Onko kuntaliitokset vain ajan kysymys Kärsämäen kohdalla ja mikä on puoluepolitiikan osuus asiassa? Pidetäänkö Kärsämäki itsenäisenä vaikka edellytyksiä siihen ei ole valtapoliittisista syistä?
Miten käy Kärsämäelle?
airot jäi
52482
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Kärsämäki ei voi pysyä itsenäisenä kuten ei mikään muukaan ympäristökunnista. Ministeriössä ollaan kuitenkin sitä mieltä, että Kärsämäellä on sijaintinsa puolesta edellytykset toimia hallinnon keskuspaikkana. Esimerkiksi Haapajärvi on liian kaukana Siikalatvalaisten kannalta katsottuna. Tätä ajatustahan tietysti Kärsämäen kepulit vastustavat.
Ennenkaikkea maajussit ja lestayrittäjät näkevät ettei Kärsämäestä ole hallinnonkeskukseksi.
Ja millä perustein kärsämäki ei sovellu hallinnon keskuspaikaksi? Miksi sitäkin pitää vastustaa?
Miten se tuntuu siltä että aina kun on kyse kärsämäen kuntapolitiikasta puoluepolitiikka menee tärkeysjärjestyksessä ykköseksi vaikka se heikentäisi kunnan ja kuntalaisten asemaa? Kärsämäen kuntapolitiikka sivusta seuranneena pääasia tuntuu olevan se, millä puolueella on enemmistö ja millään muulla ei ole edes merkistystä? Keput vs Aimo. Jäänyt hiukan epäselväksi onko kuntapolitiikan tarkoitus ajaa kuntalaisten vai keskustapuolueen etuja?
Taitaa olla kärsämäen kohtalo kuntaliitoksien suhteen päätetty valtapuolueen sisällä jo aikoja sitten? Menettääkö ne valtansa jos liitokset tulee vai miksi siitä itsenäisyydestä pidetään kiinni vaikka edellytyksiä siihen ei edes ole?
Mitä ihmettä siellä tapellaan niissä salaisissa kokouksissa?
Konkurssin partaalla olevaa ns.kirkonkylää ei edes naapurit huoli? Kippuroijjaan vaan itsenäisenä!
Siitähän tässä ei ole kysymys. Itsenäisenä ei voi kippuroida yksikään lähistön kunta ja johonkin se tulevan liitoskunnan hallinto tulee keskittää. Haapajärven syrjäisyyden ja juntti-imagon vuoksi se ei tule kysymykseen. Uskon kaikkien ympäristökuntien hyväksyvän Kärsämäen juuri tuon keskeisen sijainnin vuoksi. Kepulaisia junttejahan meilläkin on omasta takaa, mutta on syytä aloittaa hyvissä ajoin heidän koulaaminen oikealle tielle.
Voisiko historia toistaa itseään? Palaaminen vanhaan Suur Pyhäjokeen.Ennenki ollu Pyhäjoen pitäjanä koko jokivarsi Pyhäjärveltä-Pyhäjoelle?
Noinhan sitä olisi alunperin pitänyt alkaa asiaa kehittelemään. Ainakin vanhemmista ihmisistä se tuntuisi parhaalta ratkaisulta. He kun tuntevat menneitten aikojen historiaa. Haapajärven tuulimyllyn pyörittäjät tuntuvat niin vierailta Pyhäjokilaakson ihmiselle.
Keputhan ne nuolevat Haajärvisten persettä. Yksinkertaisesti siitä syystä, että he eivät ole tottuneet itse ottamaan vastuuta. Kannattaa Kärsämäen nuorten katsoa millaista pelleilyä meillä harrastetaan.
Työssäkäyvä väestö nostaa kytkintä ja jäljelle jää vanhukset ja syrjäytyneet. Tulopuolella taitaa olla vain muiden paikkakuntien puliukot? Ennen tapeltiin siitä ettei Kärsämäelle saanut tuoda keskikaljaa myyntiin ja nyt tänne tuodaan pultsarit katukuvaa koristamaan?
Pyhäjokiseudussa ylistettiin kuinka yrittäjissä on sukupolvenvaihdoksia mutta samalla ärräkin meni kiinni kun asiakkaita ei ole. Ei hyvältä näytä. Kärsämäkiset ei tiedä mitään mitä kunnassa tapahtuu. Salaisia kokouksia ja puoluesotaa. Vaikiaa on jos ei taskusta löydy valtapuolueen jäsenkirjaa
Kärsämäen kohtalo on ollut jo kauan tiedossa. Osittain siksi kepun vanhakaarti siirtyi syrjään kuntapolitiikasta ja tilalle jäi mitä jäi. Lisäksi nimeltä mainitsematon sai toiminnallaan monta fiksua kepua jäämään pois ja jäljelle jäi takarivin aateuskolliset myötäilijät. Siivottavaa olisi vieläkin riveissä mutta minkäs teet kun sisäpiiri tekee keskenään valintoja jotka palvelee puoluetta ei Kärsämäkeä. Toivottavasti nämä uudet lestatiolaiset keput pistää rivit ojennukseen ettei nimeltä mainitsematon ja hänen juoksupojat jatka sirkuslinjalla. Uskomatonta että noilla meriiteillä yleensä tuli vielä valituksi? On se sitten kumma jos iso osa mäkisistä jopa toivoo kuntaliitoksia jotta valtapuolueen mielivalta loppuisi. Kukaan ei edelleenkään tiedä mitä siellä suljettujen ovien takana tapahtuu?
Vai jakautuuko kepu larsleeveihin ja Eeroon opetuslapsineen? Onneksi siellä on yrittäjiä seassa jotka tajuaa ettei kärsämäki selviä kuin työpaikkojen luomisella.
Eikö Kärsämäkeä mainosteta jossain että se on Suomen Perussuomalaisin kunta.
Nyt Perussuomalaisilla on näytön paikka!!
Vai onko kaikki teatteria, tyhjää huulten heiluttelua ja parran pärinää?
No jos kunnallispolitiikkaa hoidetaan suljettujen ovien takana, paljonko voi huonommin mennä ja mistä muusta on kyse kuin teatterista? Jos jossain mainostetaan Kärsämäkeä perussuomalaiseksi kunnaksi onko jollekkin epäselvää minkä takia? Persujen nousuun on syy ja se pitäisi myös kyetä tunnustamaan. Vääriä henkilövalintoja puolueiden sisällä ja tulos on mitä on. Yllättävän hyvinhän keskusta paikkoja sai sen rinnalla mitä sirkusta viimeiset 4 vuotta oli. Lähtihän keskustan riveistäkin ihmisiä kun saivat tarpeekseen. Siinä sitä näyttöä jota edellinen kirjoittaja kaipasi
Näin pienessä pitäjässä jos uskaltaa olla eri mieltä ja vielä tehdä se noin selvästi kuin eroamalla puolueesta. Monikohan kepu pisti välit poikki samantien ja mitä hlvettiä siellä on touhuttu että tuo piste saavutettiin?
näkyhän se äänimäärissä. Mitä mieltä minä tästä oon joojoomiehetki sai enemmän ääniä kun huomattavasti fiksumpi ammattiataitonen Vähätiitto joka ei suostunu hyppimään pillin mukaan. Keput hylkäs heti ihmisen jota ennen kahtovat ylöspäin. Jos joku niin Vähätiitto olis kuulunu valtuustoon
http://yle.fi/uutiset/tilintarkastuksista_ilmiriita_karsamaella/6280613
http://yle.fi/uutiset/karsamaen_tilintarkastaja_saa_jatkaa/6386503
http://yle.fi/uutiset/kuntavaalit_karsamaen_vaalit_mielenkiintoisessa_tilanteessa/6350312
Vähätiitto hylkäsi Keskustan ja äänestäjät Vähätiiton.
Kertoo erittäin paljon Kärsämäkisistä. Vähätiitto ei suostunut osallistumaan kaikkiin kepujen rötöksiin ja käytti vielä kepujen sääntöjen vastaisesti omia aivoja mitä keskustassa ei hyväksytä.
Keput hylkäsi mutta on Flankkilan kanssa ainoa viime kauden kepuista joilla ei mennyt maine. Niin pienessä kylässä kuin Kärsämäki henkilöhistoria seuraa hautaan asti. Siinä mielessä Vähätiiton ja Flankkilan asiat ovat hyvin. Heille ei naureta selän takana kuten muille viime kauden kepuille. Nimet on kaikkien tiedossa.
Pieni hinta jos valtuustopaikka meni, muilla meni maine. Loppuiäksi.
Kyllä siinä maine silloin menee, jos jätkämiehet liittyvät kokoomukseen.
Ei ihan kaikilta menny maine. Karsikas on saanut kyläläisiltä "synninpäästön" sen takia että kaikki tietää että keput painosti tottelemaan. Muilta kepuilta kukaan ei edes odottanut mitään muuta kuin keskustan pillin mukaan hyppimistä. Heidän luonnettaan kuvaa Pesosen heistä käyttämä sanavalinta lampaat. Kun iso lammas sanoo mää, pikku lampaat huutaa kuorossa mää mää. Vaikka päätä leikattas.
Vähätiittoa ei hylänny muut kun keput. Muut kyläläiset nostaa hattua ettei rötöstelly kepujen mukana.
Mitenhän se itsesuojeluvaisto petti niin monella painostuksen alla? Luuliko ne todellakin etteivät jää kiinni rötöstelyistä kun noin maineensa pistivät peliin?
kepulit olis äänienemmistöllä potkinu tarkastajan pihalle mutta ei menny käsikirjotuksen mukaan koska muut olis marssinu sillon kokouksesta ulos. Ei ne kuvitellut sellaista tilannetta mahdolliseksi että häviäisivät ja siksi siihen lähti kaikki keput (-2). Nyt joillakin on vaikeuksia siinä, uskaltavatko naamaansa kylillä näyttää? Ne jotka uskaltaa, syyttää tapahtumista Remestä vaikka asioiden todellinen laita löytyy noista lehtiartikkeleista.
http://yle.fi/uutiset/kuntavaalit_karsamaen_vaalit_mielenkiintoisessa_tilanteessa/6350312
Liitosta pukkaa.
Ei auta Kepun kotikuntamalli eikä Perussuomalaisten populismi.
Sekö missä Kiviniemi/keput määritteli toimintakykyisen kuntamallin jota vastaan nyt taistelevat verisesti? Jos se ei ole populismia niin mikä sitten?
Miten hallintopaikkojen karsimisesta mikä on lähes ainoa seuraus kuntaliitoksista, seuraa maailmanloppu? Jos se ei ole populismia niin mikä sitten?
Pitemmän päälle vain hallintopaikan sijainti merkitsee. Siihen asiaan Kärsämäkistenkin tulisi kiinnittää huomiota, mutta kun Kepulaiset ovat niin höngööllään Haapajärvisiin, etteivät ne huomaa omien kuntalaisten etua ollenkaan.
Pääsikö uuteen valtuustoon tai hallitukseen viimekauden rötösherrat uusimaan rikoksiaan?
Lehtiartikkeleiden perusteella Kärsämäelläkin on näköjään keskustalaisilla omat lait ja erivapaudet: Laki ei ole niin kuin se luetaan vaan niin kuin se parhaiten keskustapuolueen etuja palvelee.
Kärsämäkiset ovat lampaita. Siksi kepukat voi kohdella niitä kuten haluavat. Muualla Suomessa kepukoita halveksitaan, mutta mitä tekevät Kärsämäkiset. Tottelevat nöyrästi heidän mielivaltaansa. Tyypillinen Kärsämäkinen on palvelutehtävässä oleva työläinen, tai maatalous-proletaari, joka ei ymmärrä omaa asemaansa. Väitän, että joka ainoa Iikka on pelkkä luokkapetturi. Yhtään pääomatuloilla elävää ei löydy koko kunnasta. Sivistymättömiä tolloja koko sakki.
Miten käy kärsämäen ?
Katoppa yleistä Pohjoois- Pohjanmaasta.
Teijänkin kohtalon on jo päättänyt kokomus ministeri Virkkunen ja siihen teidän on tyytyminen suotta me pullikoimme vastaan
Ja mitähän se tarkoittaa käytännössä esim. Kärsämäen kohdalla? Mitään vietävää ei enää ole. Rumasti sanottuna luuserit vain jäi ja vaivaset. Työtä tekevät lähti töiden perässä sinne missä elämiselle on perusedellytykset olemassa.
Virkkunenko se lopetti työpaikat kärsämäeltä ja ajoi työssäkäyvät muuttamaan pois? Virkkunen hoitaa virkaansa mutta ei esim. lopeta kyläkouluja siinä määrin mitä Kiviniemi teki yms. Muutenkin koko käsikirjoitus on aika lailla sama kun keskustan aikaisempi linja ja nyt keput taistelee niitä vastaan heh heh..
Jos Kärsämäki ei kykene elättämään itseään eikä kuntalaisia, valtionko se pitäisi Kärsämäki asukkaineen elättää? Pää pois perseestä ja tosiasiat tosiasioina. Asioille on olemassa aina syyt, seuraamuksille itkeminen on tosiasioiden kieltämistä joka ei tilannetta muuta vaikka kuinka muita syyttelisi omista ongelmista.
Vastaan pullikoiminen ei ole koskaan suotta.
Kärsämäelle käy parhaiten itsenäisenä kuntana. Liittymällä kohonkin mopen osa odottaa.
Liitokset myötä loppuu rötöstelevä kepuhallinto eikä tarvita salaisia kokouksia ja laittomuuksia kuntapolitiikassa. Mitään muuta kun liitoksissa ei menetetä kuin kepulainen kuntajohtaja jonka toiminta on surullisen kuuluisaa. Pääseepähän Remes eläkkeelle kun keput alkaa sotimaan kuntaa vastaan johon Kärsämäki liitetään. Remeksen piikkiin meni mm. kepujen junttapäätökset tilitarkastajan potkuyrityksistäkin jne. jne. Kuntaliitoksetkin on kepujen suusta Aimon syytä. AImohan se varmaan ajo haulikon kanssa työtä tekevät Kärsämäestä pois ja lopetti työpaikat jne jne?
Mikä se mopen osa on jota odottaa kun katsoo Kärsämäen tilannetta tänäpäivänä?
Kärsämäen ongelma on vain siinä, ettei se kelpaa kenellekkään liitoskumppaniksi. Pystyyn kuollut perseaukinen kylä. Siihen kun vielä lisää tavan millä keput johtaa kuntapolitiikkaa. Yhteistyökumppanit kuntaliitoksissa voi olla hakusessa kun maine on kuntarajojen ulkopuolellakin sisäänpäin kääntynyt junttikylä jossa kepuilla on omat lait?
Eihän se Remes ole virheitä tehnyt? Vai onko se ylipäätään mitään tehnyt?
Ei nyt ainakaan tule mieleen.
No pisti viimekauden lopulla keput polvilleen ja seuraavissa vaaleissa nosti Kärsämäen kartalle yhtenä perussuomalaisimpana kylänä. Päävirkana kepujen peräänkatsominen koska kepuilla ei ole mitään tapoja tai lakeja.
Kun Aimo kupsahtaa, hyvin moni kepu tuntee suurta iloa sydämmessään, niin paljon Aimo on kepujen rötöksiä siivoillut vuosikymmenien aikana. Viimeksi keput yritti laittomasti potkia tilitarkastajan paikaltaan pois koska nosti esille kepujen tekemiä virheitä. Näin Kärsämäellä. Keput on valmiita menemään laittomuuksiin asti omiaan suojellakseen. Odottavat päivää että Aimo poistuu rivistä että saavat esteettä jatkaa sisäpiirin rötöksiään.
saahan se pelkkä remeksen nimen mainitseminen sinunkin niskasi punoittamaan, pulssin kohoamaan ja palan nousemaan kurkkuun kuten kaikilla muillakin kepuilla. Te pidätte suuret kepujuhlat kun aimo heittää lusikan nurkkaan. Voi sitä kepujen ilon ja juhlan päivää kun kukaan ei enää valvo teidän tekemisiä, niin suuria traumoja aimo on kepuille aiheuttanut. Muutamilla kepuilla aimoviha on saavuttanut sairaalloisen tason koska keskustan ulkopuolista elämää ei ole. Selän takana jauhetaan niin paksua paskaa mutta ei ole miestä sanoa kasvotusten yhtään mitään. Varsinkaan jos ei ole muut keput tukena ja turvana.
Iloitse sinä kepu, aimo on jo vanha mies. Kyllä te jonain päivänä saavutatte paratiisinne missä lampaat kumartaa kepua eikä laumaan kuulu määkijöitä jotka uskaltaa olla eri mieltä. Pääsette ihan rauhassa jatkamaan rutiineitanne eli junttapäätöksiä jotka palvelee kepua. Kuolevaisten Kärsämäkisten tasolle te ette koskaan ole alentuneeet.
Nopeammin pääsette kepuista eroon, kun kippaatte Remeksen yli laidan. Mitä toisaan hän on saanut aikaiseksi politiikassa? Ajatelkaapa tarkemmin. Tuo kapuloiden heittäminen kepun rattaisiin on vain lapsellista vouhotusta jolla persut kuvittelevat tekevänsä politiikkaa. Kukaan järkevä ihminen ei korvaansa lotkauta tuollaiselle.
vai on se kepun mielestä lapsellista kun Kärsämäkiset äänesti 7 persua (vapaalistalta) valtuustoon. Siinä sinun kuvittelemasi politiikka
"kapuloiden heittäminen rattaisiin on lapsellista vouhotusta"
Keskusta yritti junttapäätöksellä potkia laittomasti ilman perusteita tilitarkastajan pihalle ja sinusta siihen puuttuminen oli lapsellista??
Keskustalaiset tolloili niin raskaasti että omista riveistäkin lähti kaksi johtohahmoa ja Kärsämäkiset äänesti seitsemän persua valtuustoon ja se sinä väität ettei kukaan ole korvaansa lotkauttanut??
Jos luetun ymmärtäminen ei tuota ongelmia, voit edellisestä lukea kuka minkäkinlaista politikointia on harrastanut lopputuloksineen.
Hyvä kun poikapolot uskaltaa kylillä käydä asioitaan hoitamassa, nin hyvin onnistuivat maineensa pilaamaan kyläläisten silmissä. Miten voikin noin nousta neste päähän niinkin merkityksettömässä virassa kuin kunnanvaltuustossa että todellisuudentaju hämärtyy noin raskaasti? Varmaan sillä on tekemistä asian kanssa että historiassa keput ovat aina tehneet enemmistönä ihan mitä haluavat joten se oli ihan uutta ettei asiat menneet tällä kertaa niin kuin sisäpiiri keskenään oli päättänyt.
Kepustakin voi parantua kuten homoudestakin. Se on sairaus
Kyllä on pienet saavutukset persuilla, jos pitää tuolla ainoalla asialla ratsastaa. Eikö ole mitää muuta tarjolla? Kai te nyt käsitätte, ettei tuolla ole mitään merkitysta, paitsi omaa olematonta omanarvontuntoa yritätte sillä pönkittää. Kipatkaa Remes yli laidan ja alkakaa tekemään kunnon uskottavaa politiikkaa. Tuollainen tilintarkastaja -asia on vain pieni sivujuonne. Korkeammalle pitää rima kohottaa, mutta kun teistä paskahousuista ei siihen ole. Kepulaiset nauraa teille, Remeksen hännystelijät.
Suomen yksi persuimmista kylistä. Vedä itse johtopäätökset uskottavasta politiikasta, saavutuksista ja siitä, kuka nauraa ja kenelle. Kait tuon nyt katkeran kepunkin pitäisi yrittää hyväksyä että turpiin tuli, raskaasti ja omasta syystä. Riman alitus, ei sen korotus.
Katsetta peiliin, kepuista otti lähtöpassit kaksi. Kenelle se kepu nauroi ja mitkä mahtoi olla syyt? Minä ainakaan näe missään naurun aiheita joille kepu voisi nauraa. Naurua kyllä piisaa mutta kohde on keput. Vai naurattiko kepua kun Eero kehui ryhmänsä edustajia lampaiksi? On teillä todella fiksuja henkilövalintoja kepuissa kun tekevät teistä täydellisen vitsin joille kyläläiset saa nauraa. Jatkakaa samalla linjalla. Leipä on loppu mutta sirkushuvia keput tarjoaa senkin edestä.
Vai paskahousut. Tyypillinen kepu. Turpaa revitään ja syytellään muita omista virheistä. Onko keskustan ulkopuolista elämää olemassa?
Haapavetisten lampaanpaska-asialla se yritti eduskuntaan ja samanlaista silmänkääntötemppua touhusi täällä tuon tilintarkastusasian kanssa.
Olis keskittyny olennaisiin asioihin, niin ei keput nyt juhlisi niin kuin tekevät.
Mitä ne keput juhlii? Sitäkö ettei edellisen valtuuston keput tahdo uskaltaa naamaansa näyttää kylillä? Huono uutinen asian tiimoilta on se, ettei asia koskaan vanhene ja se, ettei asiassa ollut mitään uutta.
Onhan se saatanan surullista että kuntapolitiikka on yhtäkuin puolueiden väliset sodat.
kunta-asioiden viedessä harmillisesti aikaa puoluepolitikoinnilta.
Kyllä minä tunnen liian monta keskustalaista joille Remeksestä on muodostunut sairaalloinen pakkomielle. Liian moni kuuluisi kuntapolitiikan sijaan terapiaan eikä sopiva lääkityskään olis pahitteeksi. Viha mitä Remestä kohtaan tunnetaan ja taso mille puoluepolitiikka on muutamien kohdalla edennyt, ei ole enää terveellä tasolla.
Kepulit juhlii niin kauan kun niillä on enemmistö kunnassa. Se, ja vain se, on asia joka ratkaisee. Minä uskon vakaasti ja moni muukin, että ilman Remestä kepun vallankeikaus olisi onnistunut. Se on turha vaahdota tuon tilintarkastusasian siivellä ,kun se ei johtanut yhtään mihinkään. Kepun rattaisiin olisi voinut heittää niitä kapuloita kymmeniä kertoja aikaisemmin, jos vain persujen taito olisi riittänyt.
Tai tehän vannotte Remeksen nimiin ja mitä sieltä olette saaneet. Naurunalaiseksi olette joutuneet koko porukka.
Ei johtanut yhtään mihinkään?? Keskustan riveistä lähti kaksi johtohahmoa, vanha kaarti tunnontuskissaan ei asettunut edes ehdolle vaaleissa joissa persut sai 7 valtuustopaikkaa ja sinua naurattaa?? Itsestäsihän sinä pellen teet noin tyhmiä puhumalla ja noin tyhmästi tulkitsemalla asioita.
Keskustan rivit on hajalla, se niistä juhlista. Ei Eero hauku uutta puheenjohtajaa lampaaksi eikä tee mitään muutakaan kun nuolee haavojaan takarivissä. Pesosen mielivalta jäi yhden kauden pituiseksi koska sai vahinkoa aikaiseksi keskustan maineelle enemmän kuin muut koko Kärsämäen historian aikana ja hinta on kova valtuustopaikkoja ynnäillessä. Nykyinen valtuusto on Kärsämäen viimeinen. Siinähän naurat vaikka itkua pidätteletkin. Keput löi itse kapulansa omiin rattaisiinsa vaikka muita siitäkin syyttelevät koska vastuuta ei ole ennenkään omista virheistä kyetty ottamaan. Eeron sanoja lainaten lampaita koko porukka.
Niin niin niin, mutta kun keput ovat edelleen vallan kahvassa eikä mikään ole muuttunut miksikään. Taitavalla pelillä keput olisi voitu siirtää syrjään. On aivan saman tekevää miten heidän rivinsä rakoilevat, jos he kuitenkin ovat vallan kahvassa seuraavat neljä vuotta. Koeta nyt ottaa orkasmisi tuon johtoajatuksesi kautta, mutta se ei auta yhtään mitään reaalipolitiikassa.
Sillä ole mitään merkitystä kuka siellä vallan kahvassa on kun kyseinen valtuusto on kärsämäen viimeinen. Jos valtaa käytetään kuten viime kaudellakin, kepuista lähtee lisää ihmisiä kävelemään ja remes marssittaa joukkonsa kokouksista pihalle. Siinä sinulle sitä reaalipolitiikkaa mille olet edelleen sokea.
JOS keput ei olisi nimennyt riveihinsä viime kaudella nousukkaita joilla kihahti valta päähän, keput saisi juntattua nykyisellä valtuustolla kielteisen päätöksen kuntaliitoksille mutta nyt se ei välttämättä onnistu. Uusi puheenjohtaja lestoineen ei hypi Eeron ja hänen juoksupoikiensa mukaan kuten viime kaudella. Reaalipolitiikkaa osa 2. Siitäkään ei tarvitse kiittää remestä vaan keput mokasi oman käsikirjoituksensa ja minkä takia? Merkityksettömän asian (tilintark.) takia jossa pääosaan ei noussut itse asia vaan miten keput sen hoiti. Keskustan puolesta valitettavasti kaikki mitä pyrittiin salailemaan, nousi keskustaa vastaan. Valitettavaa edelleen että kaikki kärsämäen rajojenkin puolella sai lukea keskustalaisten edesottamuksista eri lehdistä. Pää pois perseestä ja katse peiliin. Ei niin pienessä kylässä kuin kärsämäki pitäisi ryssiä asioitaan noin raskaasti puoluepolitiikan takia.
No keput töppäili mutta mitä sitten? Mitä siitä autta jankuttaa. Eivät töppäilleet tarpeeksi, koska ovat vielä niskan päällä. Jos Remes ei olisi alentamassa yhteislistan imagoa, niin keput olisivat jo piippuhyllyllä. Eli persut ne loppujen lopuksi töppäsivät.
Kai olette huomanneet, että Remes puuttuessaan tilintarkastajan erottamisasiaan, teki vain sen minkä luottamushenkilönä kuuluukin. Onko tämä asia persuille niin suuri saavutus, jos joku kerrankin tekee työnsä.. Ajatelkaapa asiaa. Eikö ole oikeastaan huvittava juttu. Tehdään uutinen asiasta, jos joku vaivautuu tekemään työtään. Semmosia ne nämä Kärsämäen persut ovat.
Kärsämäki laajenee.. ettekö tiedä että niin Nivala, Haapajärvi, Haapavesi, Pyhäntä ja Pyhäjärvi ovat pian kaikki Kärsämäkeä.. Ihan kuten Siikalatvalla on Piippola, Pulkkila, Kestilä ja Rantsila.. samalla tavoin..
http://yle.fi/uutiset/tilintarkastuksista_ilmiriita_karsamaella/6280613
http://yle.fi/uutiset/karsamaen_tilintarkastaja_saa_jatkaa/6386503
http://yle.fi/uutiset/kuntavaalit_karsamaen_vaalit_mielenkiintoisessa_tilanteessa/6350312