Minulla on kaksi kilpikonnaa, mutta en tiedä miten niitä kuuluu ruokkia tai missä niiden pitäisi elää. Saatiin ne ilmaiseksi koska muuten ne olis tapettu. Laita mulle viestiä jos sulla olisi jotain terraariota tai muuta vastaavaa nurkissa, tai jos tiedät mitä niille syötetään kiitos:) puh. 0407019948
Moi kaikki!
3
231
Vastaukset
- Tyttö nimeltä Vili
No ensimmäiseksi sinun tulisi tietää onko kyseessä maa vai vesi/suokilpikonna? Ravintosuositukset vaihtelevat jonkun verran näiden välillä. Maakilpikonna taas tarvitsee kuivaterran ja vesi/suokilpikonnat akvaarion jossa on kuiva maa-alue lämmittelyä varten.
Osaisitkohan esismerkiksi etsiä netistä saman näköisen konnan kuvan ja laittaa linkin siitä tänne? - 13vtyttötietää
Meillä on 1 kilpikonna se on ollut meillä noin 10 vuotta (maakilpikonna).jos nämä kilpikonnat ovat samasta perheestä ne voi laittaa samaan terraarioon.Ihan varmuuden vuoksi sanon että puhun nyt maakilpikonnista.Eli ensin perus tiedot ne syövät porkkanaa,salaatin lehtiä,tomaattia,Apilan kukkia,voi kukkia,tietynlaisia lehtiä kannattaa myös antaa nutrobalia (kalsiumvitamiinia) ja kalkkikiveä.Ei saa antaa kiiviä,banaania,maitoa,leipää, eikä mitään sellaista.Terraarioon lamppu ja valaisin,ruokaastia (matala),sellainen juttu minkä alle voi piiloutua.Vettä ei tarvitse antaa erikseen jos annat salaattia tai jotakin hedelmää.
- Konnatrio
Hei! Käy herppi.net sivuilla etsimässä tietoa. Sieltä saat suomen asiantuntevimpia neuvoja ihan ilmaiseksi. Ja tosiaan siellä on omat osiot sekä maa- että suokilpikonnille.
Näihin edellisiin ohjeisiin jäi niin paljon aukkoja, että noilla ohjeilla hoidat konniasi väärin. Siispä käy kiireesti herpeissä katsomassa enemmän ohjeita. Näin nopeasti kuitenkin kerron, että molemmat kilpikonnatyypit tarvitsevat Uvb-lampun akvaarioonsa, muuten ne voivat todella huonosti ja niiden kilvet kasvavat väärin. Lamppu putää uusia noin vuoden välein. Suokilpparit ovat sekasyöjiä (liha ja kasvikset), maakilpparit pelkästään kasvissyöjiä! eli eroja löytyy
T: kymmenen vuoden herppiharrastaja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1188245Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1017492Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot915669Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,905633Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194820Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1282601Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys592485Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81465Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71434Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa521315