Uusi tulokas

sanna41

Hei kohtalo toverit. Sain lopulta raahattua itseni lääkäriin muutaman vuoden kummallisten oireiden jälkeen. Paikallisalkuinen epilepsia diagnoosina. Ei onneksi niitä pelkäämiäni kasvaimia:). Nyt olen kuukauden syönyt apydania 900mg päivässä. Kohtaukseni pysyivät poissa melkein pari viikkoa (lukuisia dejavu-kokemuksia lukuunottamatta), nyt tulee melkein päivittäin ja tänään kaksi kertaa. Tällä viikolla olisi tarkoitus mennä labraan natrium ja muut arvot tsekkaamaan. Voikohan liian alhaiset Na arvot lisätä näitä kohtauksia?

Nyt hoitovapaalla kaikki vielä suht ok, mitä nyt seinät kaatuu päälle.Tulevaisuus tämän ajokiellon kanssa huolettaa todella. Täältä metsän keskeltä ei töihin oikein pääse muulla kuin omalla autolla:( Kuvittelin saavani lääkkeet ja parantuvani. Saadaankohan näitä kohtauksia pois. Niin eipä siihen kukaan voi vastata, mutta tukea kaipaan.

Mitenkä lekurit suhtautuvat sairasloman kirjoittamiseen tässä vaivassa. Meinaan, että jos kohtaukset saadaan pysymään poissa ja palailen töihin, sitten uuden kohtauksen ilmetessä saan taas ajokiellon. Njoo, aika sekavia ajatuksia ja pelkoja.

3

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -.-

      Ajokieltohan on vähintään sen vuoden verran edellisestä kohtauksesta. Itselle tuli lähtö työpaikasta epi-diagnoosin takia, koska töissä ei pärjännyt ilman autoa. Sairauslomaa kirjotettiin työsoppari loppuun, ja sitten alkoi uusien töiden haku. Tuli myös muutto maalta kaupunkiin. Ajokortin lähdöstä tulee kohta 6 vuotta, leikkaukseen olisi ilmeisesti lähtö syksyllä, eli itelläni tulee ainakin 7 vuotta ajokortitonta aikaa. Vuorotyö tekee tästä ajokortittomuudesta vielä vaikeampaa.

      Toivottavasti sulla kuitenkin lähtee lääkitys puremaan, ja saisit sen ajokortinkin takasin. Kyllähän sen elämän ilman korttiakin pakon edessä saa kulkemaan, mutta onhan se helpompaa omalla autolla.

      • Ajokiellosta uutta

        Viime vuonna tuli vähän muutosta ajokieltoon:

        Kun ensin on saanut esim. B-kortin ja sen jälkeen joskus saa uuden kohtauksen, ei tarvitse olla silti loppuelämää ilman ajokorttia. Nykyään saa hakea uuden ajokortin, jos on ollut välillä tuon tarvittavan vuoden verran (tai enemmän) ilman kohtauksia. Vielä edellisvuonna ja aikaisemmin ehtona oli, että yhdestä kohtauksesta kortti kuivumaan.


    • eräs gaijin

      Jotain kokemuksia: mulla tuli samalla lääkkeellä kaiken maailman ihmeellisiä oireita; nykinää, vapinaa, huonoa oloa, kohtaustuntemuksia jne. En voi sanoa mikä oli todellista mutta ainakin natrium tipahti ja varmasti osaltaan vaikutti olotilaan (tunsin huomattavaa fyysistä himoa suolaisia asioita kohtaan, eli arvot eivät tulleet yllätyksenä). Oman vaiheensa tekee varmasta kropan tottuminen lääkkeeseen, ainakin alussa nykinä-vapinat olivat voimakkaita enkä jaksa uskoa, että kaikki olisivat kohtausoireita. Mutta olen myös vakuuttunut, että Na-puutteella oli vaikutusta..no, se meni kuitenkin ohi pidemmän päälle.

      Ajokielto on ollut mullakin useamman kerran mutta takaisin tuo on aina saatu, eli siitä selviää v-tutuksella (itsellä helppoa, koska en autoa kaipaa). Jos olo on riittävän kamala, veikkaan ettet edes halua istua rattiin vaikka saisitkin. Toiv tasoittuu aikanaan.

      Mulla(kaan) ei ole saikkukokemuksia. Paitsi että pääasiassa suosittelevat töissä käyntiä vaikka läpi harmaan kiven. Ajokielto katvealueella on varmasti kenkkua mutten usko sillä saikkua saavan (ainakaan omien kokemusten perusteella; edes rajujen kohtausten jälkeen ei ole saikkua tarjottu:))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7152
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      88
      5341
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3420
    Aihe