Ero muihin maailmalla toimiviin eläkejärjestelmiin on suuri: Ambachtsheerin mukaan kulut vakuutettua kohti ovat Suomessa peräti 48 euroa korkeammat.

Ero tulee muun muassa siitä, että eläkeyhtiöt tarjoavat palveluita työnantajille, ja niiden markkinointi ja myynti nielee rahaa.

Sijoitustoiminnan kulut Suomessa ovat keskitasoa vertailtaessa eläkejärjestelmien kuluihin muualla maailmassa.

Ambachtsheerin mukaan hallintokulut vähenisivät, jos eläkeyhtiöt olisivat nykyistä suurempia tai tekisivät enemmän yhteistyötä.

3

199

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TELA pissittää

      Kukaan ei myöskään pääse selvittämään miten raha virtaa välillä eläkeyhtiö-markkinoiva pankki/henki/vahinkovakuutusyhtiö ja missä määrin. Markkinointi on pakollisessa tuotteessa mielenkiintoista, miksi siihen pitää käyttää valtavasti rahaa, eli maksaa jakelijoille kynnysrahoja?

    • huolissani olen

      Ei kai tuo ole mitenkään erikoinen uutinen. Jokainen tietää kuinka kallista maassamme yleisestikin ovat hallintokulut. Valtiolla on organisaatio- ja tuottavuusohjelma juuri valtion vastaavien kulujen vähentämiseksi.

      Eläkeyhtiöiden hallinnointiin pitäisi kyetä puuttumaan ja ns. "hyväveli -järjestelmät" kitkemään eläkerahastotoiminnasta kokonaan pois. Nyt johdolla ja "johdon kavereilla" ovat palkat ja vuosikulut täysin hallitsemattomat.

      En itse henkilökohtaisesti jaksa ymmärtää miksi eläkkeensaajat eivät ymmärrä itse asioista sen vertaa että liittyisivät oikeasti poliittisestikin yhteen hiileen puhaltajaksi ja sitä kautta voisimme vaikuttaa eläkerahastojenkin "vain" valvontaan ja muihin eläkeläisiin kohdistuviin epäkohtiin. Nykymenolla tavallinen eläkkeensaaja kärsii jälkeenjääneistä eläkkeistä suhteessa hintojen nousuun. Ostovoima ei säily ja siihen jokaista koskettava kunnon heikkeneminen ennen loppua. Meidän asitoitamme pallotellaan ihan miten vain ja me vain olemme hiljaa tyytyen kaikkeen - miksi?

      • onko liian kattava?

        "Nyt johdolla ja "johdon kavereilla" ovat palkat ja vuosikulut täysin hallitsemattomat."

        Selvityksessähän todettiin nimenomaan niin, että suomalaisten eläkejohtajien palkat ovat suorastaan kuopassa. Selvästi kaikkein pienemmät kuin selvityksessä vertailukohteen olevien maiden, mm Kanadan ja Englannin. Ja huomattavastikin pienemmät. Eli johdon palkkakustannukset eivät ole syynä kalliiseen hallinnointiin, jos vertaa muiden maiden johdon palkkoihin.
        Yksi syy korkeisiin hallintokuluihin voisi olla järjestelmän kattavuus eli jokainen työssäkäyvä on vakuutettu ja etuihin kuuluu kattavasti erilaisia vakuutuksia, joista voi korvauksia (=eläkkeitä) saada jo vaikkapa alle 20-vuotiaana, osa jo vauvasta alkaen kuten perhe-eläkkeet. Työkyvyttömyyseläkeen voi saada heti kohta 18-vuotiaasta alkaen. Lisäksi eläkettä kertyy opiskelusta, äitiyslomista, työttömyydestä yms. Näistä kertyy melkoisesti hallinnointia.

        Eläkejärjestelmähän on yksityisten eläkevakuutusyhtiöiden hoidossa, ei siis valtion tai kuntien. Vakuutuksenottaja voi vapaasti valita yhtiön, josta ottaa eläkevakuutuksen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      74
      7617
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      128
      3037
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      153
      1884
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      69
      1709
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      126
      1540
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      172
      1482
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1202
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      48
      822
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe