London symphony: eloanor rigby

sibelius forever

10

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lennonkusee

      George Martinin mesteriteos.

    • Dhommi´

      Ei ole mikään mestariteos, kenenkään.

      Verratkaapa tätä Beatles-jengin lahjojen heikkoudesta paljon puhuvaa arragmenttia vaikka Mozartin 40-sinfonian finaaliin.

      Sen jälkeen taloutenne paranee, kun myytte kaikki Beatlesin albuminne ja krääsänne divariin tajuttuanne miten ahdasmielistä Beatlesin fanittaminen on.

      • sgsggsgsg

        Beatlesilla on tosiaan kysyntää. Ottaa näköjään päähän tämä tosiasia.


        Ilmeisesti kunnon materiaalin puutteessa pitää sinfoniaorkesterinkin tehdä epätoivoisia vetoja ja esittää Beatlesia. Saahan tämäkin kuulioita enemmän kuin vakio-ohjelmisto.

        Sekä vähemmän rajoittuneista klassisen kuulijoista että muista musiikin ystävistä.


    • voe äeti

      Kyllä; sana "ahdasmielinen", kuvaa dhommitextaajaa aika täydellisesti...onnea!..löysit oikean sanan.......................heh...

    • 13 + 2

      "Verratkaapa tätä Beatles-jengin lahjojen heikkoudesta paljon puhuvaa arragmenttia vaikka Mozartin 40-sinfonian finaaliin. ":taas kerran älämölösi dhönni'.

      Mutta, miksi sitä Eleanor R-laulua ei saisi verrata johonkin Mozartin lauluun?

      Arvaan, koska Mozartin laulut ovat ihan yhtä hyviä tai huonoja, siksi.

      Kun lauluilla on omana taidemuotonaan omat lainalaisuutensa ja juuri siksi Mozartin laulut ovat jokseenkin samanlaisia kuin Beatlesin laulut, paitsi että Mozartilla melodiat on yleensä huonompia ja soinnutus on yksinkertaisempaa.

      Laulu kun on laulu, ja joku vitjun turhanpäiväinen orkesteriteos on vitjun turhanpäiväinen orkesteriteos.

      "Sen jälkeen taloutenne paranee, kun myytte kaikki Beatlesin albuminne ja krääsänne divariin tajuttuanne miten ahdasmielistä Beatlesin fanittaminen on." mökelsi vielä dhönni.
      Siis dhönni syyttelee muita ahdasmielisyydestä. Se on viikon paras huuli täällä.

      • Dhommi´

        Olette todella ahdasta porukkaa: kuuntelette pelkkää amerikkalais-peräistä kaupallista, markkinatalouden ehdoilla sävellettyä roskapopulaaria.

        Minä tunnen kyllä Beatlesin, ja voin sanoa, että se on todella heikkoa laulumusiikkia verrattuna vaikka Mozartin ja Schubertin laulumusaan.

        Lisäksi sekä Mozart että Schubert sävelsi suurenmoisia aarioita, jotka niin ikään voittavat kaiken populaarimusiikin helposti. Lisäksi he sävelsivät sinfonioita, konserttoja, kvartettoja, trioja, oktetteja, sonaatteja eri soittimille, messuja, ja KAIKKI nämä ovat pidempiä kuin laulut - kestävät puoli tuntia, tai kolme tuntia.

        Joten ottakaa nyt aivot käyttöön ja lopettakaa popin palvonta. Säveltaide palkitsee!


      • i feel fine
        Dhommi´ kirjoitti:

        Olette todella ahdasta porukkaa: kuuntelette pelkkää amerikkalais-peräistä kaupallista, markkinatalouden ehdoilla sävellettyä roskapopulaaria.

        Minä tunnen kyllä Beatlesin, ja voin sanoa, että se on todella heikkoa laulumusiikkia verrattuna vaikka Mozartin ja Schubertin laulumusaan.

        Lisäksi sekä Mozart että Schubert sävelsi suurenmoisia aarioita, jotka niin ikään voittavat kaiken populaarimusiikin helposti. Lisäksi he sävelsivät sinfonioita, konserttoja, kvartettoja, trioja, oktetteja, sonaatteja eri soittimille, messuja, ja KAIKKI nämä ovat pidempiä kuin laulut - kestävät puoli tuntia, tai kolme tuntia.

        Joten ottakaa nyt aivot käyttöön ja lopettakaa popin palvonta. Säveltaide palkitsee!

        Eli klassista materiaalia olisi... Silti LSO päätyy soittamaan Beatlesia.
        Se on kovin mielenkiintoista.

        Ja moni muukin sinfoniaorkesteri, kuten tiedämme ( seuraavaksi D sanoo ettei kukaan koskaan ole soittanut, mikä häneltä on tässä ketjussa unohtunut).


    • Ukkomies

      Mitä oikein höpötät?

      Tähän päivään mennessä et ole kuunnellut mitään klassista ja tuot esille jonkin yksittäisen LSO :n ohjelmistoon kuuluneen osan. Vain idiootti haluaa tulkita asian niin, että nostaa Beatles"ohjelmiston" esille, vaikka orkesteri esittää oikeasti klassista ohjelmistoa yli 95 % :sesti.

      Tekisit asiat edes yhtenä päivänä vuodesta toisin: perehtyisit todelliseen ja aitoon musiikkiin ilman nuorisolle suunnatun kaupallisuuden väistämätöntä pakkopaitaa. Meille kaikille enemmän kuin läpeensä tuttuja Beatles -pikkulauluja ehdit kyllä kuunnella riittämiin - jos siis vielä sen jälkeen jostain syystä haluat niin tehdä.

    • Dhommi´´

      "Meille kaikille enemmän kuin läpeensä tuttuja Beatles -pikkulauluja ehdit kyllä kuunnella riittämiin - jos siis vielä sen jälkeen jostain syystä haluat niin tehdä."

      Beatles-fanaattisuus vähenee kun oikeaan musiikkiin pääse sisään.

    • oåiksertaojgh

      AAAAA... Look at all those lonely people...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      23
      4173
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      223
      3744
    3. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      40
      2704
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      24
      2689
    5. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      99
      2681
    6. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      9
      2609
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2406
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      40
      2374
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2306
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    Aihe