Mitä mun kannattaisi tehdä..

Hmmm....

Mä en tiedä mihin suuntaan mun kannattaa lähteä kun valmistun. Olen niin vtun ahdistunut ja masentunut nykyiselle paikkakunnalleni :/ Etenkin kotona vanhempien kanssa asumiseen. Olen kotona aina suurinpiirtein raivona ja vain stressaantunut. Haluaisin omaa rauhaa ja omaa elämää. Mulle oman elämän rakentaminen on todella vaikeaa, ellei jopa mahdotonta jos rasittavat paapovat vanhempani asuvat samassa taloudessa jotka tekevät liikaa asioita puolestani :/ Mutta pelkästään kotona asuminen ei mua ärsytä.

Olen myös todella ujo ja epäsosiaalinen. Sen takia sosiaalisia tilanteita yritän vältellä liiankin paljon. Tuntuu että olen leimattuna tälläiseksi tänne missä asun nyt, ja siksi elänkin melko rajoittuneesti.

Mulla on monesti käynyt mielessä ja haaveillut jos muuttaisin uudelle paikkakunnalle niin yksin eläessäni olisin jotenkin vapautuneempi, itsenäisempi ja osaisin ottaa vastuuta elämästäni. Ja viimeistään silloin minun olisi myös pakotettava itseni tilanteisiin joihin mun tällähetkellä on kovin hankala mennä.

Mutta toisaalta mä en tietenkään ole varma voiko se 100% varmuudella muuttaa nykyistä tilannettani? Onko kenelläkään kokemuksia?

Jos muuttaisin saattaisin repäistä oikein kunnolla ja muuttaa jopa pääkaupunkiseudulle. Tai sitten fiksumpaa olisi muuttaa lähipaikkakunnalle.

Valmistun nyt keväällä. En todellakaan haluaisi hakea töitä täältä, muutenkin työtarjonta on älyttömän suppea. Mulla on mielessä että mä hakisin töitä toiselta paikkakunnalta, tai sitten menen opiskelemaan. Kämppä mun kuitenkin varmaan ensin pitäisi löytää.

Mitä mieltä te muut olette? Mitä te mun tilanteessa tekisitte?

3

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      Itse Ujoudesta ja epäsosiaalisuudesta kärsineenä voin sanoa että kannattaa ensiksi yrittää saada sosialinen elämä hallintaan sitten vasta muuttaa pois kotoa. Nyt se voi olla viellä helppoa ajatella että kun muutan pois kotoa muutan myös itseäni, se ei välttämättä mene niin. Mutta en halua lannisttaa kannattaa miettiä muuttoa viellä vähän kauemmin.
      Mihin haluasit muuttaa?

    • omakohtainen kokemus

      Kun olet nyt siinä tilanteessa missä kerrot olevasi niin jos et todella tiedä mitä teet niin ensin älä tee mitään ja rentoudu ja anna ajatusten vain mennä. Ole siinä missä olet ja jos tykkäät jaa viihdyt siinä niin hyvä. Jos kuitenkin jokin vetovoima vetää sua jonnekin muualle niin silloin tiedät mitä tehdä. Jossain vaiheessa sulle selviää ihan varmasti että mitä oikeesti haluat tehdä, kunhan olet itsellesi rehellinen etkä liikaa järkeile. Kuuntele sydäntäsi vaistojasi äläkä liikaa ala miettimään pitempiä suunnitelmia ja jossittelemaan että mitä jos. Mitään asiaa ei ikinä voi tietää täysin 100%lla varmuudella ja sitä sanotaan elämäksi. Kirjoituksestasi tulee sellainen olo että tiedät jo haluavasi muuttaa kauas pois, mutta haet siihen vahvistusta ulkopuoleltasi. Älä odota sellaisia vahvistuksia vaan tee niin kuin sinusta hyvältä tuntuu. Toimi ennen kuin annat pelkojesi jähmettää sinut. Jos et nyt tee mitä haaveilet niin voit myöhemmin katua sitä kun olet jämähtänyt vanhempiesi naapuriin asumaan. Haaveile ja toteuta haaveesi. Tartu tilaisuuteen äläkä kuuntele pelon ääniä tuli ne sitten itseltäsi tai vanhemmiltasi. Luota. Pärjäät kyllä, itsetuntosi kasvaa ja saatat olla jopa onnellisempi. Se mikä ei tapa, vahvistaa.

    • ritkit on olemassa

      Toisaalta jos et muualle muutettuasi saa itsestäsi irti tarvittavaaa rohkeutta ja energiaa, niin asiat menevät helposti vielä huonompaan jamaan. Silloin kun kaikki asiat on tehtävä itse, jaksoi tai ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1397
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1230
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      860
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      84
      693
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      668
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      656
    Aihe