olenko teidän mielestä valmis hevoseen.Olen 11.v ja olen ollut hevosten parissa kohta kolme vuotta en hoitaisi hevosta yksin vaan se menisi sellaiselle tallille jossa vain ratsastaisin.Se talli on tutullani.
valmis hevoseen?
AleXanDra<3
8160
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Et oo valmis mist löydät ruuat,kengittäjän ja rahaa. miten siivoot sen paskat? hä oot ihan surkee!!!
en maksaisi mitään itse,vaan tuttuni maksaisi kaiken.Tuttu on ollut hevosten parissa jo koko elämänsä
Itse et ole valmis noin nuorena ja kokemattomana, mutta tietysti jos tämä tuttu ostaa ponin ja sinä hänen ohjauksessaan ponia hoidat, niin silloin se voisi onnistua.
Musta et ole valmis veilä. Paitsi jos tuttusi hoitaa ja kaikkee sen. Ja sä vaan ratsastat.
Sinuna odottaisin vielä muutaman vuoden.
en iha ymmärtäny. eka sanot et ootko valmis hevosen omistajaks, ja sit sanotkii et sun tuttu ostaa sen hevosen? eli nyt sanon 2 mielipidettä. 1. jos oisit ite ostamassa hevosen, älä osta. et oo valmis vielä. 2. jos sun tuttus on ostamassa hevosen, ja ns. hoidat sitä vaan niin eihän se susta oo kiinni että ostaako se vai ei.
en nyt iha ymmärtäny mut okeei.
Tottakai hevosen voit ottaa/ostaa jos kerran se menisi tuttavasi talliin hoitoon, sopimus vaan tuttavasi kanssa miten jaatte välttämättömät työt ja jos tuttavasi maksaa kaikki kulut niin mikä ettei, keskustele kumminkin vanhempiesi kanssa asiasta sillä hevonen vaatii kyllä liikkumista sekä muutakin hoitoa ja hyvin säännölisesti, riittääkö aikasi ja kärsivällisyytesi?
Mahdollista, jos on kokoajan joku, joka tietää kaiken hevosista ja osaa auttaa ja neuvoa, mutta muista, että vastuu on kuitenkin vanhemmillasi.