ILP huolto/korjaus

vaikku69

Ostin Mitsubishi electrikin ilmalämpöpumpun reilu 5 vuotta sitten. Alkusyksystä alkoi sisäyksikön laakeri pitämään ääntä, soitin firmaan joka sen aikoinaan asensi. He tilasivat laakerin ja tulivat sen sitten vaihtamaan. Vaihdosta laskutettiin 3 h laakeri. Meni viikko, aloin lämmittämään pumpulla vaan eipä tuottanut lämmintä. Soitin firmaan ja lupasivat tulla katsomaan. 2 viikon kulutettua tuli (korjaaja) joka touhusi 4 h ja lisäsi kylmäainetta. Pumppu tuotti lämpöä pari päivää ja otin taas yhteyttä k.o firmaan. Lupasivat lähettää miehen katsomaan, meni useampi vko, kun aas otin yhteyttä. Lupasivat hoitaa asian. Toisen firman asentaja kävi ja totesi kompressorin olevan rikki. Alkuperäinen firma lupasi selvittää asiaa kompressorin takuusta. Mitään ei taas kuulunut ja otin yhteyttä, he kertoivat että 5 vuotta mennyt ja voi voi. Pyysin korjausarviota vakuutusyhtiöitä varten. Taas odottelin, kunnes otin toiseen firmaan yhteyttä ja se tuli saman päivän aikana.

Valvooko kukaan tälläistä toimintaa, kaikki kyllä myy ja kehuu omiaan muttei todellista vastuun kantajaa oikein löydy! Olen asiasta kertonut kavereille ja he ovat kuulleet paljon samankaltaisesta toiminnasta.
Ensimmäisestä yhteyden otosta on kulunut aikaa pian 6 kk ja rahaa palanut 700€, eikä pumppu toimi vieläkään!

16

7209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Panasonic NE9

      Mulla on nyt pumppu pyörinyt 3,5 vuotta ilman ongelmia ja olen suunnitellut et sitten kun se hajoo niin ei järkeä korjata vaan ostaa uuden niin saa varmasti uusinta tekniikkaa.

      • vaikku69

        Niin minäkin nyt tekisin, mutta vian piti olla pieni ja piti maksaa max. 200€, kun laakeri vaihdetaan!


    • 342

      Joko uskotte, että lämpöpumppulämmitys on uskonto. On uskon asia, että lämpöpumppu joku päivä maksaa itsensä takaisin.

      Tähän on turha harakanpesien sönkätä mitään, että öljystä maalämpöön on säästänyt niin ja niin paljon.

      • 7119

        Ka siehän se tiijät kerrostalon vuokrakopissas.....


    • k.asentaja

      Se laakerin vaihto, tunti työtä, matkat, laakeri 10 €. Tuonikäinen pumppu, ellei kylmäaineen vähyyttä, niin kotivakuutuksella uusi ulkoyksikkö. Vaihto 1,5 tuntia. Pumpun asentaa melkein kuka vaan, mutta korjaajia on harvakseltaan.

      • vaikku69

        Uutta ulkoyksikköä ei saa enää ja kompressorin vaihto liian kallis/ työläs! Tämäkin (korjaaja) soitti jatkuvasti jonnekin ja kysyi neuvoa. Ko. Firmalla ei ole pätevää asentajaa jolla olisi sähkö/kylmäaine pätevyyttä, tätä en tiennyt silloin kun soitin sinne


    • kaipio

      Mikä malli ja kuka on maahantuoja?

      • vaikku69

        Mitsubishi FA25VAH
        Maahantuojaa en tiedä


      • ilppi asentaja
        vaikku69 kirjoitti:

        Mitsubishi FA25VAH
        Maahantuojaa en tiedä

        FA25 on luotettava pumppu.Mallin valmistus on jo lopetettu. Sisäyksikön laakerivikoja on joitain ollut. Kompuravikaan en kyllä usko. Varaosia kyllä vielä saa, ulkoyksiköitäkin.


    • Mitsubishi FA25

      Täällä Mitsun FA25 meni kompura jo takuu aikana , ja kaksikertaa on vaihdettu sisäyksikön moottori, toinen takuuseen ja toinen omasta pussista. Muuten vielä pelittää.

      • tunareita

        Jos kompura menee rikki, on useimmiten syynä puutteellinen tyhjiöinti. Jää kosteutta putkistoon. Siis asennusvika. Moottoria ei tarvitse sisäyksikköön vaihtaa, vain etummainen laakeri, hintaa 5 ekeä ja tunnin työ.


      • vaikku69
        tunareita kirjoitti:

        Jos kompura menee rikki, on useimmiten syynä puutteellinen tyhjiöinti. Jää kosteutta putkistoon. Siis asennusvika. Moottoria ei tarvitse sisäyksikköön vaihtaa, vain etummainen laakeri, hintaa 5 ekeä ja tunnin työ.

        Tarkoitatko että ennen kylmäaineen lisäystä pitää putket tyhjiöidä?


    • Fd25?

      Itselläni sisäyksikön kitinä johtui puhaltimen moottorin laakerista. Liike vaihtoi koko moottorin. Aikaa meni noin 15 min. Muuten on laite ollut päällä noin seitsemän vuotta. Lämmintä tulee nytkin vaikka pihalla -20.
      Ja aina se halvin tarjous ei ole paras ja kannattaa tarkkaan harkita millaiseta liikkeestä laitteen ostaa.

    • lämp

      Kyllä vaan lämpöpumppujen asennus laskettiin tunarien käsiin..........
      ja tyhmät maksaa...

      • Pettynyt Mitsuun

        Mitsusta jysähti 4vuoden käytön jälkeen kompressori eikä maahantuoja meinaa korvata takuuseen vaihtotyötä. Ainoastaan osat.


    • Mitsuun tyytyväinen

      Mitsun laitteet hyviä,mutta valitettavasti muutamien yritysten takia menee maine koko merkiltä.Vanhojen säännösten aikaan kylmäluvat sai melkein kirjekurssilla ja sehän houkutteli alalle vaikka minkälaista helppoheikkiä joilla ei ole tekniikasta mitään tietoa.Vanhat yrittäjät jotka tehneet kylmä-alan töitä jo paljon ennen lämpöpumppuja on perillä myös vikojen etsinnässä ja siitä syystä kaikkein turvallisimpia ostopaikkoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      6019
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      47
      4015
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4003
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3763
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2958
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2547
    7. 33
      2329
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2244
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2131
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      449
      1844
    Aihe