Onko seuraava järkevä ajatus vai lähdenkö Maalämpöön jota kehutaan.
Uusi lamellihirsitalo betonilaatalle. Oma ajatus vetää sähkökaapelit lattiaan keskitetyllä ohjaussysteemillä. Oikeasti varaava takka ja ilmalämpöpumppu joiden lämmitys ulottuisi noin 2/3 osaan talosta.
Hankintahinta on halpa ja en itse ainakaan saa kehuttua maalämpöä kannattavaksi noin pieneen taloon.
Uusi lamellihirsitalo betonilaatalle. Oma ajatus vetää sähkökaapelit lattiaan keskitetyllä ohjaussysteemillä. Oikeasti varaava takka ja ilmalämpöpumppu joiden lämmitys ulottuisi noin 2/3 osaan talosta.
Hankintahinta on halpa ja en itse ainakaan saa kehuttua maalämpöä kannattavaksi noin pieneen taloon.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Hommaa pieni mlp ja maapiiri, kustannus n. 4000e jolloin takaisinmaksu onnistuu pumpun keston aikana!
Kerrotko mistä saa edes pelkän pumpun ilman asennuksia tuolla hintaa.
Suomestaa et saa edes pumppua 4000e! Toisaalta suomipumppujen takuut niin lyhyitä, että miksei sitten tilaisi huomattavasti paremmilla hintalaaduilla kaukomailta?
Ja nuo putket ym. osat ja kiinalaiset tulevast asennuksenkin tekemään.
olipa helppoa, no miksi siitä on tehty sitten niin vaikeaa?
luulis asennuksen onnistuvan kotimaisin voimin? Kessele on toistaiseksi erillistapaus ;)
Siis ulkomaisten työskentelystä Suomessa?
Vai eri maiden erilaisista standadeist,a kun kiinalssiet osat eivät tilttessa sovikkaan täällä?
Vai siitä kun on maksanut tavarat, eikä niitä tulekkaan?
Vai siitä kun laite hajoa viikon päästä, eikä korvauksia tule?
Jne.
Itse olen tilannut Kiinasta mm. noppakiviä joitakin kontillisia. Ei ole ollut yhteensopivuusongelmia :)
olipa helppoa olla reviiristään tarkka pumppukauppias ;) ehkä se toimii, luulisi kyl ettei? Jne.
itae olen tiennyt mitä tilaan, myös kotimaassa :)
Minäkin olen. Siitä huolimatta tavara ei ole aina tullut (joka ei ongelma, jos Visalla maksaa), mutta takuuta ei ole ja varsin simppelit asiat tökkivät epyhteensopivuuksina.
Mutta helpompaa on vamarsti muuttaa kiinaa ja asentaa se pumppu ja muut vermeet siellä taloon.
Samalla logiikallahan voi todeta, että talon rakentaminen maksaa 400€/m2 avaimet käteen. Tilaa kaikki Kiinasta ja hommaa ne nikkaroimaan sen pystyyn.
Olipa helpolla elämä ei ole helppoa, myynti sakkaa? Mutta tokihan se on niin, että vain Suomessa hommat toimii ;). Sen takia ollaankin syvällä taantumassa, vai miten se meni?
Olipa helpolla logiikalla syntyy 5000€/m² kannustaloja. Tilaa avaimet käteen ja ihmettele miten se nyt noin meni ts. Sitä saa mitä tilaa.
Ei oikein sakkaa, kun mitään en myy, mutta ostaa voin kyllä. Ostaisinkin kyseisen tuotteen sinulta.
Eli myyt minulle 4000€:lla maalämmön. Voin vaikka heittäää marginaaliset 1000€ välityspalkkaa sinulle, tai vaikka 2000€. Kun olet noin pätevä, niin sanotaan vaikka 3000€.
Anna kun arvaan. Lapsi heittää lässyn lässyä miksei 3000€ kelpaa. Aivan marginaali korvaus :) Me kaikki tiedämme, että olet rahamiehiä, joten noin pieni liksa tilauksesta ei tuota. Eihän gatesinkaan pili nouki 500€ seteleitä ja sinua on köyhempi :)
Jos olet vakavissasi, niin laita yhteystietoja tulemaan, niin täältä löytyy varma asiakas. Itse asiassa voin luvata, että täältä löytyy kyseisellä hinnalla 3 asiakasta. 9000€ tiedossa sinne.
Just, en oikein usko, ettet ole myyjä ;).
Oma pumppu jauhanut kohta 5vuotta, valmistajaa tai myyjää en enää löytänyt nopealla surffilla. Varmasti pumppuja tehdään vielä maailmalla, viitseliäisyys joskus voi kannattaa. Eli pidä rahas, tarviit niitä varmaan enemmän.
Pyysimme kahden naapurin kanssa kimpassa tarjoukset kaksi vuotta sitten. On kolme varmaa kohdetta täällä, jahka hinnat olivat hieman toista luokkaa mitä tarjottiin.
Olemme toki myyjiä kaikki :)
Ja onhan tuollainen 9000€ vaatimaton summa, köyhiä kun olemme :)
Jauhajiahan täällä tuntuu kaikki olevan. Ja rahamiehiä :)
Onneksi täällä jollakin viisailla ja rahamiehillä on aikaa kertoa nauvoja toisille. :)
Tai toinen vaihtoehto tietenkin on, että olet aisankannattaja, joka ei tietenkään tule pieneenkään mieleen tarinoistasi :)
Ideassasi on 3 lämmönlähdettä, joista yksi hajoaa nopeasti ja levittää pölyjä. Rakennuksen energiatehokkuus lähtee tiiveydestä, eristyksestä ja iv:stä lto:lla. Siispä laita esim tämä:
http://www.swegon.com/fi/Tuotteet/Asuntoilmanvaihto/Ilmanvaihtolaitteet/Tulo--ja-poistoilmalaitteet-lammontalteenotolla-/Vastavirtakennoiset-W-sarja/Swegon-CASA-W130-Premium/
(vaikka tuo on 250m2 taloon, niin tehokkaista puhaltimista on iloa kesäkuumalla. Ivkoneelle tekee hyvää, jos voi pienellä tehoilla käyttää.)
Tulisija kannattaa olla tällainen:
http://www.tulikivi.fi/tuotteet/TulikiviGreen_W10-Vesilammitysjarjestelma
Kun hankit LTO:ta, niin hanki sellainen, joka toimii myös pakkasilla. Vain pakkasilla nykytaloa oikeasti pitää vasta lämmittää. Suunnittelija auttaa tässä.
Jos takka tulee kuitenkin, niin pienelläkin polttamisella noin pieni talo pysyy lämpimänä. Ei paljoa muuta kannata ajatella. Takan tulee olla varaava ja villat välissä ettei talosta tule liian kuuma.
ILPistä noin pienessä talossa tuskin on hyötyä, jos ei tarvitse kesällä viilentää.
"Kun hankit LTO:ta, niin hanki sellainen, joka toimii myös pakkasilla."
Eli ei kannata missään nimessä hankkia jäätyviä ja jäteilmaa levittäviä kieputtimia, eikö vain;-)
http://lampopumput.info/foorumi/index.php?action=dlattach;topic=12368.0;attach=20756;image
Ai y-haarakiila taas vauhdissa.
Paljon parempi vaihtoehto tietenkin on vetää hormin kautta savut sisään, niin saa kone pätkiä rauhassa. Ja talossa tottuu nopeasti eräkämppätunnelmaan :) :) :) :)
äjtp=älä jauha taas pskaa
On tämä raasu aika patologinen tapaus. Toista vuotta jaksanut tätä samaa mantraa vetää tänne.
Tulikiven vesitakasta pitäisi ottaa vesi pois, sen verran minimaalisesti veteen siirtyy energiaa tuossa. Sen tilalle löytyy paljon tehokkaampia, samoin tuon kiertoilmahässäkän?
Pistä vaan sähköä lattiaan, Ei noin pieneen nykymääräysten mukaiseen taloon mitään muuta kannata laittaa
Jaa että lamellihirsi on sitä. Sillehän on annettu vapautus nykymääräyksistä.
Sain sellaisenkin tiedon että uusien normien mukaan ei onnistu pelkän sähkö/takka ilmalämpöpumpun käyttäminen hirsitalossa.
Siis PILP systeemi (se riittää) tai sitten Maalämpö tai joku muu systeemi joka maksanee itsensä takaisin SADASSA vuodessa jos ei hajoa kymmenen vuoden jälkeen.
Eli nyt alkoi mielenkiintoinen rumba kun nuo Pilpit on haukuttu ja Maalämpö hulluutta kustannusten suhteen mutta toisaalta jos se toimii varmemmin niin kerrankos se kirpaisee.
Takka tulee kuitenkin tai sitten voisi miettiä että jättää takka pois ja siitä säästyvät eurot Maalämpöön.....No tässä sitä alkoi sitten pohdintaa...:-) :-)
Mietin kuitenkin sitä että jos taloon ottaisi pilp systeemin esim. Nibeltä hoitaisi tuo kone ilmanvaihdon lämmitys veden ja lämmön talteenoton. Eli vaikka koneen hyöty olisi mikä on niin järjestelmän hinta pysyisi kohtuullisena jos vertaa suoraan sähköön ja ainakin tulisi käytettyä ilman vaihtoa oikeasti.
Paras on tuo alkuperäinen suunnitelma, mutta voihan siihen jonkun Niben sitten mukaankin ottaa. Alkuperäisen suunnitelman sähkönkulutus vuodessa 3-4 henkeä, tulisi olemaan 10000-13000kwh, ehkä hiukan pihtaillen ja 1 kuutio koivua.
"Paras on tuo alkuperäinen suunnitelma"
Todella parasta on hajoava ja pölyjä levittävä ilppi. Myöskin sähkölankojen veto lattiaan ja takan asentaminen on tyhmää, jos kerran vesikiertoisella lattialämmityksella voisi taloa takalla lämmittää.
En ole huomannut ILPn pölyä levittävän, vaikka olen sen lajin allergikko. Muita ongelmia ILPistä kyllä seuraa. Jos on mökki, pitää sinnekin hankkia ILP. Ei tee mieli mennä kesäisin viileästä talosta kuumaan mökkiin hikoilemaan.
Sekin ongelma on tullut, etten halua lähteä kesälomalla anopin luo yökylään, kuumaan kerrostalohuoneistoon.
Kestävyydestä en tiedä, kun on ollut Mitsu vasta kolme vuotta, ilman mitään ongelmia.
On talo iv.ssä vikaa jos on liian kuuma kesällä. Ivkone lto:lla ja tehoikkailla puhaltimilla viilentää kesällä.
Onhan tuota kokeiltu Ilmava 100lla, mutta ei riitä. Tehokkaammin jäähdytys hoituu ikkunoilla. Siinä touhussa kuitenkin on omat ongelmansa, ja kun taloni on aurinkoisella paikalla, mökiltä tullessa on ilman edeltävää jäähdytystä lämmintä sisällä lähes 30 astetta.
Jäähdytys vie niin vähän sähköä, että kylmäkoneiden vähentynyt käynti kuittaa sen.
Viime vuoden sähkönkulutus kaikki mahdollinen mukaan luettuna oli 10 300 kWh. Eli, kyllä ILP lämmittääkin edullisesti.
"Onhan tuota kokeiltu Ilmava 100lla, mutta ei riitä.
Mopo kone sulla, 87l/s.
http://www.heli.fi/content/Liitteet/Ilmansuodattimien_vaihtoviikot_laitevalmistajien_huolto_ohjeet/Vallox/Ilmava_100_120_kaytto_ja_huolto_ohje.pdf?from=17544985158437866
Vertaa vaikka ilto 440, 130 l/s
Ei tuolla käytännössä paljoakaan jäähdytetä, mopo ILPn rinnalla. Venäjän helteet kun tulevat, on lämpötila yölläkin yli 20 astetta. Sinä riittää haastetta ilmanvaihtokoneelle.
Poistoilmalämpöpumppulämmitys on yhtäkuin suora sähkölämmitys lämmöntalteenotolla. Ihmetyttää miten tämä hyväksytään uusiin taloihin, jos ei suoraa sähkölämmitystä ja lämmöntalteenotto iv-kojeella. Johtunee noista uusista e-lukujutuista. Jos pilpin laittaa, niin puulämmitys on hyvä apu pienentämään sähkölaskua, koska pilppi ottaa talteen myös puulämmityksen tuottaman lämmön.
Alkuperäinen suunnitelma, muutettuna niin että huoneisiin normaalit sähköpatterit, lattialämmitys vain märkiin tiloihin. Takan valinnassa täytyy olla tarkkana että tulee riittävä varaus. -25 ilmoilla 1 lämmitys/vrk täytyy riittää. Tämä tarkoittaa n. 1000-1200kg painoa, tämä siis ilman muita lämmittimiä.
Aivan päin seinää, 1000kg takat eivät varaa mitään, massaa pitää olla 3000kg. Patterilämmitys on kaikin tavoin kalliimpaa kuin lattialämmitys.
Ja jos hankkii tulisijan, on järkevää lämmittää koko talo sillä, eli vesikiertoinen systeemi.
vieläkin päin seinää, pitää olla vähintäin 5 tn. kiveä, kosk näin on ja vesikiertoin lattialämmmitys.
100m2 suorasähkölämmitteisen ok-talon sähkön vuosikulutus on n. 15000kwh joka mksaa n.1500€/a. Sähkön hinta on noussut kokoajan ja oletettavaa on että talossa asumisesi aikana sähkön hinta tulee tuplautumaan jolloin vuosikustannus olisi 3000€. Jos laitat ilpin niin lattiat jää kylmän tuntuisiksi. Siksi neuvoisin sua laittamaan vesikiertoisen lattialämmityksen ja tehowatin. Sit ku sähkön hinta tuplautuu niin laita vilp ja nauti lämpimästä lattiasta ja oikeista säästöistä