Kuka perustaisi adressin turkistarhauksen puolesta?

kettu on kaunista

Animalian, Luonto-Liiton, Oikeutta eläimille -yhdistyksen ja Suomen Eläinsuojeluyhdistysten liiton puuhaama kansalaisaloite "Turkistarhaton Suomi" etenee eduskunnan käsittelyyn tänä vuonna. Mukavaa kun nuoret ovat aktiivisia ja ovat löytäneet viralliset vaikutuskanavat, joiden kautta toimia sen sijaan että päästäisivät minkit ja ketut jylläämään villieläinten poikasten kimppuun kesäyönä.

Kaikki suomalaiset eivät kuitenkaan vastusta turkistarhausta, osa meistä jopa kannattaa sitä, silllä turkistarhaus on eräs niistä harvoista oikeasti kannattavista elinkeinoista maaseudulla ja tuo vieläpä muutaman ulkomaan euronkin Suomeen. Kuka jaksaa puuhata adressin tms. tuodakseen myös meidän näkökantamme päättäjien tietoon? Meitä pro-turkistarhaus -ihmisiä kun on myös kaupungeissa ja ei-keskustalaisissa piireissä.

5

613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kettu on kaunista

      Turkis on myös luonnonmukaisempi tapa suojata itsensä kylmältä kuin öljystä valmistetusta tekokuidusta ommeltu toppatakki, se on hengittävä, kestää luonnostaan vettä ja oikein hoidettuna ja säilytettynä pysyy käyttökelpoisena vuosikymmeniä.

    • kannatan laillista

      Suosittelen, että joku yrittäjä käynnistää nimien keruun. Vihreät ja vVasemmistot yrittää lopettaa yrittämisen Suomesta, mikä tarkoittaa, että elinkeino siirtyy Kiinaan tai vastaaviin maihin, joissa eläinten olot huononevat.

      Tehokkain keino lienee kuitenkin henkilökohtainen yhteydenotto omaan kansanedustajaan:
      http://www.eduskunta.fi/triphome/bin/hex3000.sh

      Jos adressi tulee, laitan nimeni.

    • superavaruus

      nämä kommari animaalit on vain tähden lento !!

    • kansanäänestys

      Loput mitkä ei ole allekirjoitaneet adressia.... vastustaa vihreiden ja vasureiden ajatusta lopettaa turkistarhaus Suomesta.

    • Anonyymi

      Menepä itse, vaikka 2 m2 koppiin, jossa ritilälattia, jonne heitetään maksalaatikon pakkauksen sisältö syötäväksi pari kertaa päivässä, ja tiedät, että elävänä et pois pääse. Tuskin enää eurot kiinnostaa sen jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4148
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      109
      2646
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2172
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1823
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      28
      1799
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1556
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      17
      1350
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      113
      1193
    9. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      55
      1173
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1168
    Aihe