Moi,
Olen vakavasti harkitsemassa ilmalämpöpumpun hankkimista pieneen suoralämmitteiseen omakotitaloon (2kerroksinen, 100m2), mutta muutama asia mietityttää....alustavasti kallistumassa Pana E9 invertterimalliin.
Talo kaksikerroksinen - avarahko porrastila.
Kesällä ylhäällä kuuma (olohuone, keittiö, työhuone) alhalla sopivan viileä (makuuhuone, peuhuone, varasto ym...)
Talvella yläkerta sopiva alakerta hieman kylmä...nurkat isoissa huoneissa vetää kylmäksi.
Takka yläkerrassa (hölmöä, lämpöä ei kulkeudu alas)
Olisin asentamassa pumppua porraskäytävään noin 1m yläkerran lattiatason yläpuolelle (normaalit huonekorkeudet) tarkoituksena Puhaltaa sillä lämpöä alakertaan (sekä ulkoa pumpattua lämpöä, että yläkerran lämpöä)
Kysymykset?
1. Riittääkö puhallusvoima puhaltaamaan lämpöä alas?
2. Riittääkö ilmastointi jäähdyttämään yläkertaa kesällä...saako suuttimet puhaltamaan ylöspäin? Siis ilman että viileä ilma on kaikki alakerrassa?
3. Voiko pumppua käyttää puhaltimena...siis yli 15 asteen pakkasilla olisi mukavaa, että ite kompura sammutettaisiin, mutta sisäyksikköä käytettäisiin puhaltamaan yläkerran lämmintä ilmaa alas ja samalla tasaoittamaan lämpötilaeroja?
Kommentteja/arvioita käyttäjiltä, Kiitos!
Ilmalämpöpumpun harkintaa - taas
2
819
Vastaukset
- Kokemus
Asun matalamallisessa omakotitalossa noin 160 m3, minulla on Sharp inverter 5 kw, tämä tuntuu ihan sopivan kokoiselta. Tässä mallissa ilmavirran suuntaus voidaan säätää vaakatasosta portaittain alaspäin, näissä on myös automaattiasento. Pojalleni asennettiin kesällä Panasoninic E 12 ( 4 Kw ) koska hänellä on 168 m2 talo ja 1 1/2 kerroksinen avara olohuoneratkaisu. Sinun Pan. E 9 riittänee kyllä lämmittämään mutta jäähdytykseen ollee liian heikkotehoinen ( 3 Kw ) !. Muistaakseni Panasonic puhaltaa aivan samallaisesti kuin Sharppi, eli vaakatasoon asti ei ylöspäin.
Vastaukset !
1. Riittää
2. Riittää, mielestäni sisäyksikkö pitäisi asentaa alakerran katon kodalle ( yläkerran lattian kohdalle )," kompromissi", lämpöhän nousee ylöspäin.
3. Mielestäni ei, vaikka niissä on ehkä jonkinlainen automaattisäätö, joka pienentää tehoa lämpötilan laskiessa (miinus 15-20 astetta), näin alhaisissa lämpötiloissa pitää pumppu sammuttaa, hyötysuhde on olematon.
Yhteenveto: sisäyksikkö kierrättää ilmaa, ja näinollen tasoittaa lämpötilakerrostumia, ja näinolle tämä on tehokas tapa hyödyntää sinun takasta tulevaa lämpöä talvella, suuntaus alapäin nimihän on ilmalämpöpumppu, parhaillaan sisäyksikön läpi virtaa 600 kuutiota ilmaa tunnissa, kesällä jäähdyttäen (tämähän tietysti on kulutusta,mutta mukavuudella on hintansa,vertaa auton ilmastointilaite). Katsoisin kuitenkin että E 9 on hyötysuhteeltaan paras ratkaisu.
Ps.Onnittelen etukäteen hyvästä ratkaisusta,lämpöä saadaan 3-4 kertaisesti kulutettuun energiaan nähden. Minulla öljylämmitystalossa öljynkulutus väheni noin 500- 1000 lt/v. Viime lämmityskaudella meni 2200 lt, normaalisti on mennyt 3000-3500 lt/v. - Laskettu on
Olen rakentamassa OK-taloa.185m2 at/var 40m2.
LÄmmityksenä 2-tariffimittari, sähkölämmitys hyvä varaava takka ilmalämpöpumppu.
verrattuna öljylämmitykseen/kaukolämpöön ehdottomasti halvin rakentaa.
vrt. sähkö/öljy: öljylämmityksen takaisinmaksuaika 13v, jolloin saat jo alkaa uusiin kattilaa/laitteita.
Kaveri hankki rintamamiestaloon ilmalämpöpumpun (2 krs). Asensi sen porraskäytävään. Sähkölaskut tipahti huomattavasti kesällä on mukavan vilpoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399166Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737947Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681615657William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542353Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62091Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821740Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201688Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921427Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381358Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71283