oma poni ????

ponnnyyyy

Eli olisinko teidän mielestä valmis omaan poniin ? Olen harrastanut 6 ja puol vuotta säännölisesti ratsastuskoululla. Osaan ruokkia ja tiedä sairauksista. Äitinikin on hevos ihminen

5

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katherine__

      Ei tuon tekstin perusteella voi sanoa mitään. Jos olet ratsastanut vain ratsastuskoulussa, tuskin olet valmis hevoseen itse.

      Mutta jos äitisi tietää paljon hevosista (kokemusta myös esim. vuokrahevosista) niin hyvin voitte yhdessä hankkia hevosen. Tällöin äitisi on hevosesta vastuussa ja katsoo että kaikki sujuu hyvin ja sinä sitten liikutat ja hoidat ponia.

    • Hanna<3

      Olet varmaan :) sinun pitäisi varmaan vielä lukea sairauksista ja niiden oireista enemmän, ennen kun saat ponin, ja suosittelen että jos jollain kaverillasi tai tutulla on hevosia tai poneja niin kysy saatko hoitaa yhtä ihan itse koko viikon. :) siitä ainakin oppii miten raskasta on kun on oma poni, mutta omaa ponia ei halua kuitenkaan menettää joten pitää hoitaa ja liikuttaa sitä aktiivisesti:)

    • katherine__

      yhdessä viikossa tai edes kuukaudessa ei kyllä hevosen omistuksesta saa mitään käsitystä... Kyllähän jokainen jaksaa pari viikkoa käydä päivittäin tallilla.


      Minulla on ollut kaksi omaa ponia ja yksi ylläpitohevonen, sekä useita vuokraheppoja, jos se mitenkään mihinkään liittyy :)
      Tällä hetkellä ei ole omaa, koska rahat ja aika ei riitä.

    • peetuu

      No kyllä mun mielestä ainakin settikseen tai russiin

      • ponnnyy

        Vlittettavasti en voi enään mennä shettiksillä koska olen liian pitkä ,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      55
      11569
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      95
      8769
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      20
      3921
    4. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      4
      3669
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3616
    6. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      89
      3540
    7. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      9
      3472
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      13
      3409
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      34
      3202
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      45
      2355
    Aihe