Makvan Amirkhani painii kreikkalaisen ja vapaapainin herman kare turneen viikonloppuna Kouvolassa ainakin ilmoittautumisen perusteella.
Tällainen asenne pitäisi olla kaikilla suomalaisilla painijoilla.
Matsia vaan niin paljon kun saa eikä pelkoa vaikka tulisi takkiin "kakkos" lajissa.
Tällä Makvanilla on varmaan taas näiden kisojen jälkeen vapaaotteluitakin... Eikä näytä ottavan "palautteluista" stressiä.
Tästä kaverista kuullaan vielä!!!
Tällainen asenne pitäisi olla kaikilla suomalaisilla painijoilla.
Matsia vaan niin paljon kun saa eikä pelkoa vaikka tulisi takkiin "kakkos" lajissa.
Tällä Makvanilla on varmaan taas näiden kisojen jälkeen vapaaotteluitakin... Eikä näytä ottavan "palautteluista" stressiä.
Tästä kaverista kuullaan vielä!!!
Vastaukset 56
Vanhimmat
siinähän saa sitten yhden matsin sijaan kaksi
Tällainen asenne pitäisi olla kaikilla suomalaisilla painijoilla.
Mikä tälläinen asenne, mikä asenne?
Ilmoitettu kahteen sarjaan. Painii , jos yleensä painii yhdessä. Seuralla liikaa rahaa ilmoittautumismaksuihin. Mikä tälläinen asenne?
Tuskin maksavat tuplamaksuja.
joku yli-innokas seuratoimija ilmoittaa aina koko konklaavin joka kisaan, tuntuu sitä täppiä olevan, yleensä yksi tai kaksi painii korkeintaan, esm arvo haavisto.
Siihen vielä lisenssi filan lisenssi ja turhaan ilmoitetut painijat nii talous ainakin kunnossa;)
Oma veikkaukseni on että makua ei kareessa nähdä, vaikka hienoa se olis kun liihoittais paikalle viitta hulmuten kruunu päässä:D
noin tarkasti seurata. oletko fani?
fani ku vaa kattoo kisoihin ilmoittautuneet ja sit tulokset, ei oo vaikeeta ollenkaan seurata kisoja
pitääkö maksaa kaksi ilmoittautumista jos painii molemmat
Makwanille! Tälläisiä tyyppejä suomen paini tarvis. On showta, ei turhaa vaatimattomuutta, ulospäin suuntautuva, kova treenaaja ja tuloksia syntyy eli ei jää pelkän parran pärinäksi tuo terve uho. Valitettavasti se ei kaikille käy...
heitähän tohon jokunen malliksi tietämättömälle, ja puhun nyt painista enkä sirkuksesta.
Tietääks kaikki et Makwan on kova treenaamaan, on showta ja sillee.
Toivotaan kaikki yhres että alkaisi joskus pärjää painissakin.
treenaan jep jep jep kyyylläääää
mä en oo kuulluna koko nimee
onko vieraskieline
Krekossa tie tyssäs vähemmän itsestään ääntä pitävään Oulun poikaan. No, ei huonolle hävinny.
illan finaaliin ja sarjan paras suomalainen!
ensimmäisellä kierroksella venäläisen mutta hävis niukasti paluun tehneelle Zakolelle. Vapaapainin puolella taitaa Maku viedä ykköspaikan.
Ei uskaltanut tarmon vpspesialisti kohdata
kyllä Suomen paini kaipaisi Zakoleen kaltaisia,arvaamattomia ja voimakkaita painijoita,vielä kun niille saatais jostain Myhin luonne ja motivaatio,kyllä tulosta syntyis.
eipä paljon vakuuttaneet sen enempää makun kuin muidenkaan suomalasiten suoritukset
huh huh on sharkilla miettimistä
http://www.painiliitto.net/2013/tammikuu/11-12kopa/ukfbgr.pdf
Sijalla 8. tosi mahtava kruunu vaan ny päähän ja veispuukkiin hillumaan :)
Ja eikö sen pitäny painii vapaakin? menikö ruunu nurin?
Krekossa voitti yhden keskinkertaisen venäläisen ja sijoittui sillä voitolla 8.
Vapaassa voitti niukasti kaksi 1995-syntynyttä.
Että se siitä
Katsomoon näytti siltä että loukkas selkäänsä melko pahoin mutta jatkoi sisulla vielä pari ottelua. Asenne rautoo!
näytti:) oliko sulla ihan telepaattinen kontakti idoliisi:)?? mulle taas näytti katsomoon ihan normilta.
Pikemminkin tais säikähtää että saa selkään.
siltä se minustakin näytti kun 95 teki ensimmäisen pisteen
Varmaan säikähti sitäkin että nuori poika teki pisteen . Mutta vapaassa noita pisteitä tulee ja se ei ole yhtä harvinaista kuin crecossa.
Selkänsä kuitenkin satutti muttei onneksi todella pahasti tietojen mukaan. Tsemppiä Maguan!
Niiku minkä helvetin takia jotai vapaa painia piti tunkea krekon turnaukseen???
Ärsyttää oikein katsoa semmoista jänöjussien pomppimista
Ja tekivät pystypainissakin pisteitä.
Olivathan esim 74-sarjan kaverit myös taidollisesti selvästi parempia!!!!
Toivoisin ensi vuoden kisaan enemmän vapaapainia. Sarjoja lisää ja ehkä myös naiset mukaan. Vapaa on erittäin yleisöystävällistä! Liikkeitä tulee eikä passilla. Ja onhan Kouvolassa nykyään vapaa kovassa nousussa, mutta kreikkalaisen painijoita siellä ei ole.
Miten niin ei ole? Aktiivipainijossa viidellä (viitanen, lahtinen, 2x sillanpää, rämä) on SM mitali krekossa ja he ovat edellen ihan vakavasti otettavia vastuksia kisoissa. Valmennuspuoleltakin löytyy myös kerkon SM mitalisteja (kamesaki, pahkala, pykäläinen).
Lehdistön ja yleisön mielipide vaikuttaa siihen, että vapaata on mukana turnauksessa. Jos jätämme heidät huomioimatta, niin sisäsiittoisena paini tulee olemaan kuoleva laji. Esimerkiksi pystypainin 0 - 0 tilanteet ja partteri on sellaisia, että lajia ymmärtämättömälle on hieman vaikea selittää, miten tällainen liitty kamppailulajiin.
Ja juuri tämä edellämainittu porukka on se, jonka kiinnostus tulee ratkaisemaan Herman Karen ja ehkä koko painin ja tulevaisuuden. He tuovat pääsylipputulot ja sponssit lajille. Vapaan mukaan ottaminen lähes tuplasi yleisömäärän, tänä vuonna. Jos homma vakiintuu, niin siitä on pelkästään hyötyä koko painiurheilulle.
marko kouvolasta on sisäistänyt ja ymmärtänyt hyvin painin nykykehitys-suunnan! Painissa on tosiaan paljon asioita, joita yleisö ei välttämättä nykysäännöillä ymmärrä tai käsitä, yksi näistä tuo Fila-säännöisä oleva mahdollisuus päästä pronssiotteluun yhdellä otteluhäviöllä, jota yritin tuossa toisessa threadissa kysyjälle selventää linkin kera.
1voitto 1 häviö = pronssia
Oliko kaavion ottelija nro. 2 kenties yhdellä häviöllä pronssiottelussa...mitä?
.... vastaa nyt freestyle :)
enpä ole freestyle mutta on se kumma kun kahdella häviöllä sijoittuu hermannissa viidenneksi
sama koskee yleensäkin nykysäännöillä menestymistä
voittaja on voittaja mutta sen jälkeen pitäisi tarkastella enemmän sitä keitä (eli sis minkä tasoisia painijoita) joku suomalainen painija on pohjoismaiden ulkopuolisissa kisoissa voittanut tai vastaavasti minkä tasoisille painijoille on hävinnyt
vertailu on helppo tehdä kun kaikista painijoista löytyy fila datasta tiedot
suomalaisten moni mitali on syntynyt ainoastaan pelkillä voitoilla helpoista vastustajista
vain niihin arpatuuri "mitalisteihin" satsataan ja jäädään jatkossa ilman mitaleita kun ei valmenneta jätkiä laajemmalla rintamalla
naispaini on sitten kokonaan oma juttunsa jolla ei ole merkitystä mihinkään suuntaan kuin toistaiseksi vain yhden painijan kohdalla
Sisäpiiri purettava.
Onhan silläkin merkitystä nykysäännöillä, jos toinen pääsee kaavion yläosasta finaaliin kolmella helpolla ottelulla ja toinen kahlaa neljän ottelun läpi vaikeita vastustajia.
Sitten vain 15 minuutin tauko ja finaali.
Onko aivan tasapuolista kysyn vaan kun tätäkin on sattunut joillekkin Hannu Hanhi-voittajille?
You Tubesta näkyy nimiä mainitsematta paljonkin finaaleita missä hopeamitalisti on vaikeamman polun läpikäyneenä aivan poikki ja ottelu ratkeaa siihen.
Sitten ollaan niin maailmanmestaria.
Toivonmukaan vapaa säilyy ensi vuonnakin mukana Karessa ja lisää suosiotaan.
Tosi mukava lisä junnaavan Krekon oheksi.
painija johon viittaat on vasta poikanen, otahan sekin huomioon molemmat joille hävis liki 10v kokeneempia.
Ja kattele niitä muitaki sarjoja esm läskit saa mitallin aina ku vaan pari hassua painimas.
Oookko nähny suomessa montaki kisaa missä possu sarjassa yli 4 painijaa ??
ja yhellä voitolla EM PRONSSIA !! J.S ja T.Y pureskele sitä!
Nyt !!
Eikö ole jo täysi ikäinen mies? Onko lisenssi listasta taas väärä syntymä vuosi?
No,
Kouvolan Sanomien jutun perusteella ei ainakaan vapaa noussut mitenkään esiin, jotakin siinä kyllä kilpailuista mainittiin, ei niin mairittelevaa kilpailun osalta.
Mikä sitten oli vapaan painimuodon anti kilpailuissa, ei siellä ainakaan suorituksilla juhlittu, tasoeroista huolimatta. Kouvolan painilta oli kyllä odotukset enempään.
Ensi vuonna varmaan kannattaa viedä tilaisuus varmuuden vuoksi isompiin tiloihin, jäähalli tms. voisi olla hyvä.
listasta myös vastustajien joille hävis syntymävuodet.
Oletko muuten jotenkin katkera jostain? mitä kyseinen painija on sinulle tehnyt? söikö sun eväät vai?
Esa Uimonen
1984 SF
Ville Pasanen
1986 SF
Mikko Lyttinen
1994 JF
Pistääkö mikään silmään noissa syntymäajoissa? ja silti hävisi vain 1-0 eli ei rökeleellä tai selätyksellä kuten eräät.
10v kokemus ero miespainissa on kovaa valuuttaa mutta tuollainen sohvaperuna kuin sinä ei sitä tokikaan voi ymmärtää, Mikosta takuulla kuullaan vielä, asenne kunnossa harjoitteluun ja muuhun.
Lisäksi erittäin sosiaalinen ja mukava poika.
Jolla hänestä on pahaa sanottavaa täytyy olla kateellinen tai katkera, liekö hävinnyt joskus tai muuten omat epäonnistumiset kaivertaa katkeraa mieltä.
Aivan totta, miltä vakuttaisi samalla ikäerolla ku 10 poika painisi 20v miestä vastaan?
tai 5v ipana 15v poikaa vastaan.
Kyllä se 10v ikäero näyttelee jotain roolia painissa, jos sitä ei tajua niin voi voi vaan katkerille.
se dokaaminen ja sössötys, olitko muuten kovana kommarina vappumarssilla:DD
kisoissa, kuinka pärjäsivät? katoin että kaksi kopan painijaa kisoissa ja molemmat pökinä sarjoissaan, miten ne muka ketään haastaa?
Oma poikasi ei edes krekoa paininut vaikka täällä mölyät tällaista.
"Miten niin ei ole? Aktiivipainijossa viidellä (viitanen, lahtinen, 2x sillanpää, rämä) on SM mitali krekossa ja he ovat edellen ihan vakavasti otettavia vastuksia kisoissa. Valmennuspuoleltakin löytyy myös kerkon SM mitalisteja (kamesaki, pahkala, pykäläinen)."
ei ny varmaan tarvii ihan vakavasti ottaa kuten ei sinuakaan
ikinä yli 4 painijaa? sumo sarjassa oli nytkin vain 4 ihraa.. vain yksi läski jäi ilman helyä
hoitoon, v,ituttaako sua noin kovaa,,-?
kyllä näyttää onko mikä tilanne tossa sarjassa suomesa
Ja loppuu se happijoenkin ulina..
mite palautuu vedoista. niihän se aina on.
60kg sarjaan;) varmaa tietoa, ja kovas iskus, on happijoen pojilla suuremmat vedot, taattua tietoa...4-5 kiloo lähtee siististi mutta 8 kiloo alkaa jo ahistamaan jopa happijoen veturia.
Näkihän tuon jo jossain leirillä ku oli happijoen pojat menossa seinästä läpi! vaikka oli hyvissä äidin tekemissä läskeissä.
Kuka J.S?
Haistakaa nyt paska. Eiköhän painivalmentajat osaa päätöksensä tehdä.
kun nämä arpatuurilla katsastuskisoissa seilaavat katsos vääristää pahasti sitä asiaa, onko urheilija laisinkaan arvokisaedustuspaikan arvoisessa kunnossa. Fila- kaavio on yhtä kaukana kuin yö päivästä tasapuolisesta ja reilusta knock-out systeemistä.
eivät osaakaan
pitäisi tarkastella enemmän sitä keitä (eli sis minkä tasoisia painijoita) joku suomalainen painija on pohjoismaiden ulkopuolisissa kisoissa voittanut tai vastaavasti minkä tasoisille painijoille on hävinnyt
vertailu on helppo tehdä kun kaikista painijoista löytyy fila datasta tiedot
ja näytöt piää olla tuoreita eikä mitää 3-5 vuotta vanhoja
on eräskin porilainen seilannut aina, nyt kun arpa ei suosinut niin hännillä että kolaji.
Ei silloin ole arpatuurista itketty, nyt itkettää ku tuli huono arpa, silloin ku tullut hyvä arpa niin turpa on pysynyt supussa.