5 h vaihtoaikaa CDG:llä Pariisissa. Ehdinköhän....

matkalainen CDG

5 h aikaa CDG:llä

--------------------------------------------------------------------------------

Hei!

Mielestäni runsaasti vaihtoaikaa, jos siis kone Helsingistä lähtee ajallaan ja on ajallaan Pariisissa. Laskeskelin, että ehdin käydä (RER-juanlla) Pariisissa lounaalla... Ehkäpä. Onko jollakulla käynyt hullusti, ettei tuossa ajassa ehtisi lennolle ? Mietin sitä, että 0,5-1H per junamatka ja jos 1,5 h aiemmin on takaisin kentällä, niin riittääkö tuo 1,5 h ennen? Olen vaihtanut kyllä aiemmin Pariisin kautta monesti, mutta en ole mennyt keskustaan, koska vaihtoaika on ollut aina kohtalaisen lyhyt.

Ja osaan mennä RER:llä :) ja tiedän mihin menen, metroa ja junaa osaan käyttää sen monesti tehneenä. Aikataulu vaan mietityttää.

5

308

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rufus T Firefly

      Jospa tyytyisit kahviin ja croissantiin.

    • 4+4

      Lomalla tykkään syödä lounasta kiireettömästi ja pitkän kaavan mukaan. Tuo menisi ehkä kellon katsomiseksi, joten itse en ainakaan välittäisi keskustaan lähteä, vaan söisin pitkän lounaan kentällä.

    • 9+14

      Tuollaisille vaihdoilla, jotka ovat turhan pitkiä kentällä mädäntymiseen ja liian lyhyitä suurkaupungin keskustaan menemiseen, yleensä itse koitan löytää jotain tekemistä ja nähtävää kentän läheltä. En osaa suoralta kädeltä auttaa CDG:n kanssa, mutta usein lentokenttien omilla WWW-sivuillakin on jotain ehdotuksia. Lentokentät ovat loppujen lopuksi niin samanlaisia ympäri maailman, että joku paikallinen ostoskeskuskin voi olla virkistävää vaihtelua, varsinkin kun puhutaan maasta jossa ei tarvitse edes valuutan kanssa lähteä pelleilemään.

    • 10+16
    • matkalainen CDG

      Kiitos mielipiteistänne. Ja linkistä :)

      t:alkuperäinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      167
      2733
    2. 84
      1187
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      238
      1034
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      996
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      82
      878
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      89
      732
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      103
      642
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      53
      598
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      562
    10. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      95
      530
    Aihe