Alkoholiin liittyvä kipu

Olen 26-vuotias nainen ja oireina on muutamat suurentuneet imusolmukkeet(?) kaulalla, tajuton väsymys, mielestäni toinen kilpparilohko on myös suurentunut, ja sitten viimeisin oire on alkoholin juonnin jälkeinen kipu. Eli heti nauttimisen jälkeen alkoi sattua lievästi vatsaan ja seuraavana päivänä rintakehän kipu. Rinnat ja rintakehä kosketusarka. Voiko olla ihan harmitonta vaiko jotain muuta?
42618
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kuulostaa todella paljon imusolmukesyövän oireilta:(, en halua pelotella mutta imusolmukkeet voi olla muutenkin suurentuneita mutta toi alkoholikipu otsikko jo toi mieleeni imusolmukesyövän siksi tämän sivun avasin. Itse olen tautia joskus, onneksi turhaan pelännyt, mene lääkäriin mahdollisimman pian ja kerro kaikki oireesi ja vaadi pääsyä kaulan ultraääneen, sillä jo näkee onko aihetta huoleen (terve imusolmuke on erinäköinen kun syöpä) mutta mene ehdottomasti lääkäriin mahd. pian.
Toivon todella että olen väärässä, mutta imusolmukesyöpää ei näe verikokeilla ja ultraääni on aika varma ja sen jälkeen otetaan neulanäyte jos on aihetta. Onnea matkaan ja ehdottomasti lääkäriin mahd. pian!

Äänestä

Huonosti nukutun yön jälkeen taidanpa varata huomiselle. Tykkään nukkua mahallani, mutta viime yönä se oli mahdotonta, tuntui ettei saa henkeä kunnolla! Toisaalta, sairastan hyvin lievää refluksitautia ja oireet voi periaatteessa olla niitäkin. Mut eipä tämä jossittelemlla ainakaan hoidu.

Äänestä
  • toivottavasti olen väärässä, mutta mene juu lääkäriin ja lääkäri ei voi päältäpäin sitten vaan sanoa että ei ole syöpää, vaan se ultraääni on se millä ne imusolmukkeet näkee. Rintakipu voi johtua refluksitaudistakin mutta tuo alkoholiin liittyvä kipu vaan toi mieleeni imusolmukesyövän oireet ja se kuinka rintakehän suurentuneet imusolmukkeet aiheuttavat hengenahdistusta yms suurentuessaan. Mutta toivottavasti on vaan refluksia

    Äänestä

  • Hei! Mitä Sinulle kuuluu, kävitkö jo lääkärin puheilla? Itse kävin pari viikkoa sitten ,ihan toisesta syystä, lääkärissä ja hän huomasi kaulallani suurentuneen imusolmukkeen. Sain siihen antibioottikuurin ja nyt sitten ensi viikolla "jäkitarkastukseen". Jos aihetta, niin sitten verikokeisiin ja ultraan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sanni_j1 kirjoitti:

Olen 26-vuotias nainen ja oireina on muutamat suurentuneet imusolmukkeet(?) kaulalla, tajuton väsymys, mielestäni toinen kilpparilohko on myös suurentunut, ja sitten viimeisin oire on alkoholin juonnin jälkeinen kipu. Eli heti nauttimisen jälkeen alkoi sattua lievästi vatsaan ja seuraavana päivänä rintakehän kipu. Rinnat ja rintakehä kosketusarka. Voiko olla ihan harmitonta vaiko jotain muuta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu