Yläpohjan eriste

monna43

1990 rakennettu talo. Kävin tarkistamassa ja vähän "pöyhentämässä" yläpohjan eristys villaa, ja pelästyin ettei vain sisällä asbestia ja pölyttynyt keuhoihin? Jonkin näköistä puhallusvillaa siellä on, valkoista. Sisältääkö tällaiset puhallusvillat edes asbestia vai onko vain kovamateriaaleissa?

6

2365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ole huoleti

      Ei ole asbestia. Tai ei ainakaan pitäisi olla.Asbestin käyttö lopetettiin rakennusmateriaaleissa 1988. Nykyään asbestin käyttö on kiellettyä ja sen käsittely rajoittuu lähinnä korjausrakentamiseen.

      Lisää aiheesta löydät täältä http://www.tyosuojelu.fi/fi/asbesti

      Siellä kaiken järjen mukaan on puhallusmuodossa olevaa lasivillaa, kivivillaa tai selluvillaa. Jos rakenteessa on muovi on luultavimmin kyseessä kivivilla tai lasivilla.

      Lisää aiheesta löydät täältä http://www.tyosuojelu.fi/fi/asbesti

      Terveisin bioenrgianeuvoja.

    • eristäjä

      Jos eriste näyttää tarkemmin katsottuna koostuvan todella ohuista kuiduista, vähän kuin pienistä karvoista, niin on todennäköisesti joko lasi- tai kivivillaa.

      Jos taas tarkempi tarkastelu paljastaa eristeen olevan kuin jonkinlaisia hiutaleita, tai todella pienekse revittyä ja sotkettua paperia, niin sitten se todennäköisesti myös on ihan oikeasti revittyä paperia eli ns. "selluvillaa".

      Näkemättä parhaat veikkaukset mitä näin äkkiseltään tulee mieleen olisivat Paroc'in mineraalivilla (hieman vihertävää, melko harmaata) tai sitten selluvilla (harmaa). Ne lasivillat mitä olen nähnyt, ovat yleensä olleet keltaisia (esim. Isover).

      • eristäjä

        Ja olipa asbestia tai ei, niin tuskinpa ne muutkaan villat, olkoot ne sitten sellua, lasia tai kiveä, hirveästi terveyttä edistävät keuhkoihin ja hengitysteihin joutuessaan.

        Eli jos joutuu jossain yläpohjassa ryömimään, tai muualla eristeitä pöllyttelemään, niin suosittelen lämpimästi pölysuodattimien käyttöä. Ei siitä nyt varmaan keuhkosyöpää saa kerrasta eikä edes kahdesta, vaikka olisikin asbestia.. Mutta ihan varmasti on jokatapauksessa itsellekin mukavampi kun ei tarvitse parin päivän ajan yskiä villoja kurkusta.


    • 3090

      No keuhkosyöpä on takuuvarma. Äkkiä testamentti ja se on siinä... HEHHEH::::

    • Epäilevä tuomas

      "Jos rakenteessa on muovi, on kysymyksessä kivivilla tai lasivilla" Eikö muillä eristeillä laiteta muovia höyrynsuluksi?

      • eristäjä

        Sanotaan nyt vaikka näin, että oman kokemukseni perusteella puupohjaisilla (puru, selluvilla) ei tartte. Ja muoviset XPS't ja uretaanilevyt ovat itsessään höyrynsulku.

        Vaan eipä se höyrynsulun tarpeettomuus toki mitenkään sen laittamista estä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      99
      4826
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      20
      2867
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2714
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1896
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1796
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      135
      1664
    7. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      152
      1570
    8. Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?

      Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin
      Sinkut
      111
      1521
    9. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      282
      1449
    10. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      94
      1380
    Aihe