valmis hevoseen?

AleXanDra<3

olenko teidän mielestä valmis hevoseen.Olen 11.v ja olen ollut hevosten parissa kohta kolme vuotta en hoitaisi hevosta yksin vaan se menisi sellaiselle tallille jossa vain ratsastaisin.Se talli on tutullani.

8

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ytww j64

      Et oo valmis mist löydät ruuat,kengittäjän ja rahaa. miten siivoot sen paskat? hä oot ihan surkee!!!

      • AleXandrA<3

        en maksaisi mitään itse,vaan tuttuni maksaisi kaiken.Tuttu on ollut hevosten parissa jo koko elämänsä


    • katherine__

      Itse et ole valmis noin nuorena ja kokemattomana, mutta tietysti jos tämä tuttu ostaa ponin ja sinä hänen ohjauksessaan ponia hoidat, niin silloin se voisi onnistua.

    • Tallityttö

      Musta et ole valmis veilä. Paitsi jos tuttusi hoitaa ja kaikkee sen. Ja sä vaan ratsastat.

    • velli000

      Sinuna odottaisin vielä muutaman vuoden.

    • ddd2

      en iha ymmärtäny. eka sanot et ootko valmis hevosen omistajaks, ja sit sanotkii et sun tuttu ostaa sen hevosen? eli nyt sanon 2 mielipidettä. 1. jos oisit ite ostamassa hevosen, älä osta. et oo valmis vielä. 2. jos sun tuttus on ostamassa hevosen, ja ns. hoidat sitä vaan niin eihän se susta oo kiinni että ostaako se vai ei.
      en nyt iha ymmärtäny mut okeei.

    • vaatii aikaa

      Tottakai hevosen voit ottaa/ostaa jos kerran se menisi tuttavasi talliin hoitoon, sopimus vaan tuttavasi kanssa miten jaatte välttämättömät työt ja jos tuttavasi maksaa kaikki kulut niin mikä ettei, keskustele kumminkin vanhempiesi kanssa asiasta sillä hevonen vaatii kyllä liikkumista sekä muutakin hoitoa ja hyvin säännölisesti, riittääkö aikasi ja kärsivällisyytesi?

    • Mahd. Kenties

      Mahdollista, jos on kokoajan joku, joka tietää kaiken hevosista ja osaa auttaa ja neuvoa, mutta muista, että vastuu on kuitenkin vanhemmillasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      22
      3027
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2627
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1493
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1350
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1251
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      999
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      125
      903
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      816
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      29
      663
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      621
    Aihe