Tehdään yksi asia selväksi: Suomi muuttuu kansainvälisemmäksi. Suomen valtaväestön kasvu on nykyään kaksi prosenttia ja maahanmuuttajien kasvu on kahdeksan prosenttia. Yhdessä perheessä voi olla 4-8 lasta. Tulevaisuudessa on suomalaisia värillisiä ihmisiä, jotka edustavat eri taustaa ja uskontoa, ja ovat silti ylpeitä suomalaisuudestaan.
Näin tulee käymään
Aikansa kutakin
16144
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
On olemassa sellainen jatkumo kuin evoluutio jota voisimme nimittää vaikkapa suureksi liikkeeksi (vai luulitteko, että evoluutio on jo ohi?).
Nämä rakuttajat luulevat kykenevänsä jotenkin vaikuttamaan suureen liikkeeseen. Surullista heidän kannaltaan on se, että liike jatkuu ja rakuttajien on väistyttävä.
Tosin uusia rakuttajia tulee ja menee, mutta liike se on ja pysyy.
Näin se menee ja se on hyvä, koska muuten jäämme paikoilleen ja taannumme.
Tuo liikkeen loppuminen on tosin aika absurdi ajatus.
Kuinka ihmeessä se voisi loppua? Ei mitenkään!
ja elämä muuttua helvetiksi?
Eveluutio voisi alkaa tuolta aasian työtätekeviltä kansoilta suomen hyväksi ilman
rakutusta
Ei tule käymään jos otamme järjen tekosimme
Ensin erotaan EU:sta mahdollisiman pian.
Sit rajat kiinni, vain työtä tekevät saavat tulla maahan 5v ajan sitten harkitaan
jatkot (käytössä esim. Kuwait, A-emirat, Saudeissa ym ym,
Pienestäkin rikoksesta heti karkoitus (käytössä yllä mainituissa maissa)
Nää nyt ensin alkuun.
Tehdään niin ja eletään eläkevaltiossa. Toivottavsti edes pois saa lähteä sillä nuoret taatusti lähtevät täältä mummojen maasta ikäistensä seuraan. Tämähän on se sipulimalli, joka meitä uhkasi.
Totuushan on se että luodaan halvat työmarkkinat reserviin halpa palkkaisiin hommiin se on kokkarien ja nykyään myös demareisen tavoite että liittoon
kuulumattomat tapppelee vähistä töistä . ei koske liiton jäseniä ammattisiuoja
vielä hetken mutta kokkarit muuttaa sen sitten tulee demareille hätä
Tästähän olen kirjoitellut muutamaan otteeseen, että Suomeen halutaan kahdet työmarkkinat. On olemassa tietty alue työpolitiikassa johon tarvitaan ns. vierastyövoimaa, kun niihin ei saada suomalaisia ja jos saadaankin, niin palkkapyyntö liian suuri.
Nythän on jo pienellä osalla töistä sellaisia, joissa on mm:ssa Virolaisia työntekijöitä ja jos palkkaa saavat, niin muut olosuhteet ovat mitä ovat.
Ammattiliitosta eroaa porukkaa kun kapitalistit ovat kautta aikojen rummuttaneet, että liittykää työttömyys kassaan, erotkaa ammatillitosta. Tämä on työntekijöiden kannalta huono juttu, koska ilman isompaa joukkoa takanasi, et oikeutta saa.
Mielestäni myös ammattiliiton edustajat ovat olleet passiivisia asian suhteen. Liekö se syynä, että suurin osa ammattiliiton edustajista, on Demareita ja uskollisisia hallituksen ryhmä "tovereille"!
Demarimyönteiset johtajat ammattiliitossa seuraavat hallituskumppaneitaan kuin "hai laivaa"!
Missä piileskelevät ne entiset jämäkät puolue pamput, jotka pistivät työnantajat järjestykseen...vai onko heitä enää?!
""Kreikan ja muiden kriisimaiden "pelastuspaketeista" suurin osa on päätynyt "pelastettavien" kriisimaiden yksityisille rahoittajille, kuten kansainvälisille suurpankeille ja vipurahastojen kaltaisille muille sijoittajille.
Seuraavan "pelastuspaketin" anoja vaikuttaa kriisin vähäpätöiseltä sivujuonteelta – mutta kriisirahan lopullinen määränpää näyttää entistäkin kyseenalaisemmalta.
Seuraavaksi Suomellakin näyttää olevan suuri riski päätyä "pelastamaan" kansainvälisiä rahanpesijöitä.
Kyse on Kyproksesta, joka on:
♦ kansantalouden luvuin euroalueen kolmanneksi pienin jäsenvaltio,
♦ valtion velkamäärin kuin tähänastisten kriisitoimien pyöristysvirhe,
♦ veroja pakoilevan laittoman rahan keskeinen kauttakulkupaikka, ja
♦ europäättäjien poliittinen painajainen ja rutikuiva ruutitynnyri.
Eivätkä Kyproksen alituiset rahanpesuepäilyt ole kuin puolet europäättäjien painajaisesta.
Toinen puoli on se, että ilman "pelastuspakettia" Kypros on vaarassa "kaatua" maksukyvyttömyyteen ja jopa ajautua eroon eurosta.
Europäättäjillä onkin edessään yksi kriisin tähän mennessä vaikeimmista valinnoista, jossa on kaksi huonoa vaihtoehtoa eikä yhtään hyvää.
Heidän on joko myönnettävä Kyprokselle tukiluottoja ja näin käytännössä pelastettava kansainväliset rahanpesijät pinteestä. Tai sitten heidän on otettava riski edes pikkuruisen eurovaltion vararikosta ja jopa euron hajoamisesta.""
No niin Jutta &Jyrki! Ei kun miettimään millä meistä saataisiin kaikki irti, että päätyisimme maksamaan näille rahanpesuhuijareille heidän rikoksilla ansaitsemansa eurot ja dollarit. Olisikohan mahdollista hieman kiristää pappojen ja mammojen eläkkeistä vielä hitunen, kun raharikkailta niitä ei saada. On tää Jumal´avita sentää ihme juttu. miksi helvatissa Suomi on saanut jostain noin idioottimaiset johtajansa. Vaikka sanotaanhan, että sellaiset johtajat kuin on kansa! Pitänee paikkansa!
Ansa laukesi,kiitos !
Suomesta kuihtui työväen aate ja työväenliikkeet -70 luvulla! Silloin vielä SDP:kin oli työväen asialla eikä kokoomuksen lipojapuolue kuin nyt! Silloin ei ollut tämä kansan kahtiajako ja palkkaerot niin räikeitä kuin nyt! Samoin johtajat oli vielä johtajia jotka hoiti firmojaan niinkuin pitikin, nykyisin ovat vain ottamassa parhaat edut ja mistään eivät kanna vastuuta! Jos firmalla menee huonosti niin palkataan konsultti joka sanoo että porukkaa pihalle ja johtaja voi piiloutua konsultin päätöksen taakse! Mutta johtaja ei lähde talosta ilman mahtavia korvauksia ja eläke-etuja! Ja tämä kaikki on kehttynyt -70 luvulta lähtien, ennen sitä se ei ollut näin ahnetta toimintaa!
Oikea demokratia on kuollut tästä maasta, politikot ei edes tiedä mitä tarkoittaa oikea demokratia ja tasa-arvo!
Voisiko tästä puhua jo hyväveli systeemistä. Suomeen on luotu Amerikkalainen malli, sanottiinhan aikoinaan, että Suomi on amerikkalaisempi kuin itse Amerikka!
ihmettelen suuresti, en niinkään Demareita, mutta Vasemmistoliittoa, he kyllä putoavat Suomen puolue kartalta pois. Ei niin minkäänlaista selkärankaa, ajatellen heidän uhoamiseensa ennen viimeisiä eduskuntavaaleja.
Kun Fazerin pääjohtajalle maksetaan 90 000€ /kk, niin jossain on mätää! Pitkällä tähtäimellä ajatellen niin jotain pitää tapahtua, ennen kuin kansa suivaantuu niin paljon, että se lähtee kaduille ja turuille tosissaan.
Suomen demokratia on ns. näennäisdemokratiaa. Lopultakin tuo sana demokraia on aikansa elänyt käsite, sitä ei enää ole, on vain harvainvalta.
TÄMMÖISET LAUSUNTOKIRJOITTELUT TUO VAIN LISSÄÄ PORUKKA SUOMEEN.
Perussuomalaisten kontiolahtelainen kunnanvaltuutettu Mika Hiltunen käyttää kaikille avoimilla Facebook-sivuillaan kovaa kieltä pakolaisista ja turvapaikanhakijoista. Hiltunen kutsuu pakolaisia sosiaalipummeiksi ja elintasopakolaisiksi ja syyttää heitä raiskailusta ja ihmisten hakkaamisesta. Asiasta uutisoi ensimmäisenä Yle Pohjois-Karjala.
Erityisesti Hiltunen arvostelee kirjoituksissaan somalialaisia. Hänen mukaansa elintasopakolaisten tulisi pysyä omassa maassaan eli Afrikassa.
Eipähän tuo aiheetta arvostelekkaan, ihan asiaa kirjoitii!
Uus jiäkausi kun tulloo, lähtööt niin että hilat vitkuu takas koht kotmuata.
joo, asuntoa katsellaan.Lähdetään lähdetään.
Teerenpojat ansassa. Tonikkiii.....