Shorinji Kempo vai Hokutoryu jujutsu

Jorkke666

Mitä suurempia eroja on Shorinji Kempolla ja Hokuto jutsulla? Kumpaa suosittelette itsepuolustukseen. Olen jo kolmekymppinen, joskus kymmenen vuotta sitten karatea treenannut miekkonen, ja nyt haluaisin jonkun toimivan itepuolustuslajin, jostain syystä haluaisin nimenomaan tällaisen pyjamalajin, enkä esim. krav magaa.

Molempia em. lajeja on kehuttu, mutta samalla olen kuullut, että Shorinji Kempo olisi jotain turhaa ranteitten vääntelyä, jossa olisi oikea itsepuolustus unohdettu. Ei siis mattopainia tai vaparin tapaisia treenejä. Kuristukset ja niistä irrotautuminen puuttuu. Pitääkö paikkansa?

12

733

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jutsuka

      No nää kempot mä hylkäisin heti. Mitkään tommoset hermopiste pelleilyt ei vaan toim oikeassa tappelussa. Kempohan on pelkkää ranteitten vääntelyä (aikidoa) ja hermopisteitten käyttöö.

      Krav Maga, Defendo ja Hokutoryu toimii, valkkaa niistä joku.

    • Kenshi.

      Olen harrastanut Kempoa kolmisen vuotta, ja oma mielipiteeni on tällainen:

      Kempossa on muutakin kuin pelkkää ranteiden vääntelyä, eikä hermopistetekniikoihin keskitytä sinällään, vaan ne ovat ikään kuin ekstrana varsinaisten käsilukkojen ja hallintaotteiden vahvistukseksi. Lukkotekniikat perustuvat harvoin pelkkiin vaikeasti löydettäviin, "mystisiin" hermopisteisiin, vaan otteet ovat osittain samanlaisia kuin monet esim. järkkäreiden ja portsareiden käyttämät tekniikat. (olen itse järjestyksenvalvoja).

      Kempossa on myös laaja kirjo potkunyrkkeilytekniikoita, jossa ei korosteta korkeita potkuja kuten vaikka Karatessa tai Taekwondossa. Lyönnit muistuttavat osittain ihan perus nyrkkeilyiskuja, ja potkut menevät useimmiten mahaan, kylkiin tai jalkoihin. Ei mitään hyppypotkuja.

      Itsepuolustukseksi menisin kuitenkin hankkimaan mattopainiopetusta ja vapaata harjoitteluottelua vaikka Ju-jutsusta. Krav Maga on kuulemma myös hyvää itsepuolustusta, mutta sopii enemmän juuri portsareille, vartijoille ja muille, joiden on käytettävä väkivaltaa työssään. Ihan perus harrastajalle saattaa olla vähän raakaa, jollei halua haastaa itseään tosissaan.

      Kempossa taas harjoitellaan hyviä ja toimivia tekniikoita, pääpaino ei ole millään hermopistekekkaloinnilla, vaan potkunyrkeilyssä, toimivissa käsilukoissa ja otteista irrottautumista. Vapaata harjoittelua on tosiaan vähemmän, mutta sitäkin kuitenkin tehdään. Heittojakin on, mutta ovat tosi erilaisia kuin esim. Judossa, jota myös harrastin kolmisen vuotta.

      Että sellaista, mitä mieltä olette kuvauksestani?

      _II_

      • Gojuittai

        Shorinji Kempo on Suomessa pieni ja vähän sisäänpäin lämpiävä laji. Kannattaa olla kriittinen treenien vetäjän suhteen. Itse treenasin viittä vaille ruskean kokeeseen ja tykkäsin. Meillä oli silloin kova vetäjä ja kovat treenit, tulin lyödyksi lattiaankin pariin otteeseen. Enää en menisi vaan ottaisin esim. pari treeniä viikossa Judoa ja pari Thainyrkkeilyä.


    • martsu20

      Kyllähän se kempo aika pitkälti on sitä ranteiden vääntöä. Judo tyyppisiä heittoja ei ole, enempi just sitä Aikidomaista pyörittelyä. Potkunyrkkeily osuus on ihan ok, mutta sekin tuntuu olevan aika paljon ohjaajasta kiinni. Joissain paikoissa sitä ei opeteta juur yhtään.

      Hokutoryu on se laji jota kannattaa treenata mieluummin. Siinä on kaikilla ohjaajilla selkeästi hallinnassa niin potkunyrkkeily kuin mattopaini, heitot, ranneväännöt ym. Plus aseiden käyttö jota kempossa ei ole ollenkaan.

      Huono puoli kempossa muuten on se, ettei siinä treenata kuristuksia, eikä niistä irtautumisia, tai muitakaan realistisia itsepuolustusjuttuja.

      Itselläni on melko pitkä kokemus Shorinji Kemposta, Hokutoryu jutsusta ja nyt vähän Krav Magasta. Ja Magahan on oikeasti se realistinen itsepuolustuslaji.

    • adwadadw

      Kyllä Jujutsu on tehokkaampi laji, Muttakääy kokeilemassa hapkidoo sekin on

    • Ei huuhaata
    • taikaitemppuja

      Turhan lyhyet pöksyt.

    • .df

      Kiailla on oikeasti paljonkin merkitystä vaikka se voikin kuulostaa teini länkkärin korvaan aika naurettavalta!

    • minävaankysyn

      Kuuluuko kempokulttuuriin hankkia 20cm liian lyhyet pökät?

    • iuop

      No johan oli. Ei liiemmin vakuuttanut....

    • En tiedä

      Mikä ton touhun tarkoitus on? Onko toi jotain näytöstä varten harjoiteltu juttu, vai mikä? Ei kai ne kempossa tolla lailla normaalisti treenaa?

    • Anonyymi

      Shorinji Kempo on vaikuttava laji, vanhaa toimivaa budoa ja mystiikkaa, nykypäivän kilpaurheilulajeihin verrtaen aivan eri juttu, kempossa mennään syvemmälle ja sen sisällä ovat ne alkuperäiset tappamisen taidot mutta myös rauhan tie ja soturi munkin tie.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe