Rakastan kokkaamista

Friikki

Pidän kokkaamisesta todella paljon ja saan mielihyvää kun muut sitä maistelevat ja kehuvat. Minäkin maistelen samalla kun teen ruokaa, mutta en niinkään välitä syödä sitä. Minun on pakko syödä terveellisesti. En missään tapauksessa saa laittaa suuhuni mitään makeaa tai rasvaista.

Pidän myös leipomisesta ja kun näen onnistuneen lopputuloksen, olen ihan myyty. Mutten syö sitä. Mikä syömishäiriö minulla on ja kuuluuko nuo kertomani asiat siihen?

3

568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Silli

      tietääkseni juuri anorektikot on näitä jotka kyllä ruokkii muut mielellään mutta eivät itseään, eli rakastavat kokata muille.

    • sanni

      oireesi viittaavat pahasti ortoreksiaan, josta itse myös ilmeisesti kärsin. Ruuanlaitto on ihanaa ja nätti lopputulos lämmittää mieltä, mutta en tykkää syödä itse. Oma ruokavalio täytyy saada mahdollisimman terveelliseksi. Ruokaostoksilla kuluu aikaa, kun tuoteselosteet täytyy lukea monta kertaa läpi, vaikka hyvin sen sisällön jo muistaakin. Elämä on vähän rankkaa kaikkien laskutoimitusten takia.

      Ja oletko vielä liikunta-addikti? Itse olen sitäkin ja taas ollaan laskemassa paljonko mikäkin liikuntamuoto kuluttaa kaloreita jos sitä tekee näin ja näin kauan. PUUDUTTAVAA. Elin vielä normaalia elämää vuosi sitten. Mikä on ajannut minut tähän????

      • Friikki

        olen todellinen liikunta-addikti! käyn juoksulenkillä useasti viikossa ja kulutan enemmän energiaa syömääni ruokaan nähden. Olen ylpeä itsestäni, vaikka tiedän että tämä saattaa muuttua huonompaan suuntaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2451
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      45
      1465
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe