Löysin vaarin vanhoja sodanaikaisia kiväärinpatruunoja ja tyhmyyksissäni runnoin yhden niistä hirvikiväärini patruunapesään. Oli vissiin väärää kaliiberia, kun nyt kuti ei irtoa sieltä ei niin millään! Mikäs nyt avuksi?
Onko Ikaalisissa hyviä aseseppiä, jotka sais ton kudin irtoamaan?
Onko Ikaalisissa hyviä aseseppiä, jotka sais ton kudin irtoamaan?
Vastaukset 20
Vanhimmat
Saattaa olla mutta on toinen asia tekevätkö he mitään aseesi vuoksi, sillä siinä on jonkinmoinen räjähdysvaara vanhoja hapettuneita patruunoita poistaa piipusta.
Jos apua et saa ja olisi turvallinen paikka niin paineilma laitteella on saatu erilaisia tukoksia putkista pois antamalla paineiskuja sulkuventtiilin avulla.
En kehoita kokeilemaan sillä se toimiva patruuna lentää nalli edellä vaikka oliskin patruunapesän ja lukon väli täytetty pumpulilla tai vastaavalla.
Hengenvaarallista puuhastelua.
Tyhmyydestä voi tässä tapauksessa kärsiä koko ruumis.
Eiköhän Ikatan asesepät osaisi, eli varmaan kannattaisi sieltä kysyä.
Ainakin kahdessa edellisessä kotipaikassani ammattioppilaitokset korjaili kaikenlaista oppilastöinä: elektroniikasta autoihin, ihan sen mukaan mitä linjoja koulusta löytyi. En tiedä että onko täällä sama käytäntö, mutta kuvittelisin niin...
Äkkiäkös Ikaalisissa kuti irtoaa kunhan vaan löydät sopivat heput tähän hommaan.
Onkohan tässä nyt varmasti kyseessä kiväärinkudin irtoamisesta vai ihan jonkun muun kudin?
Eli ei nalli palanut......
Varmaan se patruunapesäkin on vaurioitunut tai sitten siiinä vaiheessa vaurioituu, kun se panos sieltä kaivetaan pois, tai patruuna lähtee kutina, kun sitä ronkitaan.
kyseessä siis luvaton ase ja patruunoita missä
Kuinka yleistä se on, että kuti ei irtoa eli nalli ei pala?
Kyllä se vanhemmissa suorissa on aika yleistä,että nalli ei pala.Tahtoo vaan vähän tussahtaa.
Entä paloikohan nalli el irtosiko kuti siinä yhdessä Ikaalista kohahduttaneessa tapahtumassa tässä taannoin? Siinä, mistä esim. Aamulehdessä uutisoitiin?
Lähinnä vanhassa suomi konepistoolissa oli sellaista vikaa, että panos saattoi mennä poikittain pesässä tai ongelma oli oikeastaan varsin yleinen, mutta tällaiset viat karsitaan jo pois alkuunsa, että erittäin harvinaista. Ei kannata alkaa tunkea luvattomiin aseisiin ihan mitä tahansa patruunoita, toleranssit ovat sen verta pienet näissä asioissa.
Mikä luvaton ase? Kuka sellaisesta on puhunut? Kyllä aseeseen lupa on. Ongelma on nyt vain se, että kuti ei irtoa.
Kuulin juuri, että joku ikaalilainen pätevä seppä saisi kudin irtoamaan. Kyseinen kaveri on valitettavasti kai siirtynyt Kylmäkoskelle. Onko tietoa tarkemmin, mistä hänet tavoittaisi?
Kyseleppäs pojan isältä, lienee 100 % demari.
Aseen piippua kannattaa hieroa pitkin, nautiskelevin liikkein. Aluksi hitaasti, sitten kiihkeämpään tahtiin. Välillä voi myös kosketella tukkia. Näillä eväillä itseltäni on ainakin kuti irronnut monet kerrat!!!
Tämän jälkeen kaadan piippuun aseöljyä sekä survaisen sinne piippurassin, joka tulee takapäästä ulos.
Tuntuu ihan ruotslaishomon julistukseslta, ennekuin kutili lentää sen homon naamalle
Vaimo irrotti kudin. Loppu hyvin kaikki hyvin.
Kyllä naisväki on ihan korvaamaton kudin irrottamisessa, ihmettelen ettet heti sitä keksinyt.