Onko alan työt vähentyneet vai lisääntyneet?

Laman kourissa moni ala kipristelee, ihmetyttää kun turva-alalle haetaan mollissa entistä kiivaammin väkeä. Jatkuvasti uusia samantapaisia ilmoituksia.Lähteekö/ irtisanotaanko entiset? Ei kai ala nyt ihan hillittömästi kasva? Tältä palstalta ei ainakaan sitä kuvaa saa. Vai haluaako firmat vaihtaa vanhat uusiin työntekijöihin?
7134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kohteet pyörii firmalta firmalle ja osa porukasta menee virran mukana ja osalle kenkä heiluu, kohteita tulee ja menee ja niin myös työntekijöitä. Hommia kyllä riittää koko ajan ja kun tätä lakia yksityisistä turvallisuuspalveluista parannellaan niin kohta varmaan sitten yksityinen puoli hoitaa putkavartiointia ja muuta vastaavaa valtion hommaa joten lisää tarvitaan väkeä.

Oheistöitä on tullut myös niin prrkeleesti viimevuosina että sekin jo lisää hommia ja tarvitaan lisää sakkia väijyfirmoille.

Äänestä

Turvallisuusala on perinteisesti ollut aina kovan vaihtuvuuden kourissa työntekijöidensä osalta. Aika monelle nuorelle vartiointihommat ovat läpikulku-ammatti siihen asti kunnes jotain parempaa löytyy, joka nyt tietty johtuu muutamastakin eri seikasta.

Äänestä
  • Mikä on sitten sitä parempaa?

    Äänestä

Aivan, tämä on yksi todella huolestuttava trendi - kokeneet ja kalliit vartijat ulos ja kokemattomat ja halvat vartijat sisään ! Näin firma saa lisää tulosta viivan alle ja osakkeenomistajat kiittävät ja bonuspalkkaiset dirikat ovat mielissään.
Se, että miten sitten käy palvelun laadulle, on sitten asiakkaan ongelma, valitettavasti !
Tätä menetelmää harrastavat kaikki turvallisuusalan firmat, isot etunenässä.

Äänestä

Näin työnantajana voin kertoa teille salaisuuden:

Siinä vaiheessa kun kohteen palveluntoimittaja vaihtuu ja joudutaan laittamaan väkeä kilometritehtaalle ei todellakaan laiteta kokeneita / kalliita vartijoita pellolle vaan hankalat tapaukset ja työehtosopimus kädessä kulkijat lähtee ensimmäisenä.

Uusia kun palkataan niin luonnollisesti sellainen on etusijalla joka on helppo. Eli sellainen josta asiakkaat pitävät, sellainen joka ei aiheuta ongelmia työnantajalle, sellainen joka ei kulje tes kädessä miettien miten pääsee kampittamaan pahan työnantajana.

Työnantaja on oikeasti valmis maksamaan vaikka 10000 € kuukausipalkkaa jos olet sen arvoinen. Jos olet perusvasemmistolainen kaikesta valittaja ja olet vain jarruna joka asiassa niin yt:n aikana olet heikoilla. Ja suurin osa tämän palstan vinkujista on juuri näita vasemmistolaisvalittajia.

Äänestä

Niin, elikkäs tarkoitatko sitä, että jos vartija tekee esim työtehtävää joka kuuluu vaikka palkkatasolle 3, ja maksat hänelle 2.tason liksaa, ja työntekijäsi tulee vaatimaan korjausta tähän asiaan. Onko hän se tes kädessä kulkeva hankala tapaus joka saa ekana kenkää?

Eli ihan yks vitun hailee kuinka tuloksellista työntekosi on. Tällä alalla firmat maksavat tasan sen mikä on pakko. Tämä on minun mielipide.

Äänestä

Ainakin meillä perusvartioinnista saa ainakin lähes tessin mukaista palkkaa mutta myynnistä provisiota. Parhaina kuukausina tulee kaksinkertaistettua kuukausipalkka jos saa hyvän kohteen myytyä. Työnantaja ei tosin ole mikään isoista vartiointitehtaista...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


unelx78 kirjoitti:

Laman kourissa moni ala kipristelee, ihmetyttää kun turva-alalle haetaan mollissa entistä kiivaammin väkeä. Jatkuvasti uusia samantapaisia ilmoituksia.Lähteekö/ irtisanotaanko entiset? Ei kai ala nyt ihan hillittömästi kasva? Tältä palstalta ei ainakaan sitä kuvaa saa. Vai haluaako firmat vaihtaa vanhat uusiin työntekijöihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu