EU-lait kuin vanha Suomen TV-lupa laki

Laki tehtiin vaikka sitä ei pystytty valvomaan kunnolla. Vain hölmöt tunnolliset maksoi toistenkin puolesta koska katsoi sen oikeaksi.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Aina ei lain mukaan toimiminen tuota parasta tulosta. Joskus pitää uskaltaa saavuttaakseen päämääränsä nousta myös kansallisia lakeja vastaan. Yksi esimerkki on eläinten oikeuksien puolustaminen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Olin se fiksu kirjoitti:

Laki tehtiin vaikka sitä ei pystytty valvomaan kunnolla. Vain hölmöt tunnolliset maksoi toistenkin puolesta koska katsoi sen oikeaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu