Elikkä miten kannattaa menetellä vuokra-asunnon etsimisessä kun puolisolla luottotiedot menneet? Ulosotossa hänellä ei mitään ole mutta merkintä löytyy. Itselläni puhtaat tiedot. Takuuvuokraan olemme valmiit laittamaan vaikka kolmen kuukauden vuokran. Muutenkaan muutto ei ole ns. rahasta kiinni mutta ainut ongelma on tuo luottomerkintä. :/
Onko järkevintä hakea asuntoa "yksin" ja raapustaa vuokrasopimukseen vain oma nimeni...? Olisi varmin tapa mutta mites jatkossa kun asunnossa kumminkin asuu kaksi henkilöä? Tuleeko ongelmia jatkossa?
Mieli tekisi hakea yhdessä asuntoa mutta taitaa olla suora hylkäys ainakin välitysfirmoilta, kun kumminkin ensitöikseen tiedot tarkistavat. Toivottavasti jollakin kokemusta vastaavasta tilanteesta!
Asunnon vuokraus kun toisella luottotiedot menneet?
2
4820
Vastaukset
- oooLasPalmas
Haet itse asuntoa. Kun sen saat, saat päättää ihan itse ketä itsesi lisäksi siinä asuu. Vai meinaatko, että kun sinkkutyttö löytää itsellensä elämänkumppanin ja hän muuttaa saman katon alle, tulisi vuokrasopimus joten uusia? Siihen riittää pelkkä ilmoitus, jotta esim. vesimaksut saadaan päivitettyä.
- luottotiedot_on
Olin itse samassa tilanteessa kesällä. Avomiehellä maksuhäiriö, minulla puhtaat tiedot. Vanhasta vuokrakämpästä piti lähteä, kun omistaja myi sen (syy ei siis ollut meissä). Mietittiin, tuleeko ongelmia, mutta pohdittiin sitä, että enpä olisi yksinkään näyttänyt kovin hyvältä hakijalta, kun kuitenkin haussa oli n. 50-neliöinen (joista joutuu pääkaupunkiseudulla siis pulittamaan väh. 900-1000 euroa kuussa, ellei siis tuurilla saa kaupungin asuntoa). Saatiin kuin saatiinkin ihan kiva ja edullinen vuokrakämppä, joka oli vielä yksityisen välittäjän välittämä (tosin omistajana ei yksityishenkilö, vaan iso yritys).
Tuttavapiirissä on muutama muukin tällainen pariskunta. Ovat myös katsoneet parhaaksi rehellisyyden ja sanoneet vuokraisännälle heti, että tilanne on tämä, mutta vuokratakuu on. Eivät ole asunnottomiksi jääneet. Maksuhäiriömerkinnät ovat aika yleisiä nykyään.
Jos päätät hakea yksin, mieti nekin mahdolliset seuraukset. Jos asut kalliilla paikkakunnalla, voi olla, että sopivat asunnot menevät sivu suun, kun sinua yksin pidetään liian pienituloisena. Ja olethan varma, että miehesi on läksynsä oppinut? (Varsinkin jos siis ette jo asu yhdessä eli et näe kunnolla hänen arkista rahankäyttöään.) Oikeusturvasi kannalta on pieni riski kyllä, että jos miehesi jättääkin sitten vuokria maksamatta, se kaatuu sinun niskaasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236965Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421249Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271042- 75891
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal48845Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61837Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38791Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733