Alkaa jo tuntua siltä että KUUSAMON NUORISOLLA ei ole muuta tekemistä kuin ajella kylärinkiä aina perjantai ja lauantai illat! Jytinä vain kuuluu ja tupakka palaa, aivan jokaisessa autossa.
Sitten on nämä jotka juoksevat dioneen ja konttaavat sieltä pois!! Nuoret haloo nyt järki käteen, voisi sitä nuoruutta kuluttaa muutenkin kuin ajelemalla ja häiritsemällä nukkuvia ihmisiä niillä jytinäkoneilla.
Sitten on nämä jotka juoksevat dioneen ja konttaavat sieltä pois!! Nuoret haloo nyt järki käteen, voisi sitä nuoruutta kuluttaa muutenkin kuin ajelemalla ja häiritsemällä nukkuvia ihmisiä niillä jytinäkoneilla.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Muuta pois!
Jos täältä muuttaisivat kaikki pois, jotka eivät ymmärrä tämän kaupungin nuorten viikonloppu käyttäytymistä (ajelua ja dionessa notkumista) niin koko kaupunki olisi pian autio!!
jäis kuitenki ne jotka ymmärtävät ja muistavat millaista oli olla nuori ja koko maailma valloitettavana.
Samanlaista se oli 80-luvullaki,ajeltiin pillurallia ja oltiin baarissa.
aika harvassa on ne autot enää mitä viikonloppuisin näkee kylillä,ehkä 10% parinkymmenen vuoden takaisesta
Kyllä olet oikeassa, kuusamossa ei ole nuorilla muuta tekemistä kuin ajaa rinkiä ja vetää nuppi sekaisin. Kerropa mitä aktiviteettejä näin talvisaikaan Kuusamo nuorille tarjoaa? Ei ole paikkaa missä viettää aikaa ja nähdä kavereita, joten ajellaan tyhjänpäiväistä rallia tai mennään dioneen. En nää kauheasti muita vaihtoehtoja jos haluaa pysyä edes jotenkin järjissään tässä paskakylässä.
Ei me nuoretkaan olla tyytyväisiä tilanteeseen, joten nostatko pään perseestäsi ja käy ostamassa vaikka korvatulpat.
Samallaillahan 40v-kuoleman väliltä olevista on haittaa mitä nuoristakin. Millon meinaa joku vanha patu tulla auton kylykeen ku ei osaa päätään kääntää.. Vähemmän haittaa siitä musiikin jympytyksestä ja tupakin poltosta on viikonloppusin mitä vanhemmista ihmisistä liikenteessä päivällä. Monet kerrat meinannu mennä auto läjään, ku parkkipaikalta joku sokia mato yrittää kiilata kylykeen, joten kannattaa siis nuorisolla ja vanhemmillakin ihmisillä tyytyä kävelemiseen tai jotai??. :D
eihän niilä ole muuta tekemistä kuin juopotella ja huumeita käyttämään,pitäähän ne vanhemilla saada jaloista pois.ei ole ihme jos eivät pääse mihinkään töihin kun ovat koulutkin osa lopettanut kesken.viettävät hulvatonta elämää ja sen kyllä näkee.
Lauseet alkaa isolla alkukirjaimella. Pisteen ja pilkun jälkeen tulee väli. Tainnut sulla itellä ktv jäädä koulut väliin?????????
Aloittaja on satavarmasti oikeassa, miten renttua sakkia täällä on.
Nyt justiin oli koillissanomissa iso juttu Kainuun ammattioppilaitoksen amiksista, jotka tupakinpoltollaan aiheuttavat sietämätöntä harmia läheisen nuottatien kerrostalon asukkaille. Mennä nyt yksityisten pihapiiriin sotkemaan, johan siitä hullukin suuttuu. Milloinkahan aletaan sakottaa ympäristön sotkemisesta. Tupakoijat ovat pahimpia ympäristömme pilaajia. Kuljetpa missä hyvänsä, aina näet tupakoitsijoiden sotkuja. Tupakoitsijahan heittää aina jämät ja muut tupakkiroskat katuun. Nämä autolla rallaajathan syytää ikkunoista kaiken roskan ulos, eivät edes pulloja älyä säästää, kun niistähän saa rahaa. Palautuspullojen hinta pitää nostaa 1 € pullo, niin johan loppuu pullojen heittely ikkunoista tiepuoleen. Samoin sakotus käyttöön. Jokaisesta tumpista 10 €.n sakko, niin takaan ja alleviivaan, että sotkeminen loppuisi.
Vai ei muka ole mitään tekemistä, kuin huudattaa bassoja iltaisin ja ajella ihan turhaan. Voi värkki, minulla on aina tekemistä, ei ole koskaan aika käynyt pitkäksi, vaikka en ikäpäivänä ole kaupungilla ajellut tupakkia poltellen ja kaljaa kitaten, enkä bassoja pompottanut.
Terveys on sellainen asia, josta nuoriso ei älyä olla kiinnostunut. Luullaan, että ihmisruumis kestää pahoinpitelyä ja epäterveellistä elämäntapaa loputtomiin. Kyllä te maksatte kalliisti ja kadutte katkerasti holtitonta elämäntapaanne elämänne jossain vaiheessa. Sitten kun sirastutte, saatte olla muiden armoilla, terveydenhoito ajetaan alas ja jos ei ole millä itse maksaa, saa kärsiä nahoissaan ja kitua. Tupakki turmelee, haisette kamalalle löyhkälle, viina ja kalja turmelee. Pöljät sitä käyttää. Minä en käytä, enkä ole koskaan käyttänyt. On mukavaa, kun ei tarvitse olla huumeiden orjana.
Teilä on ollut huonot vanhemmat ja huono kotielämä, siitähän se periytyy kaikki ja sama kierre jatkuu, mutta älkää tehkö niitä lapsia itsellenne, kun ette kuitenkaan pysty antamaan niille kunnolllista esimerkkiä oikeasta elämästä
Onhan sitä ennen vanhaanki jopa AIKUISET ihmisetkin tapelleet viina päissään kylän raitilla ja tupakoineet talossa SISÄLLÄ. Nykynuoret sentään polttavat ulkona eivätkä saastuta lastensa/muiden asuinkumppaneiden keuhkoja, joten turhaan te aikuset ihmiset valitatte nuorten viinan käytöstä ja tupakan poltosta. Katsokaapa vaan lapsuuteenne ja mimmosta elämä oli sillon..
Eikä aina ole kasvatuksessa vika vaan ihan jossain muualla. Minä ite olen saanu hyvän kasvatuksen ja minulla on ollu kova kuri ja siltikin juon 1xkk humalahakuisesti ja poltan vakituisesti, mutta minun vanhemmat ei tee kumpaakaan. Joten repäseppä nyt muka syyksi tähän että "Vanhempien pitäisi katsoa peiliin ku eivät oo osanneet kasvattaa". Ei se niiden vika ole, vaan olen aikuinen ihminen joka päättää mitä omalla elämällään tekee.
Mahtaa olla näillä "kyläpoliiseilla" itellä aika huono kasvatus tai omatunto kun nuorisoa pitää mollata ja kytätä niitten tekemisiä. Jos ette kestä muitten ihmisten tekemisiä niin muuttakaa syrjemmäs asumaan ja keksikää itellenne harrastus ettei muita tarvitse kytätä. :D Ja luulen että näillä "kyläpoliiseilla" ei maha olla hyvät välit lapsiinsa (jos semmosia nyt omistaa) jos lapset polttaa tupakkia ja vetävät kännit kylillä joka viikonloppu..
Taasko ne tappelelee amisten röökinpoltosta? antakaa niille saatanan kakaroille tuhkakupit. Oppilaitos ne vei ja tupakoinnin kielsi ni totta helvetissä ne menee tupakoimaan tien toiselle puolen. Antakaa ens kerralla niille vaikka jotaki tuhkariksi kelepaavaa mukaan ni loppuu se kitinä puolin ja toisin. Loppumaan te sitä röökonpolttoa ette kuitenkaan saa ni pienentäkää ees haittoja.
Oletkos itse käynnyt kaikki koulut ja hommannut työpaikan.Minulla on koulut käyty ja hyvä työpaikkakin on.
Muistelkaa rusinat nyt sitä omaa nuoruutta.
ja "viisas nainen" meikällä lahoais pää jos meikäl ois teikän laine äiti.. ainaki tekstistä päätellen.
ja jättäkää ne amitsulaiset ja niite tupakinpoltto jo rauhaan ja keskittykää omaan huusholliin! Pistäkää vetoamus että tupakkikopit takasi nii voin veikata ettei niitä lentele enää nii paljo maahaan ja ei mee enää toisten tonteille! ja yleensä ne jotka käy toisten tonteilla sielä on 1 amitsulaine joka asuu ja ne loput onsen kavereita..
Ja niitähän ei tupakkikoppeja sinne teille paukapäille laiteta jo ysksin sen vuoksi, koska laki niin sanoo ja se laki koveneen koko ajan. Tässä vaan outastellaan, millonka lopetetaan myynti, silloin ei amiksillakaan olis enää mitä polttaa, saisitte tyytyä sammaliin ja kahvinporoihin, onhan sitä korvikkeita käytetty ennenkin.
Tupakki ja sen kanssa sotkeminen on niin valtavaa, että sitä vastaan taistellaan maailmanlaajuisesti. Jospa tämmöinen mummeli sais nähdä sen päivän, kun tupakointi on totaalisesti kiellettyä.
Mä inhoan sellaista ihmistä yli kaiken, joka haisee kuin kärpänraato tupakoinnin vuoksi. Hyi helekkari, miten tupakoivat haisevat. Jos minä olisin nuori tyttö ja joku kärpänraato tulis mua kosiin, niin sylkäseisin päin pläsiä.
Maailmassa mikään inhota niin kuin tupakin löyhä kärpän ryysysissä.
Tässä puhuu rapiat 40v kääkkä.
Ihan oikeasti! Nuoriso on aina ajanut ja tulee aina ajamaan p**rallia! Mikäs sen mukavampaa kuin ottaa autossa kuppia ja puhua paskaa kavereiden kanssa.
Ja parempi siellä autossa kuin pakkasessa ulkona, mihin voi jäädä kylmään kuolemaan.
Va onko parempi vaihtoehto jäädä kotiin kasvamaan epäsosiaaliseksi hmmm joksikin? Niitä keski-ikäisiä peräkammarinpoikia kyllä meillä riittää täällä muutenkin!
Hyi hyi teitä kun mollaatte nuorisoa, senkin energian voisitte käyttää ratkaisukeskeiseen ajatteluun eikä v****uun tulevaisuudellemme.
Joo ei se tupakinpoltto lopu kun joku tantta Kajaanissa päättää että koulun alueella ei saa polttaa. Päätös on itsestään lähdettävä. Ei se ole ihmekään kun vanhoilla ihmisillä on tuota verenpainetautia paljon nykyään. Enkä viittaa tupakinpolttoon vaan siihen kun stressataan tämmösistä asioista aivan piippuun asti. Ja aivan turhaan. Saarnaaminen aiheuttaa vaan sen että uhallakin pittää polttaa ja juoda viinaa.
Ite en opiskele kao:n vaan osao:n puolella missä myös on tupakanpoltto kielletty oppilaitoksen alueella, vaan onpahan kota lähellä koulua ( ei toki sen alueella) eikä oo muille haitolla tumpit ! Ja minä en ainakaa perhettä syytä huonoista tavoistani ! Isä on aina pitäny kovaa kuria polttamisesta ja juomisesta ja pitää yhäkin. Oma on elämäni ja omat on paheeni. Ja pakkohan meillä kylillä on mekastaa ku ollaan nuoria ja energiaa riittää, parempi kai se on siellä riehua mitä seinäntakana.
Menkääpä ihmiset käymään vähän muualla maailmassa niin näätte mistä kannattaa valittaa. Varmaan kaljaa menee ja tupakkaa palaa, mutta Kuusamossa on varmasti suhteessa helpompaa päästä toisen asteen koulutukseen kun muissa kaupungeissa. Se on vaan itsestä kiinni. Sieltä kotikasvatuksesta myös kumpuilee tämä kiinnostuksen puute koulunkäyntiin tai itestä huolehtimiseen.