Minulla on kaksi kilpikonnaa, mutta en tiedä miten niitä kuuluu ruokkia tai missä niiden pitäisi elää. Saatiin ne ilmaiseksi koska muuten ne olis tapettu. Laita mulle viestiä jos sulla olisi jotain terraariota tai muuta vastaavaa nurkissa, tai jos tiedät mitä niille syötetään kiitos:) puh. 0407019948
Moi kaikki!
kilpikonnnna
3273
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
No ensimmäiseksi sinun tulisi tietää onko kyseessä maa vai vesi/suokilpikonna? Ravintosuositukset vaihtelevat jonkun verran näiden välillä. Maakilpikonna taas tarvitsee kuivaterran ja vesi/suokilpikonnat akvaarion jossa on kuiva maa-alue lämmittelyä varten.
Osaisitkohan esismerkiksi etsiä netistä saman näköisen konnan kuvan ja laittaa linkin siitä tänne?
Meillä on 1 kilpikonna se on ollut meillä noin 10 vuotta (maakilpikonna).jos nämä kilpikonnat ovat samasta perheestä ne voi laittaa samaan terraarioon.Ihan varmuuden vuoksi sanon että puhun nyt maakilpikonnista.Eli ensin perus tiedot ne syövät porkkanaa,salaatin lehtiä,tomaattia,Apilan kukkia,voi kukkia,tietynlaisia lehtiä kannattaa myös antaa nutrobalia (kalsiumvitamiinia) ja kalkkikiveä.Ei saa antaa kiiviä,banaania,maitoa,leipää, eikä mitään sellaista.Terraarioon lamppu ja valaisin,ruokaastia (matala),sellainen juttu minkä alle voi piiloutua.Vettä ei tarvitse antaa erikseen jos annat salaattia tai jotakin hedelmää.
Hei! Käy herppi.net sivuilla etsimässä tietoa. Sieltä saat suomen asiantuntevimpia neuvoja ihan ilmaiseksi. Ja tosiaan siellä on omat osiot sekä maa- että suokilpikonnille.
Näihin edellisiin ohjeisiin jäi niin paljon aukkoja, että noilla ohjeilla hoidat konniasi väärin. Siispä käy kiireesti herpeissä katsomassa enemmän ohjeita. Näin nopeasti kuitenkin kerron, että molemmat kilpikonnatyypit tarvitsevat Uvb-lampun akvaarioonsa, muuten ne voivat todella huonosti ja niiden kilvet kasvavat väärin. Lamppu putää uusia noin vuoden välein. Suokilpparit ovat sekasyöjiä (liha ja kasvikset), maakilpparit pelkästään kasvissyöjiä! eli eroja löytyy
T: kymmenen vuoden herppiharrastaja