5 h vaihtoaikaa CDG:llä Pariisissa. Ehdinköhän....

matkalainen CDG

5 h aikaa CDG:llä

--------------------------------------------------------------------------------

Hei!

Mielestäni runsaasti vaihtoaikaa, jos siis kone Helsingistä lähtee ajallaan ja on ajallaan Pariisissa. Laskeskelin, että ehdin käydä (RER-juanlla) Pariisissa lounaalla... Ehkäpä. Onko jollakulla käynyt hullusti, ettei tuossa ajassa ehtisi lennolle ? Mietin sitä, että 0,5-1H per junamatka ja jos 1,5 h aiemmin on takaisin kentällä, niin riittääkö tuo 1,5 h ennen? Olen vaihtanut kyllä aiemmin Pariisin kautta monesti, mutta en ole mennyt keskustaan, koska vaihtoaika on ollut aina kohtalaisen lyhyt.

Ja osaan mennä RER:llä :) ja tiedän mihin menen, metroa ja junaa osaan käyttää sen monesti tehneenä. Aikataulu vaan mietityttää.

5

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rufus T Firefly

      Jospa tyytyisit kahviin ja croissantiin.

    • 4+4

      Lomalla tykkään syödä lounasta kiireettömästi ja pitkän kaavan mukaan. Tuo menisi ehkä kellon katsomiseksi, joten itse en ainakaan välittäisi keskustaan lähteä, vaan söisin pitkän lounaan kentällä.

    • 9+14

      Tuollaisille vaihdoilla, jotka ovat turhan pitkiä kentällä mädäntymiseen ja liian lyhyitä suurkaupungin keskustaan menemiseen, yleensä itse koitan löytää jotain tekemistä ja nähtävää kentän läheltä. En osaa suoralta kädeltä auttaa CDG:n kanssa, mutta usein lentokenttien omilla WWW-sivuillakin on jotain ehdotuksia. Lentokentät ovat loppujen lopuksi niin samanlaisia ympäri maailman, että joku paikallinen ostoskeskuskin voi olla virkistävää vaihtelua, varsinkin kun puhutaan maasta jossa ei tarvitse edes valuutan kanssa lähteä pelleilemään.

    • 10+16
    • matkalainen CDG

      Kiitos mielipiteistänne. Ja linkistä :)

      t:alkuperäinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      317
      8827
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      82
      5402
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      309
      4856
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      70
      3370
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2822
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2182
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      47
      2112
    8. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2098
    9. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2066
    10. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1963
    Aihe