Ihan sairaan vaikee päästä ees varaan aikaa terveysaseman omalääkärille, joka antaisi lähetteen psykologille!!! Halutaan poikaystävän kanssa parisuhdeterapiaan (mies on 24v,minä 20v) ja hänellä on myös paniikkihäiriön ja sen takia muutama vuosi sitten yrittänyt käydä nuorisopsykologilla. Tahdonvoimaa ei ollut riittävästi, mutta nyt haluun lähinnä suhteemme vuoksi juttelemaan, mutta tää on tehty sa*tanan vaikeeks!!! Yritettiin tänäänkin päivystysaikaa lääkärille, no eihän niitäkään ollut ja hoitajalle olis laittaneet,ei sopinu aikatauluun meillä..Kun halutaan vaan se hemmetin lähete psykologille ja varmuus et saadaan kelakorvaus!
Kertokaa joku miten v*tussa tässä maassa pääsee psykologille jutteleen, ilman että täytyy maksaa sairaasti?! Sillä yksityiselle ei oikeesti oo varaa, me ei olla missään jenkeissä, meillä on ihan oikeita ongelmia ja halutaan ratkoo ne,olis jo ihan liikaa maksaa ittensä kipeeks tälläsestä syystä!Ei ihme että joka päivä saa lukee uutisista ku joku epätoivonen taas tappoi ihmisiä kun ei vaan päässyt hoitoon!
Auttakaa oikeesti, miten meidän pitäis toimia, että päästään molemmat mahd. halvalla terapiaan? Ollaan pirkanmaalta.
Kertokaa joku miten v*tussa tässä maassa pääsee psykologille jutteleen, ilman että täytyy maksaa sairaasti?! Sillä yksityiselle ei oikeesti oo varaa, me ei olla missään jenkeissä, meillä on ihan oikeita ongelmia ja halutaan ratkoo ne,olis jo ihan liikaa maksaa ittensä kipeeks tälläsestä syystä!Ei ihme että joka päivä saa lukee uutisista ku joku epätoivonen taas tappoi ihmisiä kun ei vaan päässyt hoitoon!
Auttakaa oikeesti, miten meidän pitäis toimia, että päästään molemmat mahd. halvalla terapiaan? Ollaan pirkanmaalta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tappakaa toisenne.
Omaa syy kun olet moinen huora
Onko teillä aikuisten oikeesti tarve parisuhdeterapiaan? Se on tarkoitettu niille, joilla on ongelmia parisuhteessa jne. Jos miehellä on paniikkihäiriö, johon haluaa hoitoa, tulee hänen hakeutua hoitoon ja olla valmis joustamaan, sillä ilmainen palvelu vaatii uhrauksia, jos sitä mielii saada. Perukaa menoja, sillä kyllähän nyt tämä on tärkeämpi asia kuin juuri mikään muu. Kyllä näihin normaaleihin terapioihinkin sisältyy perhetapaamisia, joissa voidaan sitten vaikka sitä parisuhdetta käsitellä, näiden toteutuminen vaatii kuitenkin joustamista.
Köyhällä ei ole varaa valita, joten on otettava mitä saa.
Myös seurakunnan avioliittoneuvontaan voi mennä vaikka ei olisi naimisissa, jos on kirkon jäsen. Siellä on ainakin joissakin seurakunnissa ihan pätevää porukkaa.
Omalääkärille vaan nyt sitten aikavaraus, ei ole mikään päivystysasia. Ja jos menette julkiselle puolelle, ette tarvitse Kela-korvauksia.
Siis haluatteko te omiin terapioihin myös?
Kelan kuntoutuspsykoterpiatulki on olemassa myös, mutta siinä on omavastuu. Mikä on tilanne, onko sairaslomia, kuntoututukea? Opiskelletteko käyttekö töissä?
Kuntoutuspsykoterapian tavoitteena on työssä pysyminen tai palaaminen tai opikelun aloitaminen tai jatkaminen. Pitää olla diganoosi.
Huomaa että edistät viestissäsi vale"diagnooseja", joten häpeä.
Kelan kuntoutuspsykoterapia voi olla myös ryhmäpsykoterapiaa tai paripsykoterpiaa. Aloittaja puhuu parisuhteen hoitamisesta ja psykoterapiasta tätä varten.
Aloittajalle: mitään varmuutta ja automaattia ei tässäkään maassa ole kenellekään. Varmasti terveydenhoitojärjestelmä kiukuttaa, mutta niin tekee montaa muutakin. Päivystysajat on tarkoitettu (ehkä) ihan muuhun, kuin "sen hemmetin lähetteen" hakemiseen. Olette nuoria ja malttamattomia: juuri nyt kun nousi mieleen, että apua pitää saada, niin sen pitäisi tulla heti ja oikopolkuja pitkin.
Kyllä te valitettavasti joututte varmaan samat polut kulkemaan, kuin muutkin tavan tallaajat. Mitään läheteautomaattia ei ole. Lääkärille ei voi sanella: lähete tänne, tiedän itse tarvitsevani sen! Kelaltakaan ei voi vaatia myönteistä päätöstä, jos haette kuntoutuspsykoterapiaan (tehdään ANOMUS).
Tuossa jo joku vastasikin, mutta mutta. Vaikuttaa hieman ettette ehkä täytä erikoissairaanhoidon kriteereitä hoitoon pääsemiseksi, mutta saattaa tietysti olla että paniikkihäiriö jossain siihen riittääkin. Silloin siis poikaystäväsi terveyskeskukseen tai yksityislääkärille hakemaan lähete psykiatrian poliklinikalle. Saattaa löytyä toki silloin terapiaa jo terveskeskuksestakin hyvällä tuurilla. Kun tai jos hän pääsee psykiatrian poliklnikalle, hän voi pyytää jos olisi pariterapiaan/tapaamisiin mahdollisuus. EI aina onnistu sekään ainkaan millään terapeutiksi kouluttautuneella. Jos tämä ei onnistu niin sitten psyk.pkl:n tai ykstyispsykiatrin seurannassa/hoidossa kolmen kuukauden ajan, jonka aikana etsitte Kelan hyväksymän perheterapeutin. Sitten psykiatri kirjoittaa lausunnon Kelalle sen korvaamiseksi ja Kela päättää myöntääkö se rahat vai ei.
Lopuksi: Helpointa olisi etsiä netistä tai keltaisilta sivuilta perheterapeutti ja maksaa itse koko hoito. Näin pääsette suoraan hoitoon eikä aika mene jahkaamiseen. Onnea matkaan!