Nuorin lapsemme ja hänen puolisonsa ovat kiinnostunee ostaa meiltä omakotitalo, joka on ollut lapsuudenkoti tyttärellemme.
Meillä on kaksi vanhempaa lasta, jotka ovat olleet jo omillaan kauan ja molemmilla on omat talot, joten he eivät ole kiinnostuneet tästä talosta.
Miten voimme menetellä hinnoittelussa ja minkälaisia veroseuraamuksia heille mahdollisesti tulee. Saavatko he valtion myöntämää ensiasuntoetua?
Selventäkää joku asiaan perehtynyt, kiitos.
Talon myynti tyttärelle ja vävylle.
4
451
Vastaukset
- Toivononnea
Soita verotoimistoon. Selvitä, kuka hoitaa asiaa. Keskustele ja toimita talon tiedot. Pyydä veroviranomaista sitovaa maksullista ennakkakkopäätöstä. Joutuu maksamaan 75%. markkinahinnasta. Hoida muille sisaruksille osuudet alennuksesta. Ongelmana aina on sisarukset, ei veroviranomainen.
- Engineer Brains
Miksi että myisi taloa heille käypään hintaan jolloin nuoripari hyötyisi ensiasunnon ostojina varainsiirtoverosta joka kiinteistökaupassa taitaa olla 4%.
Tämän jälkeen jaatte sopivaksi katsomanne summan jokaiselle lapsellenne velkakirjalla. Verottajan pitäisi hyväksyä kolme ensimmäistä vuotta ilman lyhennyksiä. Lyhennysten seuraaminen on täysin teidän hallinnassanne. Aina voi lainata rahat uudelleen. Näin ei tule lahjaveroseuraamuksia. Testamentissa pitää lainat mitätöidä niin ne eivät jää kuolinpesää rasittamaan. - oikaisu1
Sillä myykö asunnon käypään hintaan tai yli 75% käyvästä hinnasta ei ole merkitystä ensiasunnon osatjien varainsiirtoverohyötyyn.
- Jossakin on asuttava
Missä aiotte itse asua?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3514098Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1293645Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku82363- 1181769
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181738Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei81540Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241379Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1381118Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481020Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79915