Urpilainen: Valtion ei pidä ostaa STX:ää
Valtiovarainministeri Jutta Urpilaisen (sd) mielestä valtion ei pidä mennä telakkayhtiö STX Finlandin omistajaksi.
"Mielestäni on selvää, että valtio ei voi lähteä pelastamaan huonosti menestyvää yritystä", hän sanoi Sdp:n puoluehallituksen kokouksen yhteydessä pidetyssä lehdistötilaisuudessa.
Urpilainen pitää silti periaatteessa mahdollisena, että valtio voisi omistaa telakkateollisuuden yrityksiä.
Valtiovarainministeri Jutta Urpilaisen (sd) mielestä valtion ei pidä mennä telakkayhtiö STX Finlandin omistajaksi.
"Mielestäni on selvää, että valtio ei voi lähteä pelastamaan huonosti menestyvää yritystä", hän sanoi Sdp:n puoluehallituksen kokouksen yhteydessä pidetyssä lehdistötilaisuudessa.
Urpilainen pitää silti periaatteessa mahdollisena, että valtio voisi omistaa telakkateollisuuden yrityksiä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Urpilainen ei ole sosialisti. Pekkarinen on:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11179997#comment-59316632-view
Onko Ranska sosialistinen valtio kun omistaa osan STX:n telakkaa?
Ei Ranska ole sosialistinen valtio, mutta tällainen yrityksen kansallistaminen on sosialistinen toimi. Kaikkien vapaan markkinatalouden puolustajien pitäisi vastustaa aina tällaista, koska vääristää kilpailua. Markkinatalousvaltion tehtävänä ei ole omistaa kuin korkeintaan kansantalouden näkökulmasta strategisia yrityksiä, joista ensimmäisinä tulee mieleen energiayhtiöt. Tässäkin perusteena voi olla vain energiansaannin turvaaminen kaikissa oloissa.
Suomessa valtio osallitui aikoinaan aktiivisesti teollistamiseen mysö omistajana. Se johtui siitä, ettei siihen aikaan ollut saatavissa tähän tarkoitukseen yksityisiä pääomia. Lisäksi Suomessa vaikutti siihen aikaan paljon sellaisia puolueita, jotka tavoittelivat sosialismia ja suunnitelmataloutta. Suurista puolueista lähinnä vain Kokoomus pyrki irtisanoutumaan ainakin osittain siitä.
Urpilainen on ihan oikeassa. Valtion tehtävänä ei ole harjoittaa yritystoimintaa. Yritykset ovat markkinataloudessa sitä varten. Yrityksiä ei tule tälläkään tavoin kansallistaa elis sosialisoida. Tämä Urpilainen kanta viestii hyvin siitä, että SDP ei ole mikään sosialistinen puolue.
Valtion tehtävänä ei ole myöskään pelastaa konkurssikypsiä yrityksiä kuin poikkeustilanteissa. Sellainen poikkeustilanne oli 90-luvun alun pankkikriisi, koska pankkien konkurssit olisivat aiheuttaneet silloin mittavaa tuhoa koko yhteiskuntaan. Jos valtio kansallistaa yhden rupuyrityksen, niitä riittää sen jälkeen jonoksi asti. Tukiaiset ja valtiomistus sopivat erittäin huonosti markkinatalousjärjestelmään. Uskon kyllä, että Kepu suunnitelma- ja tukiaistalouden kannattaja voi suosittaa myös yritysten kansallistamista.
Pitäisikö valtion ryhtyä telakkaomistajaksi?
53% Ei
47% Kyllä
Ääniä 3413
Näin pian se ääni kellossa muuttui.
Sama gallup pari/kolme viikkoa sitten olisi ollut 95 % Kyllä
Ja persut tekemässä välikymystä -MISTÄ ?
Populistit ei osaa asioita kuin tämmöisiä myöhäisjättöisiä vain.
Olisi persut kyseneet Pekkariselta, miten asian laita on.
Pekkarinen lienee ylivoimainen osaaja näissä asioissa.
Vasemmisto & sosialistit (sdp) kääntäneet nyt täysin takkinsa.
Ennen rääkyivät oikein toisnpäin .
Jaa sinäkin olet herännyt sitten todellisuuteen ja tähän päivään. Onhan siitä jo vierähtynytkin melkoinen tovi, kun vasemmisto on Suomessa vaatinut sosialisointeja.
Asia on todellakin niin. Sosialismia ei Suomessa tavoittele enää mikään muu puolue kuin agraarikommunistinen Kepu ja sekin valikoidusti.
Eihän tässä ollut tolkun tolkkua tässä STX:n rahoituspyynnössä ja tuolle kokoomuksen Jan Vapaavuorelle vosii antaa täyden kympin hänen toimistaan tässä asiassa? Jutta Urpilaiselle myös täydet pisteet, koska hän on ilmoittanut kantansa, mutta tuo Jyrki Katainen on ollut aika hissun kissun ja hänen lausuntoja ei ole kuultu. Aika omituista oli se, että tuo entinen pääministeri Matti Vanhanen ehätti lausunnon antamiseen tässä telakkakysymyksessä, mutta pääministerinä ollessaan ei hiiskunut kansalle sanan sanaa, vaikka huseerausta oli. Eivät muuten hiiskuneet muutkaan kepulaiset?
Matti Vanhastahan kehuttiin silloin suljettujen ovien politiikoksi ja kansalle ei kerrottu mitä ollaan puuhastelemassa. Tuon YLE:n pitää jostain syystä, varmaankin kiitollisuudenvelasta, vähän päästä käyttmään tätä Matti Vanhasta asiantuntijana ja kaikki tietävänä.
Toverit..toverit..sdp:ssä
Näin se hyväveliraha liikkuu, kukahan tässäkin veti suolat välistä?
Sosialisoitaisiinko maatalous kokonaan? Niin kuin aikoinaan Neuvostoliitossa? Milloin kepu ehdottaa?
Kreikka tuntuu olevan tukemisen arvoinen "menestyvä yritys" niin Urpilaisen kuin Kataisenkin mielestä.
Mitä enemmän lainataan, sen rikkaammiksi tullaan.
http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/vanhanen-kreikalle-lainaaminen-reilusti-voitollista/163547/