Ostin Mitsubishi electrikin ilmalämpöpumpun reilu 5 vuotta sitten. Alkusyksystä alkoi sisäyksikön laakeri pitämään ääntä, soitin firmaan joka sen aikoinaan asensi. He tilasivat laakerin ja tulivat sen sitten vaihtamaan. Vaihdosta laskutettiin 3 h laakeri. Meni viikko, aloin lämmittämään pumpulla vaan eipä tuottanut lämmintä. Soitin firmaan ja lupasivat tulla katsomaan. 2 viikon kulutettua tuli (korjaaja) joka touhusi 4 h ja lisäsi kylmäainetta. Pumppu tuotti lämpöä pari päivää ja otin taas yhteyttä k.o firmaan. Lupasivat lähettää miehen katsomaan, meni useampi vko, kun aas otin yhteyttä. Lupasivat hoitaa asian. Toisen firman asentaja kävi ja totesi kompressorin olevan rikki. Alkuperäinen firma lupasi selvittää asiaa kompressorin takuusta. Mitään ei taas kuulunut ja otin yhteyttä, he kertoivat että 5 vuotta mennyt ja voi voi. Pyysin korjausarviota vakuutusyhtiöitä varten. Taas odottelin, kunnes otin toiseen firmaan yhteyttä ja se tuli saman päivän aikana.
Valvooko kukaan tälläistä toimintaa, kaikki kyllä myy ja kehuu omiaan muttei todellista vastuun kantajaa oikein löydy! Olen asiasta kertonut kavereille ja he ovat kuulleet paljon samankaltaisesta toiminnasta.
Ensimmäisestä yhteyden otosta on kulunut aikaa pian 6 kk ja rahaa palanut 700€, eikä pumppu toimi vieläkään!
Valvooko kukaan tälläistä toimintaa, kaikki kyllä myy ja kehuu omiaan muttei todellista vastuun kantajaa oikein löydy! Olen asiasta kertonut kavereille ja he ovat kuulleet paljon samankaltaisesta toiminnasta.
Ensimmäisestä yhteyden otosta on kulunut aikaa pian 6 kk ja rahaa palanut 700€, eikä pumppu toimi vieläkään!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mulla on nyt pumppu pyörinyt 3,5 vuotta ilman ongelmia ja olen suunnitellut et sitten kun se hajoo niin ei järkeä korjata vaan ostaa uuden niin saa varmasti uusinta tekniikkaa.
Niin minäkin nyt tekisin, mutta vian piti olla pieni ja piti maksaa max. 200€, kun laakeri vaihdetaan!
Joko uskotte, että lämpöpumppulämmitys on uskonto. On uskon asia, että lämpöpumppu joku päivä maksaa itsensä takaisin.
Tähän on turha harakanpesien sönkätä mitään, että öljystä maalämpöön on säästänyt niin ja niin paljon.
Ka siehän se tiijät kerrostalon vuokrakopissas.....
Se laakerin vaihto, tunti työtä, matkat, laakeri 10 €. Tuonikäinen pumppu, ellei kylmäaineen vähyyttä, niin kotivakuutuksella uusi ulkoyksikkö. Vaihto 1,5 tuntia. Pumpun asentaa melkein kuka vaan, mutta korjaajia on harvakseltaan.
Uutta ulkoyksikköä ei saa enää ja kompressorin vaihto liian kallis/ työläs! Tämäkin (korjaaja) soitti jatkuvasti jonnekin ja kysyi neuvoa. Ko. Firmalla ei ole pätevää asentajaa jolla olisi sähkö/kylmäaine pätevyyttä, tätä en tiennyt silloin kun soitin sinne
Mikä malli ja kuka on maahantuoja?
Mitsubishi FA25VAH
Maahantuojaa en tiedä
FA25 on luotettava pumppu.Mallin valmistus on jo lopetettu. Sisäyksikön laakerivikoja on joitain ollut. Kompuravikaan en kyllä usko. Varaosia kyllä vielä saa, ulkoyksiköitäkin.
Täällä Mitsun FA25 meni kompura jo takuu aikana , ja kaksikertaa on vaihdettu sisäyksikön moottori, toinen takuuseen ja toinen omasta pussista. Muuten vielä pelittää.
Jos kompura menee rikki, on useimmiten syynä puutteellinen tyhjiöinti. Jää kosteutta putkistoon. Siis asennusvika. Moottoria ei tarvitse sisäyksikköön vaihtaa, vain etummainen laakeri, hintaa 5 ekeä ja tunnin työ.
Tarkoitatko että ennen kylmäaineen lisäystä pitää putket tyhjiöidä?
Itselläni sisäyksikön kitinä johtui puhaltimen moottorin laakerista. Liike vaihtoi koko moottorin. Aikaa meni noin 15 min. Muuten on laite ollut päällä noin seitsemän vuotta. Lämmintä tulee nytkin vaikka pihalla -20.
Ja aina se halvin tarjous ei ole paras ja kannattaa tarkkaan harkita millaiseta liikkeestä laitteen ostaa.
Kyllä vaan lämpöpumppujen asennus laskettiin tunarien käsiin..........
ja tyhmät maksaa...
Mitsusta jysähti 4vuoden käytön jälkeen kompressori eikä maahantuoja meinaa korvata takuuseen vaihtotyötä. Ainoastaan osat.
Mitsun laitteet hyviä,mutta valitettavasti muutamien yritysten takia menee maine koko merkiltä.Vanhojen säännösten aikaan kylmäluvat sai melkein kirjekurssilla ja sehän houkutteli alalle vaikka minkälaista helppoheikkiä joilla ei ole tekniikasta mitään tietoa.Vanhat yrittäjät jotka tehneet kylmä-alan töitä jo paljon ennen lämpöpumppuja on perillä myös vikojen etsinnässä ja siitä syystä kaikkein turvallisimpia ostopaikkoja.