ihan urheilu liikkeesta. painot, voitelut ym pistettiin kuntoon. nyt olen varovaisesti aloitellut hiihtoharrastusta. kymmenisen kertaa joulun jalkeen. tätä ennen olen hiihtänyt reilu kymmenen vuotta sitten. nyt olen lukenut juttuja netistä ja tuli mieleen et olisiko sittenki pitänuyt aloittaa perinteisellä. onko vapaatyyli liian haastava aloittelijalle
Hei! ostin vapaantyylin sukset.
6
328
Vastaukset
Jos on jotain muuta luistelutaustaa, niin saattaa päästä nopeammin perusluisteluun kiinni kuin perinteiseen hiihtoon. Ihan sama opettelu tekniikassa on lähtee hinkkaamaan perinteisen tekniikkaa kohdalleen kuin luistelua.
Oma vaatimaton tuntuma on, että samalla keskinopeudella perinteinen ja luistelu vaatii yhtä paljon kuntoa (= mennään vastaavilla sykkeillä). Hitaasti luistelu vain on vaativampaa kuin perinteisen meno hitaasti. Tasatyöntö on olennaista perinteisessä. Luistelusuksilla tasatyöntö menee hivenen kevyemmin, kun puuttuu pito. Mulla pito ottaa päkiöille noustessa vähän kiinni, pieni jarrutus. Tekniikka vikaa..?
En ole luistelun asiantuntuja kun alle 500km hiihdettynä niillä, mutta pääsee sitä liikkeelle ennenkuin se eka 500km on hiihdetty :)
Maisemista se myös on kiinni millä hiihtää, aika monella molempi parempi :) Osa lähilenkeistä menee vain pertsalla ja toisinaan mukava vaihtaa luisteluun. Retkiluistimetkin saa kiinni niihin luistelumonoihin helposti... Pääsee vähemmällä työllä kevyesti.- niinpäääöå
No riippuu mikä on peruskunto. Onko maattu 10 vuotta sohvalla, onko ylipainoa ja kessu palaa. Vai onko eletty terveellisesti ja käyty lenkillä.
Noi on niin yksilöllisiä mikä on kenellekin liian rankkaa. No perinteinen on helpompaa, koska vauhtia on helpompi säädellä, kun taas luistelussa on pakko mennä tiettyä vauhtia että pääsee eteenpäin.
Perinteisellä kannattaa aloittaa.Aloittaja on jo kymmenen kertaa käynyt lenkillä eikä ole suksia myymässä, niin hankalin vaihe on jo ohitettu?? Kun on sopivasti palautumisaikaa, niin pääsee sitä heikompi kuntoinenkin alkuun.
Itse olisin pari vuotta saattanut sukset myydäkin ekan lenkin jälkeen, jos joku olisi tullut kysymään...- 281
No riippuu mikä on peruskunto. Onko maattu 10 vuotta sohvalla, onko ylipainoa ja kessu palaa. Vai onko eletty terveellisesti ja käyty lenkillä.
Noi on niin yksilöllisiä mikä on kenellekin liian rankkaa. No perinteinen on helpompaa, koska vauhtia on helpompi säädellä, kun taas luistelussa on pakko mennä tiettyä vauhtia että pääsee eteenpäin.
Ihan taas toisenlaista mieltä tuosta rankkuudesta. Itselleni luisteluhiihto on paaaaljon helpompaa kuin pertsa. Aikanaan noin kolmisenkymmentä vuotta sitten kun luisteluhiihto alkoi (Siitonen step jne) aloitin aktiivisen luisteluhiihdon harrastamisen, enkä sen jälkeen ole hiihdellyt kuin muutama sata km talvessa pertsalla ( lähinna vitikeleillä) Luistelu tasaisella on niin kevyttä suhteessa samalla vauhdilla hiihdettävään pertsaan ettei huvita muuta kuin luistella. Luistelu ylämäkeen on tekniikkakysymys, huonolla tekniikalla ei varmasti onnistu taloudellisesti, mutta ajan kanssa onnistuu hyvin.
- Juuri näin
Olisi pitänyt aloittaa pertsalla.
- Jarmilaine
Näistä saa olla montaa mieltä... Itse aloitin samoin yli 10v hiihtotauon jälkeen heti luistelulla ja en ole sitä katunut. Samana vuonna alkoi lopputalvesta kulkemaan (800km kohdalla) ja seuraavana vuonna rohkeasti Pirkan hiihtoon 90km himpun alle 15kmh keskarilla.
Luistelutekniikka on oltava kunnossa ja siihen on todellakin paneuduttava - ilmaiseksi ei saa mitään, kaikki pitää itse ladulla opetella !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121226
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1201101- 138993
- 96812
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten306787Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82704Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54626Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist49609Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592- 75514