Eli joo mietin tässä ku poikakaveri lähti alkuviikosta inttiin ja ei oo kuulunu siitä paljoo nyt, se on soittanu kerran. Oon ymmärtäny että kovin paljo vapaa aikaa niillä ei siellä oo ollu eikä tuu olemaan kovin paljoo nyt ensimmäiset 2 viikko ku niitten pitää siellä olla ennenku pääsee kotia.
Mietin tässä vaan että ku siellä intissä pitää olla eka viikonloppu elikkä millon esim. perjantai, lauantai iltoina valot sammutetaan? vai sammutetaanko ne joka ilta 22:00 ?
Tarvisin apua että tiiän vähä, ku nainenhan minä olen enkä mitään intistä tiiä.
Intti viikonloppusin , millon menee valot pois?
5
422
Vastaukset
- lljl
Kyllä ne valot sammuu normaalisti viikonloppuisinkin kasarmeilla. :) Ainakaan alkuvaiheessa on turha odottaa mitään joustoja noihin sääntöihin. Klo 22 alkaa hiljaisuus tuvissa ja sillon alokkaiden pitää olla sängyissään.
Ei kannata liikaa murehtia. Alkuvaiheessa siellä on ohjelmaa iltaan saakka, kun vihdoin pääsee sänkyyn, uni kyllä maistuu. Ei siinä paljon jaksa ajatella puheluita ja muuta.
Ekat lomat on parin tai kolmen viikon jälkeen :) - 2/81 mopo
Ne opettelee sotlaallista käyttäytymistä ja arvomerkkejä ennenkuin niitä voidaan laskea yksin irralleen edes sotkuun, iltavapaista puhumattakaan.
Kun lomat alkavat pyöriä nii sitten aikakin alkaa kulumaan noppeesti ja palvelus on ohi ennenkuin huomaakaan. Alokkaan aloitusaika se on piiiiitkän tuntuinen. Koita kestää.- vanha jääkäri
Silloin ennen kun ei oltu mistään kännyköistä kuultukaan, ei päässyt edes kotiin soittamaan kun vasta parin viikon päästä ja ekan kerran lomille valan jälkeen.
- haiseva öölöökkö
kun valot sammuu ne saa takaisin päälle. kännyköissäkin on pienet taskulamput ettei tarvitse pimeassä olla.
pieru armeijalle - Alik Hyvönen
Valot sammuvat klo 22.00 ja silloin alkaa hirmuinen metsästys kun naisalokkaiden tuvan munahaukat hiipivät yölliselle vierailulle.
Vieläkin herään painajaisiin noita öitä muistellessa.
Koskaan ei voinut pimeässä tietää, kenen meistä pojista he sinä yönä valitsisivat!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83313239Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2062853Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy592447Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1721512Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har181299Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään551290Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j14925- 60923
- 85860
- 20834