Päivämies kirjoitti että yksittäinen ihminen tai ryhmä voi erehtyä mutta Pyhän hengen ohjaama seurakunta ei erehdy. Missä näin sanotaan Raamatussa. Eikös seurakunta koostu näistä erehtyvistä ihmisistä, miten Pyhän hengen ohjaama yksittäinen ihminen erehtyy mutta sama ei toistu seurakunnan osalla. On tuo kyllä ristiriitaista ja paradoksaalista. Vai onko tämä nyt taas sitä kaksoisviestintää jolla Srk valmistautuu ja pohjustaa jotain julkisuuteen tulossa olevaa myönnytystä kirkon suuntaan, piispat on jo antaneet varoituksen tulevasta, Srk:n pitää tehdä seuraava siirto. On tuo vl lahkon toiminta jo niin läpinäkyvän kieroa että saa nähdä kauanko Jumala jaksaa heille olla kärsivällinen tuon pilkan ja epärehellisyyden vuoksi.
Pyhä henki ja seurakunta
m=ni
582
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Silloin kun lestadiolaisuus ei ollut vielä näin hajalla kuin nykyään, eli 1900-luvun alussa, lestadioalis-saarnaajat keskustelivat puhujienkookuksessa siitä, mihin uskominen tulee perustua. Yksinkö Raamattuun, vai pitääkö ottaa myös seurakunnassa eri aikoina syntyvät ajatukset mukaan uskon perustaksi.
Puhujat päätyivät yksimielisesti siihen, että yksin Raamattu riittää.
"Seurakunta voi erehtyä", he totesivat.
http://freepathways.wordpress.com/2009/10/20/raamattu-jai-toiseksi/
kaikki riippuu täysin siitä mitä yksityiset uskovaiset päättää tehdä eli miten pitkään haluavat luottaa nykyiseen SRK.n johtokuntaan. Vaihtaminen tai pitäytyminen nykyisissä luottamushenkilöissä lähtee paikallisista rauhanyhdistyksistä.
He ovat ottaneet lapsen esikuvakseen kuten eräs veli kirkasti Päivämiehessä. Käsitys on vaan vähän pielessä kun puhuvat kuin lapsi mutta eivät kuitenkaan usko kuin lapsi. Sellainen kuva tulee tuollaisesta vertauksesta seurakunnan ja yksittäisen erehtyväisyydestä. Kyllä nuo on varisseet jo viinipuusta tuollaiset kuivat oksat pois täysin hedelmättöminä.
luin kans päikkäristä tuosta, nehän kirjoitti että Pyhä henki ei erehdy. Se pitää paikkansa. Missä silloin on Pyhä henki esim. yksittäisestä ihmisestä kun hän erehtyy, ja miten seurakunta ei voi erehtyä, millä he perustelevat kun koko vl lahko oli harhaoppien vallassa 70 luvulla. Ainoa peruste on että heillä ei ollut Pyhää henkeä. Milloin Pyhä henki jälleen tuli kuvioihin mukaan, ei kuulosta rehelliseltä. Tuo liikehän on tehnyt erehdyksiä jatkuvasti. Siis Pyhä henki on jossain muualla. Pyhä henki karttaa tällaista porukkaa joka mainostaa omistavansa ainoana jenginä Pyhän hengen. Sanoisin että vl jengi on pilkkaamassa tätä henkeä ja se on vakava asia, toisaalta he tekevät sitä tietämättään epäuskossa.
Harhaopit ei ole kadonneet vieläkään yhtään minnekkään.