.
No niin alkaa pudota omaan arvoonsa kullatut muistikuvat Suuresta Tsuhnasta
http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/jahtiystavat_kekkonen_ja_hrustsov_zavidovossa_1963_93772.html#media=91461
.
No niin alkaa pudota omaan arvoonsa kullatut muistikuvat Suuresta Tsuhnasta
http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/jahtiystavat_kekkonen_ja_hrustsov_zavidovossa_1963_93772.html#media=91461
.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Aijai..ai..jai.
Se oli aikaa se.
Adjutantti veti pusikkoon villisian hännästä, ja nämä urhot sitten ampui sinnepäin.
Adjutantti veti sian näköiselle. Sitten kuului " hurraa..hurraa " " osuma "
Ja veljet otti kaatoryypyt.
Hyvin Urkki hoiti Neuvostoliiton.
Siksi olemme näin osaavia ja hyvinvoipia...nii kuka onkaan ?
Voisimme tässä vaikka huutaa kolmikertaisen eläköön huudon Kekkoselle.
On sen ansainnut 100x.
Eläköön...eläköön...eläköön..
Osmium ja känä kans mukaan
Eläköön...eläköön...eläköön..
Kekkonen solahti joukkoon vaivatta ja tiesi, että näissä tilanteissa käydyt keskustelut olivat mitä tärkeintä ulkopolitiikkaa.
Näiden syvästi henkilökohtaisten suhteiden ansiosta Kekkosta alettiin ”naapurissa” pitää lähes omana miehenä. "Niin kauan kuin Kekkonen pysyy Suomen johdossa, tulemme silmät kiinni luottamaan Suomeen", Hruštšovin kerrotaan sanoneen.
Zavidovo tuli suomalaisille sittemmin laajemmin tutuksi paikannimeksi toisessa yhteydessä. Vuonna 1972 julkisuuteen vuosi muistio Suomen EEC-vapaakauppasopimukseen liittyvistä keskusteluista, joita Kekkonen oli muutamaa kuukautta aiemmin käynyt luottamuksellisesti Zavidovossa - nyt Leonid Brežnevin kanssa.
Halonen oli Neuvostoliiton #"miehiä "
Muistetaan miten olivat Stalinistit silloin Suomen länteen yhtymistä vastaan.
"Länteen yhtyminen" ei ole ollut Suomen edun mukaista myöhemminkään, niin kuin nyt pitäisi jo useimmille suomalaisille olla selvää.
Siperia se paikkamme vai mitä "taneli "
Siellä niitä Vladimirejakin
.
Myöskin SED ja Berliinin muurin miinakenttä, historiaa vain
.