nuoremman Vanhasen vastuusta

äly-ukko

20. vuosisadalla kehittyi kaksi yhtä epäinhimillistä hallintojärjestelmää – kommunismi ja natsismi, joiden molempien lopputuloksena oli miljoonia uhreja.

Natsismin tuhoutuminen toisessa maailmansodassa mahdollisti sen rikosten tutkimisen, tuomitsemisen. Kommunistinen järjestelmä on luhistunut, mutta vastaavaa kansainvälistä tuomiota ei vielä ole julistettu.

Pääministeri Vanhasta on vaadittu eroamaan, koska hänen isäsnsä lausuntoja ovat käyttäneet hyväkseen erilaiset natsimieliset ryhmät.

Pitäisikö ne ministerit erottaa, joiden vanhemmilla on kytköksiä kommunisteihin? Esimerkiksi Erkki Tuomiojan äiti Hella Wuolijoki oli kommunisti ja antoi erilaisia hyvinkin räväköitä lausuntoja?
(Tämä vertaus on sikäli ontuva, että Tatu Vanhanen ei koskaan ole ollut natsi.)

3

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sologdin

      Erkki Tuomiojan äiti oli Vappu o.s. Wuolijoki ja tämän äiti Hella.

    • rpu

      TV:n myöhäisuutisissa Erkki veti eri linjaa
      Filatovin kanssa suhtautumisessa Vanhasen
      "syyllisyyteen" isänsä haastatteluun.

      Filatov kun yhä edelleen jankutti, että
      "olisi pitänyt sanoutua irti"

      työministeri ei ole hoitanut työttömyyttä
      ja yritti kai nostaa profiiliaan tällä tavoin

      mitähän Wiljami ja K.K. Filatovin lausumista
      ajattelevat?

      • Samoja paskoja

        Lipposnuolijoita kaikki kolme.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      55
      2537
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1682
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1640
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1525
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1508
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1198
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1041
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1012
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1002
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      954
    Aihe