Kokoomus ja ajokortin hinta.

On taas saatu Kokoomuksen toimesta saatu lobattua ajokorttien hinnat pilviin.
Aivan käsittämätöntä,pieni/keskituloisille ei jää enää muuta vaihtoehtoa pitkien etäisyyksien suomessa kuin ajaa ilman korttia.

Kellä on varaa maksaa ajokortista 2400,- euroa?
11183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kansanedustajilla itse on varaa maksaa tuo hinta autokoulusta! Ja muutahan ne eivät ajattele kuin itseään..
Itse olen Ammattikoulussa kuljetuspuolella josta saa parilla sadalla autokortin ja kuorma-auto kortin samaan hintaan. 2000e voittoa... Kyllä kannatti.

Äänestä

ei ole varaa tommosiin

Äänestä
  • Sillon pitää varmaan liikkua bussilla. Sekin kyllä maksaa, eli mene kävellen. Onneksi tulee vain tuttuja vastaan, kun köyhillä ei ole vara ajaa. On siinä tietenkin se huonopuoli, että joutuu käsi pystyssä ajamaan koko ajan.

    Äänestä

  • Porvari4 kirjoitti:

    Sillon pitää varmaan liikkua bussilla. Sekin kyllä maksaa, eli mene kävellen. Onneksi tulee vain tuttuja vastaan, kun köyhillä ei ole vara ajaa. On siinä tietenkin se huonopuoli, että joutuu käsi pystyssä ajamaan koko ajan.

    Joo, kyllähän moni sillä bussillkin menisi, mutta kun kulkee 2 kertaa päivässä niin se on vähän hankalaa, toisaalta et oikeasti ole porvari, koska silloin et täällä kommentoisi, pa*kat välittäisit siitä, mitä köyhät valittaa, etkä lukisi jotain "suoli24" saittia, eli samassa jonossa olet meidän muitten köyhien kanssa.

    Äänestä

  • Porvari4 kirjoitti:

    Sillon pitää varmaan liikkua bussilla. Sekin kyllä maksaa, eli mene kävellen. Onneksi tulee vain tuttuja vastaan, kun köyhillä ei ole vara ajaa. On siinä tietenkin se huonopuoli, että joutuu käsi pystyssä ajamaan koko ajan.

    Ajele vaan huvikses syrjäseuduilla bussilla, kokoomus ajaa vain kansaa pois maalta kaupunkeihin. Kuntauudistuskin on sen takana.

    Äänestä

Ei ainakaan 18v. opiskelijalla. sen sijaan Isien ja äitien kukkarot keventyy aika reilusti...
Ja Työttömyys vaan lisääntyy kun köyhillä ei oo varaa ajokorttiin jossain syrjäkylilä missä bussit ei kulje.

Äänestä

Itse säästin 70 luvulla 3 vuotta korttiin rahaa eli ajoin sen vasta 23 vuotiaana,kun ei vaan ollut rahaa siihen.Ensimmäinen oma auto 26 vuotiaana vastaJos jättää bailut ja kapakoissa juoksemisen eikä osta mitään osamaksulla vuoteen tai pariin on nuo rahat helposti säästetty,kunhan sossupummi muistaa säästää ne sukanvarteen ei tilille.

Äänestä

Ajokorttiuudistus tehtiin, kun liikenneministerinä oli keskustan Anu Vehviläineb

Äänestä

Korkeaan hintaan on syynä ainoastaan autokoulujen välinen kartelli

Edelleen kortin saisi alle tonnilla, ja autokoulu repisi tästä isot voitot

Äänestä

Joku viisas tehköön kansalaisalotteen autokoulujen ryöstöhinnoittelu lopettamiseksi!!!!

Äänestä
  • Voithan toki tehdä aloitteen. Suosittelen sellaista aloitetta, että rupeat esimerkilliseksi vapaaehtoiseksi liikenneopettajaksi, joka ei saa palkkaa tai saa vain esim. 500 euroa kuussa palkkaa. Varmasti moni muu, joka täällä myös itkee korkeita hintoja, ajattelee samoin ja noudattaa esimerkkiäsi. Näin saadaan autokoulujen ryöstöhinnoittelu loppumaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ilman korttia tielle kirjoitti:

On taas saatu Kokoomuksen toimesta saatu lobattua ajokorttien hinnat pilviin.
Aivan käsittämätöntä,pieni/keskituloisille ei jää enää muuta vaihtoehtoa pitkien etäisyyksien suomessa kuin ajaa ilman korttia.

Kellä on varaa maksaa ajokortista 2400,- euroa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu