Mitä flexifueleille on tapahtumassa???

7+1

21

552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M of U

      Taitaa olla liiaksi moottori- ja suutinongelmia. Öljynvaihtovälikin pitää puolittaa bensamoottorisesta. Ei soveltunut villin Pohjolan oloihin, mutta toimii erinomaisesti Brasiiliassa.

    • eDrive1
    • Halpaa alkoholia

      Öljyn hinnan noustessa ja saatavuuden vähentyessä muut nestemäiset polttoaineet tulee korvaamaan öljypohjaisen bensiinin. Synteettinen bensiini voisi olla yksi vaihtoehto, mutta sen valmistaminen tulee monin verroin alkoholia kalliimmaksi. Halvan hinnan takia alkoholi tulee olemaan yksi tulevaisuuden polttoaineista. Jätealkoholin valmistaminen on myös luontoystävällistä, koska se ei saastuta luontoa verrattuna jätteen kaatopaikoilla hajoamiseen tai jätelaitoksessa polttamiseen.

      • Totta. Voipi olla että tulevaisuudessa etanolin tuotanto kasvaa ja hinta laskee (näin käy varsinkin kun selluetanolin tuotanto alkaa teollisesti). Silloin osa etanolista saatetaan käyttää nykyisen kaltaisen bensiinin polymerisointiin.

        Alkoholeista ja esim. nestekaasusta voidaan jo nykytekniikalla tehdä bensiiniä joka sopii myös vanhoihin autoihin, mutta toistaiseksi se on liian kallista.


    • 326647724262

      Eiköhän se syy ole ettei niitä saada myytyä tarpeeksi. Pitäis olla huomattavasti halvempaa ajella e85 polttoaineella ennen kuin noiden myynti lähtis nousuun, nykyään ero ei taida olla niin suuri. Vaikka e85 on selvästi halvempaa, sitä kuitenkin kuluu enemmän.

      Lisäksi flexifuelautoilla ei taida olla myyntihinnassa mitään suuria verohelpotuksia, ainakin hinnastoissa maksavat suurinpiirtein samanverran kuin bensa-autot.

      Ja niitä e85 asemia on todella harvassa suurimmassa osassa Suomea.

      Näiden asioiden takia minä en ostaisi flexifuelia.

    • DGC

      Jos flexifuel maksaa saman verran kuin bensa-auto niin miksi sitä ei ostaisi? Kahdesta saman hintaisesta autosta se bensa-auto on kuitenkin huonompi koska sillä ei voi E85:llä ajaa. Eikä flexi ole mitenkään huonompi bensakäyttöisenä.

      Sen sijaan, sitä miksi niitä katoaa markkinoilta, en osaa sanoa. Suutinongelmiin en oikein usko, minun halpisrelluni suuttimet kestävät valmistajan mukaan jopa metanolia.

      • vvt-i

        samaa mieltä.

        Esim Fordilla 1.6 FFV poistuu myynmistä mutta samaan lohkoon perustuva 1.6 bensa pysyy myynnissä. 2-litraisen suhteen sama juttu. Olisi ollut loogisempaa vetää myynnistä bensamallit.


      • Metanolirenu

        Onhan Renault yksi myydyimmistä metanoliautoista maailmassa (lue:Brasiliassa).


      • Jätealkoholi
        Metanolirenu kirjoitti:

        Onhan Renault yksi myydyimmistä metanoliautoista maailmassa (lue:Brasiliassa).

        No on siinä metanoliakin mitä prosessissa muodostuu, mutta etanolia se on nykyisin pääasiassa. Mutta toimii se auto metanolillakin vaikka se vähän hankalampi polttoaine onkin. Mutta onhan monissa maissa jätealkoholia lisätty hiukan polttoaineeseen jo iät ajat, ja jätealkoholissa metanolia saattaa olla runsaastikin.


      • Metanolirenu kirjoitti:

        Onhan Renault yksi myydyimmistä metanoliautoista maailmassa (lue:Brasiliassa).

        Brasiliassa käytetään nimenomaan etanolia (tuotanto sokeriruokosta halpaa)


    • Kaikki on flexifuel

      Yleisestikin uudet autot toimii hyvin vaikka polttoaineessa olisi alkoholia noin puolet tai enemmänkin. Autot ovat siis käytännössä flexifuel autoja. Onkin oletettavaa että jo lähiaikoina suurin osa autoista on flexifuel autoja ja varsinaisesti erillistä flexifuel autotyyppiä ei tarvita.

    • Niimpä niin

      Suurin osa 2001 ja uudemmista autoista on valmistusmateriaaleiltaan E85 kelpoisia. Ja moni toimiikin kevyellä kuormalla hyvin E85 polttoaineella, mutta suurilla nopeuksilla ja kiihdytyksissä päästöt eivät pysy sallituissa rajoissa. Osa autoista on muunnettavissa E85 polttoaineelle sopåiviksi vain ohjelmaa päivittämällä, mutta suureen osaan on vaihdettava isommat suuttimet ja ohjelman päivitys.

      • 11+11

        tuo auton muutaminen e85:lle on vähän turhan työläs homma. Muutoskatsastus ja päästömittaukset maksavat jopa tuhansia euroja.


      • Ei muutostyötä
        11+11 kirjoitti:

        tuo auton muutaminen e85:lle on vähän turhan työläs homma. Muutoskatsastus ja päästömittaukset maksavat jopa tuhansia euroja.

        Jos muutostyötä ei tee, niin onko tarvis muutoskatsastaa, jos alkaa autossa käyttämään E85 polttoainetta ja menee katsastuksesta läpi.


      • DGC
        Ei muutostyötä kirjoitti:

        Jos muutostyötä ei tee, niin onko tarvis muutoskatsastaa, jos alkaa autossa käyttämään E85 polttoainetta ja menee katsastuksesta läpi.

        Eipä ole tarvetta eikä siinä ole mitään vilpillistä. E85 on lainsäätäjän mielestä bensaa siinä missä E5 ja E10:kin. Hyvä jos sellaisenaan toimii E85:llä ja jotkut autot taitavat toimiakin. Ja jos ei virallisisa paperitöitä oteta huomioon, niin auton muuttaminen E85-viritetyksi ja takaisin vakioksi on sen verran pieni homma (15min per suunta) että katsastusta varten voi tietysti ottaa muutosvehkeet pois. Riippuu tietysti miten se on toteutettu, minä otin tämän asian huomioon suunnitellessani virityspalikoiden asennusta. Se tosin menee kyllä sitten jo vilpillisen puolelle mutta niin menee melkein kaikki vähäpäästöisen viritys ja onhan noita tuuningeja muitakin.


    • re85:lla ajava

      Kyllä volkkarilla näkyy edelleen olevan mallistossa multifuel eli etanoli autoja.

      • Kumpi paree

        Myös Volvolla näyttäisi olevan flexifuel moottorilla varustettuja autoja tarjolla.


      • t4g4h3h35h3
        Kumpi paree kirjoitti:

        Myös Volvolla näyttäisi olevan flexifuel moottorilla varustettuja autoja tarjolla.

        Mitä niillä e85 autoilla tekee kun polttoainetta ei ole saatavilla suurimmassa osassa Suomea? Ensin jakeluverkosto, sitten voisi erityyppistä polltoainetta käyttävän auton myyntikin lähteä nousuun.


      • grwhrhsh
        t4g4h3h35h3 kirjoitti:

        Mitä niillä e85 autoilla tekee kun polttoainetta ei ole saatavilla suurimmassa osassa Suomea? Ensin jakeluverkosto, sitten voisi erityyppistä polltoainetta käyttävän auton myyntikin lähteä nousuun.

        Ja jakeluverkosto ei tarkoita 1kpl asemaa/maakunta.


      • DGC
        t4g4h3h35h3 kirjoitti:

        Mitä niillä e85 autoilla tekee kun polttoainetta ei ole saatavilla suurimmassa osassa Suomea? Ensin jakeluverkosto, sitten voisi erityyppistä polltoainetta käyttävän auton myyntikin lähteä nousuun.

        Pääkaupunkiseudulla on ihan toimiva jakelu. Jos ei nyt joka nurkalla niin monien ulottuvilla kuitenkin. Itse en yleensä joudu ajelemaan E85:n perässä vaan tankkaan aina kun asema sattuu kohdalle. Ja jos ei joka hätään löydy E85:ttä niin bensaa saa aika monesta paikasta.

        Paljonko flexifuelin ja bensa-auton hintaero nykyään on niillä myyjillä joilta flexejä vielä löytyy? Pari vuotta sitten kun Fordilla oli vielä flexejä myytävänä, hintaero oli suurinpiirtein sen verran mitä flexissä vakiona ollut lohkolämmitin olisi maksanut bensa-autoon lisävarusteena. Etanolin käyttömahdollisuus oli siis käytännössä ilmainen bonus jonka sai käyttää tai olla käyttämättä.


    • FLD-558

      Toisessa maailmansodassa oli pulaa bensiinistä, niinpä sitä alettiin valmistamaan muun muassa vaatteista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3879
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3495
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3328
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2638
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      118
      1553
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1506
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1076
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1016
    Aihe