Pakkoruotsio pois kouluista.Eiväthän suomenruotsalaiset osaa kaikki suomeakaan.
Miksi kokoomuksen apupuolueen ruotsalaisen kansanpuolueen pitää olla joka ikisessä hallituksessa??? Siis aina halki historian, hävinneenäkin.
Miksi kokoomuksen apupuolueen ruotsalaisen kansanpuolueen pitää olla joka ikisessä hallituksessa??? Siis aina halki historian, hävinneenäkin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
RKP läisillä on suomessa taloudellinen valtius,ja se näkyy mm.Pakkoruotsina,ja alhaisemmilla pistellä pääsyyn åbå akatemiin !
Ruotsalaiset valtasivat suomen ja pitivät 500 vuotta alusmaanaan,tapattivat suomalaisia mm.Krimin sodassa.Pakottivat suomeen kristin uskon,mitä hyvää
vaikea on löytää !
Ruotsin vallan jäljiltä suomeen on jääneet kuninkaan käskykirjeellä valtavia maatiluksia saaneet på swenska,heistä ei pääse eroon millään.
Liliukset,Whalroosit ovat hyvä näyttö siitä mitä on ahneus ruotsinkielisten sukujen piirissä ja kohtelevat suomalaisia alaarvoisesti(kuin olisimme heidän palvelijoitaan) !
pakkoruotsi on historiaa:
http://sampoterho.puheenvuoro.uusisuomi.fi/129605-pakkoruotsi-on-seka-jarjen-etta-kansalaismielipiteen-vastaista
Hyvä Terho. Siinä oli oikeaa puhetta. Äänestän tuota puoluetta.Jos Terho on sitä mieltä että koko maa pidetään asuttuna ja elinvoimaisena niin pääsy seuraalla kerralla eduskuntaan on varma. Valtiontyöpaikkoja tulisi hajasijoittaa ympäri maata toisin kuin kokkomuksen ja demarien ja ruotsalaisten poliitikka on toiminut.
Helsinki ja kehäkolmosen sisäpuoli ei ole mikään paratiisi ja pääkaupunkiseudulle keskittäminen on loputtava