Elikkä miten saisi javan automaattisen päivityksen pois win-7:stä.
Joudun jokakerta kun avaan tietokoneen, vastaamaan päivityspyyntöön kieltävästi.
Eikö sen voisi estää, että ei tarvitsisi enää olla jatkuvasti kieltelemässä?
Joudun jokakerta kun avaan tietokoneen, vastaamaan päivityspyyntöön kieltävästi.
Eikö sen voisi estää, että ei tarvitsisi enää olla jatkuvasti kieltelemässä?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Onko sinulla mikä Java versio? Itselläni Java 7 ei ole ilmoittanut että päivityksiä olisi saatavilla. Jos sinulla on vanha 6 niin päivitä se uusimpaan Java 7 update 10 versioon.
Tuon automaattisen homman saa pois esimerkiksi Ccleaner ohjelmalla aina ajettavat kohdasta.
Eihän tuossa nyt ole mitään järkeä, kyllä se Java pitää päivittää silloin kun se sitä pyytää. Tosin, juuri tällä hetkellä päivityskään ei auta.
http://www.cert.fi/tietoturvanyt/2013/01/ttn201301101629.html
Kysyjä varmaankin tarkoitti että han haluaisi päivittää Javan manuaalisesti ettei tuota ilmoitusta tulisi.
Mihikähän sitä javaa nyt niin välttämättä tarvitsee, että pitäisi olla jatkuvasti päivittämässä???
Päivittäisin mieluimmin silloin, kun itse näkisin sen välttämättömäksi.
Internet-selaimesta olen sen jo varmuuden vuoksi poistanut käytöstä.
Haittaohjelmistakin tulee jatkuvasti varoituksia.
Javaa käytetään monissa nettisivuissa kuten Danskebank ja monet pelisivut. Jos et käyt tälläisillä sivuilla niin Java kannattaa poistaa.
Asia on nimenomaan niin päin, että Javaa ei juuri missään enää käytetä. Loppu meni sitten oikein, kannattaa todella poistaa jos Javaa ei tarvitse, kuten suurimman osan kanssa on.
Syö sinä nyt puuroa vaikka loppu ikäsi mutta kaikki uudistuu ja osa pysyy paikallaan kuten Danskebank ja F-Secure esimerkiksi "vaativat" Javan olemassa oloa.
Kysyisin vielä, että onko mitään sellaista keinoa, millä saisi ihan yksinkertaisella konstilla javan päivityskehoitukset loppumaan.
Siis muitakin konsteja, kuin Ccleaner-ohjelma???
Danske Paske ehkä, mutta onko se pankki kaikilla suomalaisilla käytössä? Edes enemmistöllä? Tuskin. Että vedäpä vellit nenään :)
Poista Java. Helppoa.
http://www.itviikko.fi/tietoturva/2013/01/29/danske-bank-luopuu-javasta/20131556/7
Sama kuin kysyisi, miten saa päänsäryn loppumaan, eikä mieti lainkaan, mistä se päänsärky johtuu. Jatkuvat päivityskehotukset kertovat siitä, että päivitys ei jostain syystä onnistu. Poista Java (kaikki vanhatkin versiot) ja asenna sitten uusin Java-versio, niin jatkuvat päivityskehotukset loppuvat. Päivityksiä tulee sen verran harvoin, että ne menevät mukavasti muiden päivitysten mukana.
Nyt jos koskaan kannattaa asentaa. Uusin päivitys 7 / 13 ilmestyi juuri.