Beckerin Professional 50

BR.

Vertailin tuossa joulun alla navigaattoreita, niiden ominaisuukksia ja kasullisia optioita (joilla varsinaisesti se raha tehdään). TomTom tuli hylättyä ihan ensimmäisenä sen kalleuden vuoksi ja siksi, että se itse tekee omat karttansa. Muuta kun näyttävät Navteqin karttoja, on tilauspohja sen verran suuri.

Seuraavaksi vertailin laskentanopeutta, muistettuja reittejä, mahdollisukksia reiteille eri ajoneuvoilla, taloudellisten reittien vaihtoehtoja, maksullisten teiden välttämisisä jne. Kolmantena kriterinä oli sateliittien määrä, muistin määrä, Itä- ja länsieuroopan kartat jne.

Ja parin päivän harkinnan jälkeen valinta kohdistui otsikon malliin. Hintakin oli vielä ihan siedettävä 196e, jos sitä vertasi TomTomin vastaavilla ominaisuuksilla olevaan malliin 680e tai Garminin 740e.

No, saimpa navigaattorin postista ja aloin käyttämään sitä. Ja täytyy sanoa että se on todella tarkka. Parin metrin tarkkuudella se tietää missä auto on. Oletusarvolla että antennijohto on kojelaudan poikki, ei sykkyrällä siinä keskellä.

Ja ohi ajetun reitin uudelleen laskenta on luvattu 2s. Eikä se intä kääntymään takaisin kovin pitkään.

Ja kuinkas sitten kävikään... Joulun jälkeen astui alennusmyynti heti voimaan ja nyt kyseisen navigaattorin saa 20e halvemmalla. Jos joku haluaa tilata navigaattorin ikuisilla karttapäivityksillä niin tästä linkistä sen saa. Ja tammikuussa vielä alennettuun hintaan:

http://shop.mobilenavigation.mybecker.com/Aktionen/Aktionspreise/Becker-Ready-50-LMU.html

Ei huono, ei lainkaan. Nyt sitten topologisia karttoja siihen tallettamaan.

3

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eisevaanpelaa.

      Ei ole hyvä tuommonen Bekkeri, siihen ei saa näitä muita karttoja millään, kun kaikki erikoiset on tehty Garminille, kuten uudet ilmaiset maastokartat. Itsellä on vanha Nuvi ja laitoin siihen ilmaiskartat ja nyt se käy marjastus gepsistä. Olis kyllä kannattanu miettiä muita vehkeitä ennenkuin tuohon Bekkeriin sorruit, pian sä olet täällä kyselemässä että mistä saa kamerat ja mistä kartat ja miten tämä päivitetään, eikä kukaan osaa auttaa.

    • takkari

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      193
      11626
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5499
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2797
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2415
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1881
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1865
    7. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      14
      1839
    8. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1764
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1516
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1498
    Aihe