5 h vaihtoaikaa CDG:llä Pariisissa. Ehdinköhän....

matkalainen CDG

5 h aikaa CDG:llä

--------------------------------------------------------------------------------

Hei!

Mielestäni runsaasti vaihtoaikaa, jos siis kone Helsingistä lähtee ajallaan ja on ajallaan Pariisissa. Laskeskelin, että ehdin käydä (RER-juanlla) Pariisissa lounaalla... Ehkäpä. Onko jollakulla käynyt hullusti, ettei tuossa ajassa ehtisi lennolle ? Mietin sitä, että 0,5-1H per junamatka ja jos 1,5 h aiemmin on takaisin kentällä, niin riittääkö tuo 1,5 h ennen? Olen vaihtanut kyllä aiemmin Pariisin kautta monesti, mutta en ole mennyt keskustaan, koska vaihtoaika on ollut aina kohtalaisen lyhyt.

Ja osaan mennä RER:llä :) ja tiedän mihin menen, metroa ja junaa osaan käyttää sen monesti tehneenä. Aikataulu vaan mietityttää.

5

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rufus T Firefly

      Jospa tyytyisit kahviin ja croissantiin.

    • 4+4

      Lomalla tykkään syödä lounasta kiireettömästi ja pitkän kaavan mukaan. Tuo menisi ehkä kellon katsomiseksi, joten itse en ainakaan välittäisi keskustaan lähteä, vaan söisin pitkän lounaan kentällä.

    • 9+14

      Tuollaisille vaihdoilla, jotka ovat turhan pitkiä kentällä mädäntymiseen ja liian lyhyitä suurkaupungin keskustaan menemiseen, yleensä itse koitan löytää jotain tekemistä ja nähtävää kentän läheltä. En osaa suoralta kädeltä auttaa CDG:n kanssa, mutta usein lentokenttien omilla WWW-sivuillakin on jotain ehdotuksia. Lentokentät ovat loppujen lopuksi niin samanlaisia ympäri maailman, että joku paikallinen ostoskeskuskin voi olla virkistävää vaihtelua, varsinkin kun puhutaan maasta jossa ei tarvitse edes valuutan kanssa lähteä pelleilemään.

    • 10+16
    • matkalainen CDG

      Kiitos mielipiteistänne. Ja linkistä :)

      t:alkuperäinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      3315
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      120
      1321
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1265
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1028
    5. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1021
    6. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      187
      1006
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      957
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      921
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      66
      900
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      855
    Aihe