Mitä puunkaadosta kannattaa maksaa? Kyseessä kolme samasta juuresta lähtevää tosi korkeaa koivua. Mitä tumpula voi tehdä kaadetuille puille? Ostaako niitä joku? pihamaata aiotaan kaivaa ja tasoittaa koivun kohdalta - mitä tehdä juurille.
Mitä puunkaadosta kannattaa maksaa?
8
1022
Vastaukset
- osaava
no tietenkin polttopuita niistä on tehtävä, jos ei itse tarvitse voi myydä ne. kaivurillahan saa kannot ja juuret pois aika pitkältä.maksaahan kannattaa eli kysyä ensin sitten tinkiä.
- Putte Puutahuri
Annan vielä yhden hyvän vihjeen. En tiedä millaisesta paikasta ne on kaadettava. Jos on sellainen, jossa ne voi kaatuessaan aiheuttaa vahinkoa niin tarkista, että kaatajalla on vastuuvakuutus voimassa. Muuten voit joutua itse korvaamaan mahdolliset vahingot. Kotivakuutus ei korvaa. Eikä muutkaan. Äläkä teetä sitä kellään pimeästi. Jos sattuu vahinko vaikka kaatajalle niin se käy Sinulle kalliiksi. En halua peloitella vaan kerron niinkuin asia on käytännössä. Olen näiden asioiden kanssa ollut tekemisissä vuosia työssäni. Hintaa en osaa sanoa näin. Se paikka olisi ensin nähtävä. Moni kaataa jo sillä maksulla kun saa pitää puut. Kysele tarjouksia. Yleensä hintahaarukka on suuri.
- eija
... riippuu paikkakunnasta. Helsingissä aika kallista. Kysele tarjouksia eri metsureilta. Joillakin paikkakunnilla palokunta ja/tai vapaapalokunnat tekevät myös puunkaatoja. Lisää tietoa saat paikkakuntasi rakennusvirastosta (muista myös kaatolupa!).
Kysehän ei ole oikeastaan siitä, mitä tuosta työstä kannattaa maksaa, vaan jos haluat puut pois, niin hintataso määrittää hinnan. Metsurit ovat ammattiväkeä, eivätkä eri tarjoukset juurikaan poikkea toisistaan. Vievät muuten (lisämaksusta) yleensä kyllä puut ja oksatkin mennessään, jos et itse voi käyttää niitä. Jos taas voit itse käyttää (sauna, takka) puut, niin pyydä pätkimään pöllit "klapikokoon" (lisämaksusta) ja vuokraa tai lainaa halkomislaite, niin saat useiksi vuosiksi hyviä polttopuita.
Ja lisämaksusta voivat jyrsiä kannotkin pois.- vaihtelee melkoisesti
Kaadatimme Espoossa keväällä yhden männyn - oli kaupungin puolella, mutta kaupungin puisto-osasto ei kuulema olisi ehtinyt tänä vuonna sitä kaatamaan. Lupa tuli pelkällä puhelinsoitolla kaataa ko. puu, jonka juuret olisi kuitenkin jouduttu kaivamaan aidanrakennuksen tieltä.
Mieheni kyseli hintoja ja vaihteluväli oli melkoinen. Ko. männyn kaato (suora iso mänty) maksoi 50 euroa. Naapuri kaadatti sitten kolmihaaraisen tosi korkean koivun ja hinta oli kyllä paljon kalliimpi, koska kaato vaati enemmän. Kaatajia oli kaksi ja he pilkkoivat puut takkapuiden kokoisiksi paloiksi samaan hintaan. (Itselle jäi vaiva sitten halkoa ne. Jos et itse tarvitse puita, niin saat varmaan vähintään kaatohinnan myydessäsi ne jollekin lähialueella tulisijan omistavalle - esim. ilmoitus kaupan ilmoitustaululle.)
Eli kysele eri tahoilta - myös ilmaislehdissä voi olla ilmoituksia. Ja vastuuvakuutukset pitää olla sitten kunnossa. - Koivujen kaato
vaihtelee melkoisesti kirjoitti:
Kaadatimme Espoossa keväällä yhden männyn - oli kaupungin puolella, mutta kaupungin puisto-osasto ei kuulema olisi ehtinyt tänä vuonna sitä kaatamaan. Lupa tuli pelkällä puhelinsoitolla kaataa ko. puu, jonka juuret olisi kuitenkin jouduttu kaivamaan aidanrakennuksen tieltä.
Mieheni kyseli hintoja ja vaihteluväli oli melkoinen. Ko. männyn kaato (suora iso mänty) maksoi 50 euroa. Naapuri kaadatti sitten kolmihaaraisen tosi korkean koivun ja hinta oli kyllä paljon kalliimpi, koska kaato vaati enemmän. Kaatajia oli kaksi ja he pilkkoivat puut takkapuiden kokoisiksi paloiksi samaan hintaan. (Itselle jäi vaiva sitten halkoa ne. Jos et itse tarvitse puita, niin saat varmaan vähintään kaatohinnan myydessäsi ne jollekin lähialueella tulisijan omistavalle - esim. ilmoitus kaupan ilmoitustaululle.)
Eli kysele eri tahoilta - myös ilmaislehdissä voi olla ilmoituksia. Ja vastuuvakuutukset pitää olla sitten kunnossa.Kaadatimme n. 5 vuotta sitten Lahdessa koivuja ja silloin hinta oli karsittuna ja pätkittynä halon mittaisiksi 100 mk/ puu. Työn teki palokuntalainen tosi osaavasti ja vakuutukset olivat kunnossa.
- osaava
ainakaan täällä helsinkiä ylempänä ei ole vielä niin vieraannuttu polttopuun teosta, että pieniin määriin tarvittaisi halkomalaitetta. muuta kuin kirves ja kestää ihmisen loppuiän, et ei ole kovinkaan kallis investointi.
- heka
Ei sinulla sattuisi olemaan naapuri tai ystävä jolla pysyisi moottorisaha kädessä. Rohkeasti vain pyytämään talkoille. Niin täällä pohjanmaalla ainakin hyvinki usein tehdään.
- heka
Niin..ja nykyään on polttopuu kovassa arvossa, varsinki koivu. Joten aika moni tulis mielellään ilmatteeksi hoitamaan sun puut alta. Ilmoita johonki palstalle tarjoavasi puuta kaadon vastineeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."422106Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1701878- 1161310
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711140- 91895
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73879Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78839Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki43836Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347931772- 54681