Kysymyksiä akaattikotiloista.

kotilofani

1. Virtsaavatko akaattikotilot?

2. Muistan lukeneeni jostain, että akaattikotilot rakastavat paperia, siis että ne syövät sitä todella mielellään. Onko tämä totta ja jos on, niin onko siitä akaattikotiloille jotain haittaa, että ne syövät paperia?

3. Minulla on 3 akaattikotiloa. Ne ovat eläneet koko ikänsä samassa terraariossa, joten niiden hoito, olosuhteet ja ruokinta on samanlaisia. Mielestäni hoidan niitä hyvin. Terraario on 63-litrainen, siellä on pohjalla märkää turvetta, seepiansuomu ja vaihtelevasti erilaisia ruokia, esimerkiksi kurkkua, tomaattia, paprikaa, kesäkurpitsaa, herkkusieniä ja muita kasviksia, hedelmiä ja marjoja. Noin 2 viikon välein annan niille kostutettua kalan hiutaleruokaa kostutettuna, että ne saisivat proteiinia. Kotilot ovat olleet minulla noin puoli vuotta. 2 niistä on kasvanut hyvin ja ovat jo melko isoja, mutta yksi on vielä kovin pieni eikä ole kasvanut paljon. Miksi se yksi kotilo on selvästi pienempi kuin ne kaksi muuta, vain vähän reilut puolet näiden kahden isomman koosta?

3

423

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jartsinikkari
    • jemelin kotilot

      Käykää jemelin kotilot sivulla siellä juttua kotiloista

    • Kotilo fani

      Moi, joo eli
      1)kotilot ei virtsaa vaikka kyllä juovat vesi jonka ne juo menee "lima"eristeen mukaan
      2)kotiloille ei missään nimessä voi antaa paperia vaikka siitä pitäisi mutta jos ne syö paperia se voi tuhota kotilon varsan kun se ei pysty ulostamaan sitä.
      3)joka kotilo kasvaa omaa tahtiaan kuten ihmisetkin joten ei hätää paitsi jos koko on älyttömän suuri on syynnä varmaan sisäsiittoisuus.
      :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      861
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      92
      828
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      706
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      2
      664
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      541
    7. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      529
    9. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      61
      523
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      496
    Aihe