Animalian, Luonto-Liiton, Oikeutta eläimille -yhdistyksen ja Suomen Eläinsuojeluyhdistysten liiton puuhaama kansalaisaloite "Turkistarhaton Suomi" etenee eduskunnan käsittelyyn tänä vuonna. Mukavaa kun nuoret ovat aktiivisia ja ovat löytäneet viralliset vaikutuskanavat, joiden kautta toimia sen sijaan että päästäisivät minkit ja ketut jylläämään villieläinten poikasten kimppuun kesäyönä.
Kaikki suomalaiset eivät kuitenkaan vastusta turkistarhausta, osa meistä jopa kannattaa sitä, silllä turkistarhaus on eräs niistä harvoista oikeasti kannattavista elinkeinoista maaseudulla ja tuo vieläpä muutaman ulkomaan euronkin Suomeen. Kuka jaksaa puuhata adressin tms. tuodakseen myös meidän näkökantamme päättäjien tietoon? Meitä pro-turkistarhaus -ihmisiä kun on myös kaupungeissa ja ei-keskustalaisissa piireissä.
Kuka perustaisi adressin turkistarhauksen puolesta?
5
439
Vastaukset
- Kettu on kaunista
Turkis on myös luonnonmukaisempi tapa suojata itsensä kylmältä kuin öljystä valmistetusta tekokuidusta ommeltu toppatakki, se on hengittävä, kestää luonnostaan vettä ja oikein hoidettuna ja säilytettynä pysyy käyttökelpoisena vuosikymmeniä.
- kannatan laillista
Suosittelen, että joku yrittäjä käynnistää nimien keruun. Vihreät ja vVasemmistot yrittää lopettaa yrittämisen Suomesta, mikä tarkoittaa, että elinkeino siirtyy Kiinaan tai vastaaviin maihin, joissa eläinten olot huononevat.
Tehokkain keino lienee kuitenkin henkilökohtainen yhteydenotto omaan kansanedustajaan:
http://www.eduskunta.fi/triphome/bin/hex3000.sh
Jos adressi tulee, laitan nimeni. - superavaruus
nämä kommari animaalit on vain tähden lento !!
- kansanäänestys
Loput mitkä ei ole allekirjoitaneet adressia.... vastustaa vihreiden ja vasureiden ajatusta lopettaa turkistarhaus Suomesta.
- Anonyymi
Menepä itse, vaikka 2 m2 koppiin, jossa ritilälattia, jonne heitetään maksalaatikon pakkauksen sisältö syötäväksi pari kertaa päivässä, ja tiedät, että elävänä et pois pääse. Tuskin enää eurot kiinnostaa sen jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723073
- 552735
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322345- 792188
- 952006
- 571949
- 121586
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171547Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301390Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?301361