Terve!
Olen 18-vuotias tyttö ja olen kärsinyt vatsavaivoista kuutisen vuotta melkein joka päivä (noin kolme vuotta sitten viikonloput saattoivat olla oireettomia päiviä, nykyään ei nekään). Huoh, kuinka hyvin tiedän, miten vatsa vaikuttaa koulunkäyntiin, sosiaaliseen elämään jopa perhesuhteisiin
Olen 18-vuotias tyttö ja olen kärsinyt vatsavaivoista kuutisen vuotta melkein joka päivä (noin kolme vuotta sitten viikonloput saattoivat olla oireettomia päiviä, nykyään ei nekään). Huoh, kuinka hyvin tiedän, miten vatsa vaikuttaa koulunkäyntiin, sosiaaliseen elämään jopa perhesuhteisiin
Vastaukset 7
Vanhimmat
Heippa!
Tutulta kuullostaa etkä todellakaan ole yksin ongelmasi, tunteidesi ja oireidesi kanssa! Itse kärsinyt kohta 11-vuotta päivittäisistä vatsakivuista ja muista oireista siihen liittyen. Itsellä oiree tosi alkoivat vasta sinun ikäisenäsi, joten sain peruskoulun ja suurimman osan lukiotakin käytyä suhtkoht hyvin. Opiskelu ei tosiaan ollut koskaan mitenkään helppoa tämän kanssa, eikä kyllä työntekokaan. Nyttemmin olen tosin saanut sellaisen työn, jossa pystyn olemaan ja mikä on osaltaan auttanut oireiden kurissa pitämisessä.
Vuosien mittaan on kaverit tipahdelleet pois yksi kerrallaan, parisuhteista ei tule tänä päivänä enää mitään, koska oireet tuottavat niin paljon vaikeuksia. Vietän suurimman osan vapaa-ajastani yksin kotona, harvoin enää käyn missään tai teen sinänsä mitään. Työ ja kodin sisustaminen on tällä hetkellä minulle ne henkireiät minkä takia jaksan jatkaa. Muuta en suoraansanottuna enää edes kaipaa, koska liiallinen kiire tuottaa vaan lisää oireita. Rauhallinen ja rytmillinen elämä auttaa pitämään mahankin kurissa paremmin. :)
Omista kokemuksistani voit lukea blogistani osoitteessa www.ibselama.blogspot.fi. Todennäköisesti myös sinulla on ärtyneen suolen oireryhmä? Vai onko sinulle diagnosoitu jotain muuta?
Turhautumista voi estää vertaistuen avulla mm. :) Yksin ei ole hyvä kärsiä. Jokainen tarvitsee tukea ja juttuseuraa aina aika-ajoin kun tilanne iskee pahasti päälle.
Oletko koittanut pakuriteetä? Sen pitäis auttaa myös suolistovaivoihin. Itse paranin laktoosittomalla ja viljattomalla ruokavaliolla ja teetä juon päivittäin, sekaan reilusti sitruunaa.
Moi ibsibs! Harmillista kuulla et sullakin samanlaista vaivaa löytyy :(( Vertaistuki saattais olla hyvä juttu kieltämättä! :) Tokihan lääkärit sitä ärtyneen paksusuolen oireyhtymää epäili, kuitenkin kun kävin erikoislääkärillä kuukausi sitten niin hän sanoi, että mulla ei sitä olisi. Tiedä siitä sitten. Ja kiitti, vilkaisen ehdottomasti blogiasi! :)
Hei Vatsavaivaton! Pakuriteetä en ole kyllä kokeillut! Onko sulla oireita vaikka et joisikaan teetä mutta noudattaisit laktoositonta ja viljatonta ruokavalioo? :)
Täytyy vielä kysyä, näkyykö viestistä enempää? Kirjoitin nimittäin puolitoista tuntia erilaisista tutkimuksista yms. joita mulle on tehty...
Itsellä myöskin omat oireet helpottuneet melko viljattomalla ja maidottomalla ruokavaliolla. Pakuriteetä en ole itse kokeillut, mutta aitoa vihreää teetä juon päivittäin. Pakurista olen kyllä kuullut vain hyvää.
Onhan tuo ärtynyt suoli aika usein sellainen roskakoppa diagnoosi. Kaikilla varmasti on se oma syynsä vatsaoireisiin, mutta vielä ei kaikkea osata tutkia ihan sponttaanisti lääkärissä. Aika usein kuitenkin tuntuu olevan kyse stressin, huonon ruokavalion tai elämänmuutoksen aiheuttamasta suoliston epätasapainosta. Liittyy aika usein bakteereihin ja hiivaan. Myös erilaiset psyykkiset vaivat ärsyttävät pidempiaikaisesti masun toimintaa. Itse kun olen aina ollut aikamoinen jännittävä ja stressaaja niin se on vuosien saatossa myös alkanut tuntumaan mahassa vaan enemmän ja enemmän. Mutta paljon on myös vikaa ruuassa. Oikealla ruokavaliolla voi saada paljon inhottavia oireita poissuljettua.
Ja vielä sekin pitää mainita että pidempiaikaiset vatsavaivat tuottavat usein lisää stressiä. Kun alkaa pelätä paikkoihin lähtemistä, ihmisten kanssa olemista jne. Eritäystyy tämän kanssa aika tehokkaasti muusta maailmasta ajottain. Itsellä tuon kanssa aikalailla nykyään hommia, että saisi itsensä edes joskus menemään jonnekin ja tekemään muuta kuin töitä ja olemaan kotosalla. :) Jo pelkkä pienelle lenkille lähtö aiheuttaa ongelmia, enkä toistaiseksi ole itseäni pihalle saanut. Jännä juttu tuokin.
Viljat tai maitotuotteet pois vähintään 4 viikoksi. Kokeile kumpi oireet aiheuttaa.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm
http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm
Raudan puute aiheuttaa anemiaa, josta kärsii noin 30% maailman väestöstä. Rautaa ei saa syödä, jos EI ole anemiaa todettu verikokeella.
Lisäksi C- ja D-vitamiinia tarvitaan purkista sekä magnesiumia ja kalaöljyä.
C- ja D-vitamiinin sekä magnesiumin puute on maailman yleisin ravitsemuksellinen puutos.
C-vitamiinia 500-1000mg / vrk
D-vitamiinia 50-100µg / vrk
Magnesiumi (sitraattia) 300-400mg/vrk
Omega-3 rasvahappoja
Parhaimmat maitohappobakteerit , joten muut kannattaa jättää kaupan hyllylle:
Dr. Ohhiran probiootti
Normaali probiootti kasvatetaan suojatusti labrassa, pakastekuivataan ja laitetaan vähän inuliinia tai makeutusainetta evääksi kapseliin tai pilleriin. Seurauksena on melkoinen "die off rate", eli lukema paljonko bakteereista on kuollut siinä vaiheessa kun laitat sen suuhun, verrattuna valmistushetkeen. Usein tämä on jopa 80%. Saat siis vain 20% "elossa" olevia bakteereita, jotka nekin on koko elämänsä kasvaneet suojatusti, ja ottavat kovaa turpaan suolistosi pahoilta bakteereilta. Apua on näistäkin silti, mutta aika vähän.
Ohhiran probiootti on siis Japanilainen alunperin. Se valmistetaan sekoittamalla 40 eri kasvista, hedelmää, merilevää yms. ravintososeeksi. Tähän istutetaan 12 bakteerikantaa, ja annetaan seoksen fermentoitua 3 VUOTTA. Mitä tapahtuu tässä? Bakteerit kilpailevat kolme vuotta elintilasta ja ajan loputtua jäljellä on vain kovimman luokan hyvät bakteerit. Heikot sortui elon tiellä jne, voittajat jäi. Näitä sinä haluat taistelemaan vatsasi hyvinvoinnin tueksi, et niitä lellittyjä maljassa kasvatettuja kermaperseitä. Ohhira sisältää myös ainutlaatuisen TH10-bakteerin, jolla on kysy tuhota MRSA-sairaalabakteeri jos se suolistossa majailee (sekä streptococcus- , että staphylococcus -sukuinen MRSA).
Suomessa myytäviä hyviä valmisteita:
ProbiMage
Asidophilus
Acidophilus Plus
Acidophilus Forte
Replete Intensive
DDS+
Bioteekin Probioottiplus
Lepicol
Varmaan aika monelle vatsavaivoista kärsivälle kehittyy noita psyykkisiä oireita, niihinkin pitäisi tietysti paneutua ruokavalion ja lääkkeiden ohella. Jotenkin täytyisi vaan päästä liikkeelle, ettei vallan eristäytyisi, tässähän se vertaistuki olisi tietysti paras lääke. Älkää silti menettäkö toivoanne, ainakin itsellä nämä kaikki vaivat ovat lieventyneet vähitellen iän karttuessa.
Minun oireeni alkoivat kun lopetin kahvin juonnin. Aloin voida pahoin joka päivä joinain päivinä oksensin joinain en. Ummetus oli kova ja aloin hoitaa sitä visiblin kuidulla. visiblin kuidun kanssa suoli toimi joka aamu silti päivällä oli ripulia ja illalla pelkkää limaa. kun lopetin kuidun paino tippui 5 kg. Oksentaminen onneksi loppui. Rupesin juomaan uudestaan kahvia suolisto ongelmat jatkuivat ummetusta, jatkuvaa limaa. välillä tummaa välillä kirkasta limaa. Välillä oli kiire juosta vessaan ja tuli pelkkää kirkasta limaa.
Nyt hakeuduin vatsalääkärille kun aloin olla jo poikki tämän suoleni kanssa ja ajattelin että masennun ihan totaalisesti. Sain ärtyvän suolen diagnoosin. kunnes labra testien tulokset tulivat ja minulla todettiin kilpirauhasen vajaatoiminta.