Netti katosi yhtäkkiä

Netti poikki

Eli heräsin eilen siihen että netti oli alhaalla, taas. Viimeksi oli mennyt 2 kertaa, tosin joskus 1-2kk sitten. Tuolloin netti palasi vielä samana päivänä. Netti on Sonera ja ennen ei ole pätkinyt yhtään. Yritin selvittää mistä johtuu:

- Soneran sivuilta ei löytynyt häiriötiedotetta joka selittäisi asian. Eli joko Sonera ei katkosta tiedä tai ongelma on omassa päässä
- Modeemin kakki valot palavat, lukuunottamatta ADSL-valoa, joka joko ei pala tai vilkkuu rauhallisesti.
-Kun hiiren pistää yhteyskuvakkeen päälle Windows 7 ilmoittaa "Ei nettiyhteyttä" ja mikäli clickkaan kuvakkeen pienen ikkunan auki (Missä näkyy kaikki käytettävissä olevat yhteydet) netti on "Yhdistetty" tilassa.
- Johtojen kytkeminen uudelleen ei auttanut, kuten ei myöskään toinen johto tai modeemin siirtäminen toiseen pistorasiaan.
- Googlettelun jälkeen päätin kokeilla cmd:hen tracert komentoa ja kone kertoi että kohdetta ei pystytty selvittämään (englanniksi "Unable to resolve target system name")

Osaatteko sanoa ylläolevan perusteella onko vika omassa päässä vai pitääkö ottaa yhteyttä Soneraan? Jotain niksejä joita voisi yrittää?

Tällä hetkellä 3g varassa.

1

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Morjesta "netti poikki"
      Mulla tuli tästä sinun kuvailemastasi tilanteestasi mieleen, että häikkä saattaisi olla modeemissasi ja siksi suosittelisinkin testaamaan toisella modeemilla myös tätä yhteyttä. Jos vaikka saisit kaverilta lainaan testaamisen ajaksi? Tai sitten kipaise kamun luona oman modeemisi kanssa testaamassa laitteen toimivuus tämän liittymässä.
      Jos tuosta testaamisesta ei tule ratkaisua ongelmaasi niin pirauta meijän Vikapalveluun (p.0206 90101) niin alamme tutkimaan missä se vika sitten oikein piilee. Pistetään se liittymän oikuttelu kuriin :)

      Lauren@SoneraPartio

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      2127
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      2042
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      13
      1561
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      62
      1372
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      50
      1339
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      855
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      90
      727
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      717
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      688
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      653
    Aihe